BDP'den PKK'ya Suikast Konusunda İlk Açıklama

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Kürt Kadınlarının Mücadelesine Saldırı'

'Kürt Kadınlarının Mücadelesine Saldırı'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BDP'den PKK'ya Suikast Konusunda Açıklama

PKK'nın kurucularından Sakine Cansız ve KNK üyesi iki kadının Paris'te öldürülmesini BDP 'katliam' olarak niteleyerek kınadı.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, PKK kurucularından Sakine Cansız ve beraberindeki iki kadının öldürülmesi hakkında bir açıklama yaparak olayı ‘katliam’ olarak niteledi.

Demirtaş ve Kışanak, yaptıkları açıklamada, Fransa hükümetinden katliamı aydınlatmasını isterken, Kürtleri bulundukları her yerde protesto gösterileriyle katliamı kınamaya çağırdı.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak’ın açıklaması şöyle:

“Dün akşam saatlerinde Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt Enformasyon bürosunda bulunan Kürt kadın siyasetçiler; Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in vahşice katledilmiş olmasını nefretle kınıyoruz.

Bütün Kürt halkına başsağlığı diliyoruz. Fransa hükümetinin bu katliamı hiç bir tereddüde yer bırakmayacak şekilde derhal aydınlatmasını bekliyoruz. Paris’in en işlek bölgesinde alenen işlenen bu suikastların üstünün örtülemeyeceğinin bilinmesini istiyoruz.

Dünyanın her yerinde Kürde sadece ölümü reva görenler bilmelidir ki, halkımızın özgürlüğünün bedeli ne olursa olsun bunu ödemekten çekinmeyeceğiz. Hayatını halkının geleceğine adamış bu üç değerli Kürt kadın siyasetçinin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Kadın özgürlük mücadelesinin de neferleri olan arkadaşlarımızın katillerinin gizlenmemesi, cinayetin üstünün örtülmemesi için halkımızı bulunduğu her yerde protesto gösterileriyle bu katliamı lanetlemeye ve Kürt halkının şehitlerini sahiplenmeye çağırıyoruz.”

DTK: FRANSA DEVLETİNİN BU OLAYI AÇIĞA ÇIKARMASI GEREKMEKTEDİR

Demokratik Toplum Kongresi, (DTK) PKK'yı kuran isimler arasında bulunan Sakine Cansız ile örgütün Avrupa'daki önemli isimlerinden KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in Paris'te öldürülmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı

Açıklamada, "Avrupa'nın ortasında bile Kürt halkına vahşet uygulanabilmektedir. Fransa devletinin bu olayı açığa çıkarması gerekmektedir. Tüm Kürt halkını ulusal birlik anlayışı ile şehitlerini sahiplenme için demokratik eylemlere çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

‘AVRUPA'NIN ORTASINDA BİLE KÜRT HALKINA VAHŞET UYGULANABİLMEKTEDİR’

Demokratik Toplum Kongresi'nden, (DTK) yapılan açıklama şöyle:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiFransaGültan KışanakSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir