"Kur Farkından Doğan Bütçe Sapması!"

8PAYLAŞIM

Kur Farkından Doğan Bütçe Sapması!

Kur Farkından Doğan Bütçe Sapması!

Galatasaray, financial fair-play çerçevesinde sabah UEFA'dan gelen savunma isteğine gün içerisinde bu şekilde cevap vereceğini açıklayacak

Galatasaray sabah UEFA'dan financial fair-play ile ilgili sarı kart gördü. UEFA'ya yollanan dosyayı inceleyen yetkililer sarı-kırmızılı kulübe "Bütçenizde sapma var. Bunu nasıl açıklayacaksınız? Geliriniz giderisinizi karşılamıyor. Borcunuzu ödeyemeyebilirsiniz. Savunmanızı yapın" içerikli bir yazı yolladılar. Süre olarak da 10 Nisan'ı limit olarak belirlediler.

Galatasaray yönetim kurulu bir değerlendirme toplantısı yaptı. Konunun kur farkından doğan sapmalardan kaynaklandığı tespit edildi. 17 Aralık sonrası Dolar ve Euro'da yüzde 20'ye varan artışlar gerçekleşmişti. Sarı-kırmızılı kulüp hem gün içerisinde KAP'a, 10 Nisan'a kadar da UEFA'ya bu açıklamayı yapacak: "Kur farkından doğan bütçe sapması. Bütçemizi revize edeceğiz."

Sarı-kırmızılı kulüp yetkilileri bu durumun çok ciddi bir sıkıntı olmayacağını ve Galatasaray'ın 'lisansını' kaybetmeyeceğini açıkladılar.

G.Saray Kulübü de haberimizin ardından resmi sitesinden 'kur farkı' açıklamasını yaptı:

Çeşitli internet sitelerinde “UEFA’dan Galatasaray’a şok yazı” şeklinde yansıtılan haber yeni bir gelişme olmayıp, daha önce Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatı uyarınca sermaye artırım işlemlerimiz kapsamında 25 Şubat 2014 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu’nda yayımlanan izahnamede kamuoyuna sunulmuştu. Bu izahnamede belirtildiği gibi, UEFA’nın belirlediği 4 göstergeden sadece birisi olan ‘’Break-even result’’ kriteri 2012-2013 döneminde toplam 9.4 Milyon Avro aşılmıştı. Büyük oranda kur farkına bağlı olarak oluşan bu geçici aşımdan sonra bilindiği gibi UEFA kriterleri gözetilerek 2014/15 sezonundan geçerli olmak üzere Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’dan elde edilen loca ve koltuk gelirleri tamamen Şirketimize devrolmuş, ayrıca Şirketimiz 26 Şubat 2014 tarihinde 172.7 milyon TL tutarında bir sermaye artışı daha gerçekleştirmiştir. Söz konusu işlemlerin Şirketimizin özkaynakları ve mali yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi 2014 yılı ve sonrasına yansıyacaktır. UEFA’nın bu geçici aşımla ilgili izahat isteğinin daha önceden gerçekleştirilen ve hakkında ilave açıklama yaptığımız “yerinde bilgi girişi denetimi” ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Söz konusu denetim, UEFA sistemine önceden girişi yapılan bilgilerin, Şirket kayıtlarıyla uyumunun örnekleme metoduyla gerçekleştirilmesinden ibaret olup, herhangi bir aksaklık tespit edilmediği daha önce kamuoyuna açıklanmıştır. Şirketimiz, yukarıda anılan 9.4 milyon Avroluk geçici aşım konusunda, 2014 yılında yapılan sermaye artışını ve ilave aldığı önlemleri UEFA ile paylaşacaktır. Ayrıca bilinmelidir ki UEFA’nın Annex XI 1 (b) maddesinde, olumsuz gelişen kur farklarının göz önüne alınacağı açık olarak belirtilmektedir.

3puan

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir