''Kuran'da Kurban Kesmek Diye Bir Emir Yoktur'' Müslüman Veganlardan Sıradışı 19 Paylaşım

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Veganlık/Vejeteryanlık son yıllarda ülkemizde hızla yayılmaya başladı. Çeşitli nedenlerle et yemeyi hayvansal ürünler kullanmayı reddeden bu düşünce ve yaşam biçimine bazı müslümanlar da dahil oldu. Müslüman Vegan facebook sayfasında seslerini duyuran topluluk ''Karıncayı ezmemek için bastığı yere dikkat eden bir peygamberin ümmetiysek, ancak Vegan olmak yakışır bize...'' diyor ve ekliyor: Kuran-ı Kerim'de ''Kurban Kesmek'' diye bir emir yoktur.

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nemesis-zender-one

Adamlar yerinde cümleler kurmuş zaten anlatılmak istenen hiç et yemeyin hiç yayvan kesmeyin değil.Anlatılmaya çalışılan şey yüzlerce hayvanı bir anda keserek işi katliama çevirmeniz, birde adını bayram koyarak iyi birşeymiş gibi göstermeniz. Allah size akıl ve irade vermiş yani birşeyin doğru olup olmadığını kavrama gücü siz herşeye körü körüne inandığınız ve birşeyi sorgulamadığınız için bu katliam bayramı devam ediyor aynı çindeki köpek festivali gibi bunun ondan hiçbir farkı yok(kimse gelipde yok onlar canını acıtarak kesiyor öyle yapıyor böyle yapıyor demesin sonuç olarak hayvan ölüyor.)doğru olanı kavramanız çok güç değil biraz düşünseniz yeter kurban kesmek size hiçbirşekilde birşey kazandırmayacak.Şimdiki müslümanların tek amacı aman cehenneme gitmiyimde durumu Allah cennet ve cehennem gibi kötüleri ve iyileri ayıracak birşey yapmasa kim Allahı takip ederdi hiçbilmiyorum biraz sevap kazanıyım niyetinede bir can alıyorsunuz bu sizce ne kadar doğru?

imdeprime

Hala "müslümanlık gereği" diyenler var ya... Cidden şu an bi şeye körü körüne bağlı olmanın insanı ne kadar salaklaştırdığını, sorgulamadan kabul ettirdiğini bir kez daha anladım, teşekkürler.

quantum

Bir şeye körü körüne bağlanmak dediğine biz İMAN diyoruz. Kalple ve akılla iman ediyoruz. Evet Kurban Bayramında hayvanları kesip etlerini yıl boyunca hiç et yiyemeyen fakirlere dağıtıyoruz. Anlayabiliyorsun değil mi? Yardımlaşmak nedir biliyorsun değil mi?

imdeprime

bir şeye körü körüne bağlanmak bir kere mantığa aykırı. Ve gelelim şu yardımlaşma konusuna.Emin ol senden daha iyi biliyorum bu durumu. Ama bu yardımlaşma fikrini hep düşünyor musun acaba çok merak ediyorum. Ve yine anlayamadığım şey şu; neden başkasına yardım ederkerken başkasının canına kıymayı göze alıyosun.Ay doğru ya doğru, hayvanlar önemsiz varlıklar. Hatalıyım,pardon.

quantum

Hayatında hiç et yemedin değil mi? tavuk da yemedin. balık da yemedin. bla bla bla

zeynep-berra-uludemir

Orda insan seninle bilimsel bir tartışma yapıyor sen ona bla bla bla diye cevap veriyorsun. Önce düşüncelerini doğru bir şekilde ifade etmeyi öğren.

murat-kavalcioglu

otellerde adana kebapları donerlerı pırzolalaları gotutuken neden sesınız cıkmıyor anlaması zor. kurbanın amacı kendı karnını doyurmak degıl garıbın karnını doyurmak ve Rabbımize olan gorevımızı yerıne getirmek. tok acın halınden nasıl anlasın. yazık

Gizli Kullanıcı

Bu neden her kurban bayramında çıkıyor karşıma. Normalde toprakta mı yetişiyor et ? Biz işkence yapmıyoruz acı çektirmiyoruz kuyruğunu burnunu kesip sokağa atmıyoruz. Kurban kesenlere saldıramazlar. Müslümanlığın gereğini yapıyoruz. Normal günde kasaptan aldığım eti kasaba işletmiyorum kendim işliyorum. Müslüman olmasam bile kimse dana yiyor koyun kesiyor diye bana karışamaz.

quantum

Kurban Bayramına karşı olanlara soruyorum; Hayatınızda hiç balık da yemediniz değil mi? O hayvan değil mi? McDonaldslardan Burger Kinglerden çıkmayan entel cahiller Kurban Bayramı hakkında yorum yapma cüretinde bulunuyorlar.

imdeprime

Ben de et yiyorum buna bi şey diyemem ama bu katliam sınıfına giriyor. Ve sırf FARZ diye gören cahiller topluluğu yüzünden hayvanların canına kıymak hiç mantıklı değil.Tanrı olarak kabul ettiğiniz varlık her canlı değerlidir ilkesini benimsedikten sonra böyle bir şeyi zorunlu hale getirmesi size de ironik gelmiyor mu?

quantum

@Ezgi: Öncelikle Kurban Bayramı FARZ değil VACİP. Kulaktan dolma bilgilerle yorum yapıyorsun. VACİP ne demek anlatmayacağım elinin altında aç GOOGLE'a bak. Kurban Bayram'ında hayvanlara eziyet eden birkaç örneği görüp tüm kurban kesen Müslümanlar'ı cahil yerine koyuyorsun. Bu düşünce özgürlüğü değil, düpedüz milyarlarca müslümana hakaret. Peki sen restoranlarda yediğin o etlerin tavukların nasıl kesildiğine dair bir fikrin var mı? EKOSİSTEM denilen bir olgu var. duydun mu hiç? Aslanlar da karnını doyurmak için başka hayvanları yiyor. O aslanlar, kaplanlar vs başka hayvanları yemeseydi ne olurdu hiç düşündün mü? Yüce Allah dünyayı insanoğlunun yaşayabileceği en mükemmel şekilde sistematik biçimde yaratmış. Bizler de insanoğlu olarak hayvanlara eziyet etmeyeceğiz ama etinden sütünden derisinden faydalanacağız. EKOSİSTEM bunu gerektiriyor.

imdeprime

Bunu ben de biliyorum.Oradaki sözüm başkalarınaydı.Atlama hemen her yere

imdeprime

yüzbinlerce hayvanı bi anda öldürmek katliam değil de ne söyler misin? Ay pardon bütün hepsi inancımız için

nabiyon

arkadaşım tmm fakir fukara yesın diye kesiliyoda en azından o mantıkla adam kurbanda satarım diye saklıyo bütün sene et fiyatları tavanda bu sefer fakir fukara hiç yiyemiyo düşündüğünüz zaman hiç kurban bayramı olmasa et fiyatları da yürkselmez bu kadar :S

Görüş Bildir