#KuToo Hareketi: Japon Kadınlar Kendilerine Topuklu Ayakkabı Giymeyi Zorunlu Kılan Kurallara Baş Kaldırıyor

10PAYLAŞIM

2019 yılında hala insanların giyim tercihlerine müdahale edilmesine şaşırıyor olabiliriz ama bu dünyanın önemli bir bölümü için genel bir sorun. Şimdi gözlerimizi Japonya'da genel olarak çalışan kadınların topuklu ayakkabı giyme zorunluluğu ve buna karşı çıkan kadınların başlattığı harekete çeviriyoruz.

İş dünyasının kıyafet kuralları günümüzde halen devam ediyor.

Devletlerin ve şirketlerin politikalarına göre şekillenen bu kurallara uymak istemeyen, sırf bu sebeple kariyer planını farklı çizen pek çok insan var.

Japonya'da da kadın çalışanlar için çok keskin bir kural var; topuklu ayakkabı.

İster devlet kurumunda, ister özel şirkette çalışın; topuklu ayakkabı giymeniz şart koşuluyor. Topuklu ayakkabı zorunluluğu olmayan iş grupları ve şirketler gerçekten çok az.

Topuklu ayakkabı kuralı dünyanın çeşitli yerlerinde halen devam eden bir uygulama.

Pek çok ülkede şirketler kadın çalışanların yalnızca topuklu ayakkabı giymesini talep ediyor. Bu sebeple pek çok kadın ofis çekmecesinde, çantasında, arabasında düz ayakkabılar bulundurup her fırsatta değiştiriyor. Cannes Film Festivali de topuklu ayakkabının kural olduğu yerlerden biri. Julia Roberts ve Kristen Stewart geçtiğimiz yıllarda bu kuralı protesto etmişti.

Küçücük topuklarla hem kurallara uyup hem de acı çekmemeye çalışan Japon kadınlar sonunda isyan etti.

Oyuncu ve yazar Yumi Ushikawa'nın başlattığı akım #KuToo, kısa sürede binlerce destekçi topladı.

Ünlü oyuncuya bu yılın başında turizm sektöründe çalışan ve topuklu giymek zorunda olan bir kadın tweet atmış ve bu konuda bir şeyler yapmasını istemişti. Dünya çapında yankı bulan bu kampanya için tam 20.000 Japon kadın imza verdi.

#KuToo ismi kadınların tacize karşı birlik olduğu #MeToo'ya gönderme yapmaktan daha fazlasını ifade ediyor.

Japonca ayakkabı ve acı kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan bir kelime oyunu. 

靴 - ‘kutsu’ - ayakkabı ve 苦痛 - ‘kutsū’ - acı demek.

Toplanan 20.000 imzalı dilekçe, Japonya Çalışma Bakanlığı'na sunuldu.

Ancak Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanı Takumi Nomoto'nun açıklamaları daha alınması gereken çok yol olduğunu gösterdi. Bakan, kadınların iş yerinde topuklu giymelerinin son derece uygun ve gerekli olduğunu ifade etti. Sadece ayakları yaralı olan çalışanlara topuklu ayakkabı giyme baskısının şiddet ve gücü kötüye kullanma kabul edilebileceğini bildirdi.

Sosyal medyada bakana topuklu ayakkabı giymesi yönünde tavsiyeler verilmeye başlandı.

Bir erkeğin kadınların ne giymesi, ne yapması, ne yapmaması gerektiğini söylemesi dünyanın hiçbir yerindeki bir kadına yabancı gelmeyecektir.

İktidar partisinden milletvekili olan Kanji Kato da geçtiğimiz yıl cinsiyetçi açıklamalarıyla gündem olmuştu.

Her kadının birkaç çocuğu olması gerektiğini vurgulayan milletvekili, bekar kalmayı tercih eden kadınların devlete yük olduğunu söylemişti. Katıldığı düğünlerde gelin ve damada mutlaka en az üç çocuk yapmalarını öğütleyen politikacı, bekar insanların gelecekte başkalarının çocuklarının vergileriyle açılan bakım evlerinde kalacaklarını iddia etmiş ve tepkilerle karşılaşmıştı.

Japonya'nın dünyanın en katı, disiplinli ve kuralcı ülkelerinden biri olduğu ortada.

Ancak bu durum bunlara bağlanamaz. Yumi Iskikhawa'nın dediği gibi "bu bir başlangıç". Bir ülkede kıyafet, bir başka ülkede ekonomik eşitsizlik, bir diğerinde cinsel istismar... Kadınların yaşamlarıyla ilgili söz hakkının erkeklerde olmasına karşı çıkan kadınların tek derdi cinsiyet eşitliği ve bunun ilk adımı da kadınların kendileri hakkında söz sahibi olması. Japonya, dünya çapında yankı bulan bu kampanyanın baskısı ile yakın zamanda değişime gidecek mi, göreceğiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nil-yeon

Ne kadar da saçma. Yui Ishiwaka başarılı bir seslendirmen, Attack on Titan’daki Mikasa’yı seslendiriyor kendileri.

neslihan-nisan

cook sacma

wednesday-addams

Topuklu ayakkabı giymek neden zorunlu olabilir ki? Sebebi ne ki? 😕

corpse-bride

boyları uzun gozuksun dıye mı almıslar bu kararı anlamadım eskıden yuksek takunya benzerı terlık gıyıyorlarmıs ya geysalar felan herhalde ondandır dıye dusundum ama sacmalık otesı

corpse-bride

topuklu ayakkabıyı zorunlu yapmak cok sacmaymıs ılla klasık tarz olacaksa espadrıl gıysın oxford gıysın babet gıysın .benımde eskı ıs yerımde mudur ıs arkadasımı spor ayakkabı gıymesın dıye uyarmıstı alanı beden degılmıs gıyemezmıs falan fılan yahu bız bankacımıyız oturdugumuz yerden ıs gormuyoruz kı ben yerı gelıyor 7-8 saat derste hıc oturmuyorum sureklı ayaktayım sınıfta ,etkınlık salonunda vb. spor ayakkabı gıymek nıye yasaktır anlamam gıttı

vemrv

Spor ayakkabı giyiliyor okullarda.En azından bizim okulda ki öğretmenler giyiniyor.Hatta bir başka şubenin erkek öğretmeni kot-tşört giyiyor.

corpse-bride

işte sıkıntı okuldan okula bu durumun degısmesı yada gıcık gıttı dıye sırf sacma kuralları uygulamaya calısmaları .ben utu cızgısı bellı olan kumas pantolon gıyılecek dıyen mudurlerde bılıyorum .bıde bızde sendıkacılar var neymıs o sendıkacılar ıstedıgını gıyınırmıs sendıkalı degılse gıyınemezmıs guya bu sendıkalar benım meslegımı ıyılestırdıgını ıddaa edıyor yemısım boyle ısı genelımıze gelmeyen uygulamanın benım nazarımda hukmu yok o sendıkanında yerı yok

Gizli Kullanıcı

Japonlar hâlâ yobaz hâlâ yobaz. Demek ki robot da yapsan, götünden teknoloji de çıkarsan yobazlıktan kurtulamıyosun.

Görüş Bildir