Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Kürt'ün Türk'e Kurşun Sıkması Haramdır'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

'Kürt'ün Türk'e Kurşun Sıkması Haramdır'

'Kürt'ün Türk'e Kurşun Sıkması Haramdır'

Gençlerin Sivil Toplum Gönüllüleri Vakfı'nin Diyarbakır'da düzenlediği sempozyumda konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Türk'ün, Kürt'e, Kürt'ün Türk'e kurşun sıkması haramdır'' dedi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Türk'ün, Kürt'e, Kürt'ün Türk'e kurşun sıkması haramdır. Ve bunun vebali her şeyden ve herkesten önce egemenlerin, iktidar sahibi olanların, ev sahibi olanların boynunadır. Ama aynı zamanda sessiz kalan ve izleyenlerinde bu konuda vebali çok büyük ama çok büyük olacaktır" dedi. SAVAŞIN KAZANANI OLMAZ

Gençlerin Sivil Toplum Gönüllüleri Vakfı'nin Diyarbakır'da düzenlediği ve 2 gün sürecek Toplumsal Barış Sempozyumu bugün başladı. 70 ilden gençlerin katıldığı sempozyumun açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, barışı konuşmak için en ideal ve doğru kentlerinden birinin Diyarbakır olduğunu söyledi. Baydemir, "Her şeyden önce tarihin yazılı ilk barışı bu coğrafyada gerçekleşmiş. Dolayısıyla barışı bu coğrafyada konuşmak ben öyle sanıyorum ki bu coğrafyanın deneyimini de arkamıza almak barışa ulaşmak süresini daha hızlı kılacaktır. 21'inci yüzyılda artık Türkiye'de Kürt sorununda savaş ve savaşın kazananı olmaz. Barışında kaybedeni olmaz. O halde mutlaka hep birlikte barış sürecine ve barışa omuz vermemiz gerekiyor. Bugünde bu birlikteliğimizde barış sürecine ve barış arzusuna omuz vermektir" dedi.

Baydemir, toplum üyelerinin geçmiş ve geleceklerine sahip çıkması gerektiğini söyleyeyerek, geçmişi bilmeden geleceği sahip çıkılamayacağını belirtti. Baydemir, "Bizim barışa sahip çıkmamız aslında geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkmaktır. 70-90 yıl boyunca geçmişimiz adeta bilgisayar hard diskleri silindiği gibi geçmişimizi silmeye calışıyorlar. Diyarbakır, Amed, Amida'nın bundan 100 yıl önce nüfusunun yüzde 48'i Ermeni, Yahudi, Keldani idi. Bugün bir elin parmak sayısı kadardır. Peki ne oldu bu insanlar? Bir gün canları sıkıldı gittiler mi buradan. Öyle değil, büyük trajediler yaşadılar son 100 yılda. Açık söylüyorum, biz geçmişimizi bilmediğimiz ve yaralarını sarmadığımız sürece kurban olayım, aydınlık bir gelecek yaşatma şansımız yok. Biz tek başına kitle iletişim araçlarıyla, tarih kitaplarıyla gerçeği öğrenme imkanımız yok. Bu konuda sizlere, hepimize büyük görev düşüyor. Gerçeği, hakikati araştırmamız gerekiyor" dedi. W ANISINI ANLATTI

Çocukluk yıllarında ailesiyle yaşadığı olayı salondaki gençlere anlatan Baydemir, köyde zikir, ibadet yapılırken köyde bir gözcünün bekletildiğini söyledi. Baydemir, şöyle dedi:

"Bundan 30 yıl önce biz 2 şeyden korkardık, benim çocukluk yıllarımda. Benim ailem Şafi mezhebine mensuptur. Ve Nakşibendi tarikatına da yakınlık hissederlerdi. Nakşibendilerin zikirleri biraz daha farklıdır. Bir de Kürt bir aileyiz zikir yaparken köy, hane halkı köyün girişlerine gözcüler bırakırdı. 'Cenderme te, ya na, (Jandarma geldi mi, gelmedi mi) ) Erivan radyosunu da dinlerken evden biri mutlaka dışarıda beklerdi. Jandarma gelir mi yada ihbar olur mu diye. Ne inancımızı, nede kimliğimizi özgürce yaşayabildik. Bu 70 yılın bizler açısında bana göre özetidir. Aradan 30 yıl geçti bir gün Diyarbakır Büyükşehir Blediye Başkanı sıfatıyla Türkiye'nin dört bir yanına 2006 yılını 2007 yılına bağlayan yıl için bir tebrik kartı gönderdim. Tebrik kartında şu vardı; ' Hapy New Year, Yeni yılınız kutlu olsun, ser sale we piroz be" 3'ü de aynı anlama geliyor. Tebrik kartı Türkiye'nin dört bir yanına gitti, kimi milletvekilleri ve valilerden geri geldi. Kürtçe kullandığım için tebrikini reddediyoruz diye. Bu 2007 yılında gerçekleşen bir hadise. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na da gitti tebrik kartı. Oraya giden tebrik kartı bana geri dönmedi. Bende arkadaşlarıma moral vermek için, bakın dedim yargıda değişim var. Yargı değişirse zaten her şey değişir, aradan 20 gün geçti savcı beni ifadeye çağırdı. Tebrik kartını suç delili olarak muhafaza etmiş. İade etmemesinin nedeni suç delili olarak kullanmak için. Avukat olmanın da verdiği bir rahatlıkla tartıştık, İfadem alındı. Akebinde dedim ki savcı bey sizin Adalet Bakanlığı'nın da yayınlarından haberiniz varmı? Var dedi benim bir makalemde orada yayınlanıyor. Bende kurban olayım sayın savcım bu adresi versene bana dedim. www. Adeletbakanligi.com, benim de yargılandığım sebep oradaki W. Ben de dedim ki savcı bey ben bir defa kullanmışım sen her gün 3 defa kullanıyorsun. Bütün içtenliğimle arzuluyorum ki belki bundan birkaç yıl sonra yaşadığımız pek çok yasak, saçma, sapan yasak, haksız yasağa aynen bugün burada olduğu gibi 32 dişimizle gülelim. Gülebilmemiz için onları aşmamız gerekir. Aşmadığımız sürece bu bir travma olarak kalır." BİR MİLLET, BİR HALK BİRLİKTE YAŞAMAK İSTİYOR

Baydemir, geçmişte kentte yaşayan Ermeniler, Ezidiler, Keldaniler'in göçüp gittiğini belirterek, şunları söyledi:

"Açıkçası biz geride kalanlar kaybettik, çünkü onlar gittiklerinde bu coğrafya yoksullaştı. Bu ülkenin kendisi yoksullaştı. Hem finansal anlamda, hem de ekonomik anlamda onlar gittiğinde biz barışı yitirdik. Bakın onlar gittiğinden beri hala bu coğrafyada barış hakim olamadı. Türkiye'de herkesin ilk yapması gereken şey ilk olarak kendimizle hesaplaşmaktır, bu manada sorgulamaktır. Türkler tıpkı Kürtler gibi, tıpkı Farslar gibi, Araplar, Ermeniler gibi bu coğrafyanın kadim halklarından birisidir. O halde Türk'ün, Arap'ın Fars'ın neyi varsa. Kürt'ün de onu hayal etmesi, onun annesinin ak sütü kadar kendisine helaldir. Bu şu anlama gelmiyor, ülke bölünsün anlamına gelmiyor. Yeni bir devlet kurulsun anlamına da gelmiyor. Bir millet, bir halk birlikte yaşamak istiyor. Peki birlikte yaşamanın yol haritasının anayasasını, toplumsal sözleşmesini nasıl oluşturcağız? Biz eşitler olarak masaya oturduğumuzda ancak eşit ve özgür bir gelecek oluşturabiliriz. Bir gelecek oluşturabiliriz. O yüzden bütün çabalarımız eşitlerin masaya oturmasına katkı sunar. Eşitler masaya oturursa emin olun ki bizlere özgürlük yolunu açacaktır. 21'inci yüzyılda Kürt sorunun da ben açık ve net söylüyorum., gerçi bu bütün insanlık için düşünüyorum ama acil olduğu için ve bunu tartıştığımız için söylüyorum. Türk'ün, Kürt'e, Kürt'ün Türk'e kurşun sıkması haramdır. Ve bunun vebali her şeyden ve herkesten önce egemenlerin, iktidar sahibi olanların, ev sahibi olanların boynunadır. Ama aynı zamanda sessiz kalan ve izleyenlerinde bu konuda vebali çok büyük ama çok büyük olacaktır. Bundan sonra en azından izleyen olmayacağız. İzleyen, olmamız, sorgulayan olmamız lazım. Birlikte yaşam için bu şarttır. Emin olun nefret söylemi egemenlerin söylemidir. Çünkü savaşın sürebilmesi için nefret duygusu na ihtiyaç var. Barış duygusuyla nasıl savaşacaksınız? Barış duygusuyla ancak sevilir. Ancak kucaklaşılır. Sırt sırta, el ele verilir. Ama nefret duygusu geliştirilmeli ki savaş olabilsin, çatışma olabilsin. Ve bir iktidar sürdürülebilinir kılınsın. Gerçekler görünmez olsun, hep beraber aydınlık bir geleceğe doğru gidelim." BARIŞA BU ÜLKEDE ÇOK İHTİYAÇ VAR

Sempozyuma konuşmacı olarak katılan LGBT oluşumu üyesi Deniz Rojda Solmaz, barışın bu ülkenin kanayan bir yarası olduğunu söyledi Solmaz, "Barış bu ülkenin kanayan yaralarından birtanesi. Devletin kendi eliyle karşı olan herkese başlatmış olduğu bir savaş var. Kimi zaman aleni kimi zaman içten içe. Barışa bu ülkede çok ihtiyaç var. Bizle aslında bu topraklarda birlikte yaşamayı bilen insanlarız. Ama her defasında devlet bir şekilde bunun önüne duvar örüyor. LGBT bireylerine karşı işlenen cinayetlerin suç ortağı devlettir. Suçlular hala dışarıdadır. Adete sistem katilleri ödüllendiriyor. Ötekileştirilenlerin hepsi devlet eliyle sistem dışına bırakılıp her defasında barış için müzakare, diyalog gibi teklifleri ve masaya oturma talepleri bir şekilde reddediliyor" dedi. (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırHadiseSavaş
Görüş Bildir