'Laiklik Kırmızı Çizgimiz' Diyen CHP'li Böke'den Meclis Başkanı'na İstifa Çağrısı

 > -

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Bizim için laiklik kırmızı çizgi. Tek bir Cumhuriyet Halk Parti'li hayatta kalana kadar savunacağımız bir laiklik davamız var" dedi. Böke, Meclis Başkanı Kahraman'ı laiklikle ilgili sözleri nedeniyle istifaya çağırdı.

Selin Sayek Böke | 27 Nisan 2016 | Basın Toplantısı

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın laiklikle ilgili sözlerine tepki gösteren CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Bizim için laiklik bir kırmızı çizgi. Tek bir Cumhuriyet Halk Parti'li hayatta kalana kadar savunacağımız ve kırmızı çizgimiz olarak her zaman arkasında duracağımız bir laiklik davamız var" dedi. CHP'li Böke, Meclis Başkanı'nı istifaya çağırdı.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman ne demişti?

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, İslâm Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği AY-BİR'in düzenlediği Yeni Türkiye Konferansı'nda yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

"Ama anayasa inanca göre tasnif edildiğinde, bu 82 Anayasası da, 61 Anayasası da dindar anayasalardır. Neden? Resmi tatiller, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı'dır. Din dersleri mecburidir ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar anayasadır. Laiklik tarifi de ona göre olmalıdır. Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada üç anayasada laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye'de var. Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lâzım."

TBMM Başkanı'nın 'Laiklik Yeni Anayasada Olmamalıdır' Sözleri Tartışılıyor - onedio.com
TBMM Başkanı'nın 'Laiklik Yeni Anayasada Olmamalıdır' Sözleri Tartışılıyor - onedio.com

Kahraman tartışmaların ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Yeni anayasa ile ilgili kişisel şahsi düşüncelerimi ifade ettim. Konuşmamın bütününde 1937 yılında anayasaya kelime olarak derecelendirilen laikliğin tanımının yeniden yapılmasına vurgu yaptım. Esasında; laiklik her türlü din ve inanç mensuplarının ibadetlerini özgürce icra etmelerini, dini kanaatlerini açıklayıp bu doğrultuda hayatlarını tanzim etmelerini güvence altına alır. Bu bakımdan laiklik, özgürlük ve toplumsal barış ilkesidir" demişti.

Ve Laiklik Tartışmalarına Erdoğan da Müdahil Oldu... - onedio.com
Ve Laiklik Tartışmalarına Erdoğan da Müdahil Oldu... - onedio.com

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, Meclis Başkanı Kahraman'ın, "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır" sözüyle ilgili, "Meclis Başkanımız, anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur. Bu konudaki düşüncelerim bellidir. Hele hele Mısır'daki yaptığım konuşma, bu konuda çok çok önemli" ifadelerini kullanmıştı.

Davutoğlu: 'Özgürlükçü Bir Laiklik Anlayışına Anayasamızda Yer Vereceğiz' - onedio.com
Davutoğlu: 'Özgürlükçü Bir Laiklik Anlayışına Anayasamızda Yer Vereceğiz' - onedio.com

Son olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu da laiklik tartışmalarıyla ilgili, "Yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacak" diye konuşmuştu.

Türkiye'de laikliğin tehlikede olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır

DHA ve AJT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Ahmet DavutoğluBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiFransaİrlandaKurban BayramıMısırRamazan BayramıRecep Tayyip ErdoğanSelin Sayek Böketarifi
Görüş Bildir