Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Kral Unvanın mı Var Derdin Var” Diyeceğiniz 21 Enteresan Gerçek

 > 
505PAYLAŞIM

Akıllı adam zaten niye kral olsun ki? İlk bakışta hoş bir şeymiş gibi algılanıyor ancak hiç hoş değil. Öldükten sonra bile huzur bulamıyorsun diyeyim sen anla.

1. Eski Mısır Bilimciler, çürümeye başlayan II. Ramses’in mumyasını incelemek üzere Paris’e götürmek istemişler, bunun için Ramses’e Mısır pasaportu çıkarılmış ve meslek kısmına “Kral (ölü) yazılmıştır.

Ölümden sonra hayata inanan Ramses için ironik bir durum.

2. Kral Leonidas, Pers kralı Xerses ile teke tek dövüştüğünde tamı tamına 60 yaşındaydı.

Kral olsan bile yaşlıya hürmet olmaması üzücü.

3. Norveç kralı V. Olav görev süresi boyunca hep toplu taşımayı kullandı, bunun için kendisine “Halkın Kralı” denirdi.

Bizce fakir! Şimdi de Finlandiya kralı tarifeli uçaklara falan biniyor, bu kuzey’lilerin ruhu fakir anlaşılan. Oysa bizim Diyanet işleri başkanımızın altında bile S500 var, n’aberr!

4. İngiltere kralı I. George, İngilizce bilmiyordu, çünkü Almanya doğumluydu.

Ülkeyi tercümanla yönetmek… Futbol takımı mı bu anlamadım ki?

5. Fransa kralı VI. Charles, kendisinin camdan yapılmış olduğunu düşünürdü.

Deli.

6. Maria Letizia Ramolino, “Kraliyet Annesi” olarak bilinirdi, çünkü çocukları Napoleon, Fransa İmparatoru, Joseph İspanya Kralı ve Louis Hollanda Kralıydı.

Ecnebi Hürrem Sultan.

7. Norveç kralı Harald, kraliyet üyelerinin asil kandan olmayan biriyle evlenmelerini yasaklayan kanundan ötürü, tekstil tüccarı bir babanın kızı olan Sonja Haraldsen ile evlenebilmek için yasa değişene kadar bekar kalmıştır.

Aşk adamı, helal be Harald!

8. Bluetooth teknolojisi adını, Danimarka ve Norveç kralı olan Harald Bluetooth’tan almıştır. Çünkü tıpkı Norveç ile Danimarka’yı birleştiren Harald gibi, Bluetooth teknolojisi de kablosuz cihazları birleştirmektedir.

9. Fransız asker Jean Bernadotte birkaç İsveç askerine iyi davrandığı için İsveç bu arkadaşı kral yapmaya karar vermiştir, o günden beri İsveç’i Bernadotte ailesi yönetmektedir.

İyilik yap denize at, balık bilmezse halık bilir.

10. Almanya’daki Weibertreu Kalesi 1140 yılında ele geçirildiğinde, Kral III. Konrad kadınlara taşıyabildikleri her şeyi alıp kalede yaşamaya devam edebileceklerini söyler, kadınlar da erkeklerini sırtlarında kaleye taşırlar. Kral verdiği sözü tutar ve kalede yaşamalarına izin verir.

Sanırım tarihteki ilk mini çakallık örneği bu olsa gerek.

11. Birçok Fransız ve İngiliz kralı açık ilişkiden yanaydı, dolayısıyla bu ilişkilerinden çocukları olurdu ve bunlara “kraliyet piçleri” denirdi. Mirastan pay alırlar, kendilerine arazi ve para verilirdi. Game of Thrones’da da görüyoruz benzer uygulamaları.

Jon Snow, Ramsay Bolton hep royal piç.

12. Fransa kralı II. Jean, İngiltere’de oğluyla birlikte esirken, İngilizler oğlu için fidye parasını toplayıp gelmesi için onu serbest bırakmışlar, bu sırada Jean’ın oğlu firar etmesine karşın kral onuru için İngiltere’ye geri dönmüştür.

ADAMLIK!

13. Yunan kralı VI Mithridates kendini zehirlemeyi denemiş, ancak krallığı süresinde sürekli zehirlenmeye çalışılmasından dolayı bağışıklık geliştirdiği için bunu becerememiştir.

Vicdansızlar, sabaha akşam zehir yedirmişler adama.

14. Diğer birçok alfabenin aksine, Kore alfabesi 1443 yılında bizzat kral Sejong tarafından geliştirilmiştir.

Yan gelip yatmamış adam, çalışmış.

15. Daha prestijli görülen sabah gazetelerine yetişsin diye Kral V. George doktoru tarafından aşırı dozda morfin verilerek bilinçli bir şekilde öldürülmüştür.

Aferin.

16. Fransa başkanı, aynı zamanda Andorra’nın eş prensi sayıldığı içindir ki dünyada demokratik seçimle iş başına gelen tek kral Androrra’dadır.

Acayip acayip işler.

17. Pers kralı III. Darius, Büyük İskender’e kuşatmayı kaldırması için bugünkü para ile 1 milyar dolar teklif etmiştir, ancak Büyük İskender bu teklifi geri çevirip işine kaldığı yerden devam etmiştir.

Ya al parayı, emlak al, bankaya koy ömür boyu rahat rahat yaşa değil mi ama? Noldu şimdi? gencecik yaşında zehirlediler işte, değdi mi?

18. Kimyagerler kral XIV Louis’ye kimyasal silah yapmayı önermişler, ancak kral bunu reddedip bunu kimseye satmamaları için kimyagerlere ödeme yapmıştır.

Bir başka ADAMLIK örneği.

19. Dünya üzerinde “imparator” unvanına sahip tek kraliyet üyesi Japon İmparatoru Akihito’dur.

Fatih Terim sayılmıyor.

20. III. Napoleon, Siyam kralını yemeğe davet etmiş ve masaya altın çatal bıçak takımı koydurtmuştur, ancak Siyam kralı alüminyum takımı tercih etmiştir, zira o zamanlarda alüminyum altından daha değerliydi.

21. Polonya bir dönem lakabı “güçlü” olan II. Augustus tarafından yönetilmiştir, güçlü lakabı çıplak elle at bacağı kırabilmesinden dolayı verilmiştir kendisine. Ayrıca Augustus’un en sevdiği spor “tilki fırlatmaydı”, evet yanlış okumadınız tilkiyi tutup fırlatırdı.

Tam 1 manyak!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Kral Sejong'a tamamen hayran kalmıştım. Hani bizde fes geldi diye Kafir padişah ilan edildi ya 2. Mahmut. Şapka getirdi diye de Atatürk benzer suçlamaların hedefine oturdu, yani yeni bir şey muhalefetle karşılaşıyor hep. İşte bu Sejong emmi taa o zamanlardan öngörmüş böyle bir şeyi. Günlerce gecelerce çalışıp alfabeyi tamamladığında bir gece bir sürü yaprağın üzerine balla bu harfleri yazmış ve kaplumbağalara atıvermiş. Hâliyle kaplumbağalar sadece ballı kısımları yiyince ortaya Kral Sejong'un harfleri çıkacak. Ertesi gün yeni alfabe ilan ediliyor Tanrıların bize hediyesi diye. Tanrılar kaplumbağalar aracılığıyla isteklerini iletmiş oluyor. Bu yüzden Koreliler Sejong'a çok büyük sevgi besler hâlâ ki nasıl beslemesin? Sen kalk aylarca belki de yıllarca ortaya koyduğun emeği hiçe sayıp bir gece içinde Tanrılara mal et sırf halkının iyiliği için. Sonuç olarak yeni alfabeye kimsenin itirazı olmadan sorunsuzca geçilmiştir.

ali-ozdemir

leonidasla xerses teketek dövüşmediler.birbirlerini hiç görme fırsatlarıda olmadıki

ramazan-kizgin

EpicCodes.com/?ref=401531 basın ve minecraft hesabı almaya hak kazanın

nevran820

#11 şu an en royalları Tommen oldu heralde nbfjxkbnhfdbjgn #7 ve #5 de süper mckflgjnmbkfsbgjmka

deus-vult

3.deki bilgiyi düzeltin, finlandiya cumhuriyettir krallık değil.

Görüş Bildir