Belfast Durulmuyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Kuzey İrlanda Protestoculara Rehin Oldu'

'Kuzey İrlanda Protestoculara Rehin Oldu'

Belfast belediyesine İngiltere bayrağı çekilecek günlerin sınırlanması üzerine patlak veren olaylar devam ederken, bölgenin anlaşmazlığa rehin düştüğünü söyleyen bakan Theresa Villiers, gösterilere son verilmesi çağrısı yaptı.

Kuzey İrlanda'dan sorumlu devlet bakanı Villiers BBC radyosundaki mülakatında, bayrak ile ilgili her türlü gösterinin, barışçı bile olsa son bulması gerektiğini söyledi.

Birleşik Krallık bayrağını İngiltere ile birlik ülkülerinin bir parçası olarak gören, bu yüzden bayrak çekiminin sınırlanmasını bağımsızlık yanlılarına verilmiş bir ödün olarak gören birlikçi grupların başlattığı gösteriler çok sayıda polisin yaralandığı çatışmalara dönüşmüştü.

Son olarak Newtownards caddesinde bir grup gösterici polise ve polis araçlarına karşı baltalar, çekiçler ve molotof kokteylleri ile saldırıya geçti, polis ise lastik mermi ve basınçlı su ile cevap verdi.

"Birliği sembolize eden bayrağı savunduğunu söyleyenlerin bu bahaneyle taş ve molotof kokteyli atmaları kabul edilemez. Çok çirkin bir şey bu" diyen bakan Villiers devam eden olayların çok iç karartıcı olduğunu, bakanlığının Kuzey İrlanda polisinin yasaları ihlal edenlere karşı yürüttüğü operasyona tam destek verdiğini söyledi.

Bakan Villiers protestocuları sokaklardan çekilerek, bölgenin politikacılarına bayraklar ve semboller konusunda görüşmeler yapma fırsatı vermeye çağırdı, "Kuzey İrlanda göstericiler tarafından rehin alınırsa bir çözüm bulamayız" diye konuştu.

Dün, bölgedeki olaylı beşinci gece 3 polis memuru daha yaralandı ve 8 kişi daha gözaltına alındı. Olaylarla ilgili olarak gözaltına alınanların toplam sayısı 100'ü geçiyor. Bunlardan 4'ü bugün mahkemeye sevkediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Belfast Durulmuyor

Belfast Durulmuyor

Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta Birleşik Krallık bayrağıyla ilgili başlayan olaylar, beş gecedir aralıksız devam ediyor.

Belfast Belediye binası önünde dün akşam toplanan yaklaşık 400 kişi protesto gösterisinden dönerken, polisle çatıştı. Polise balta, balyoz gibi çeşitli aletlerle saldıran kalabalığa Belfast polisi plastik mermi atarak karşılık verdi.

Dün akşamki olaylarda 3 polis yaralandı, 8 kişi gözaltına alındı. Belfast Belediye binasına Birleşik Krallık bayrağının her gün değil, belirli günlerde asılması kararının ardından geçen ay başlayan olaylarda toplam gözaltı sayısı ise 104'e ulaştı.

Bu arada Belfast Belediye Meclisinin Birleşik Krallık bayrağıyla ilgili kararını gözden geçirmesi bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıİngiltereİrlandaPolis
Görüş Bildir