"Köyden İndim Şehire" Koleksiyonu İle Tasarım Kopyalayan Dior'a Kızan Romanyalı Halk: Bihor

410PAYLAŞIM

Moda markaları bazen başka markaların ya da tasarımcıların dizaynlarını çalıyorlar. Hatta kültürel kıyafetleri de sözde ödünç alıyorlar. Sizin için boredpanda'dan derlediğimiz bu içeriğin konusu ise Dior'un Romanya'nın kültürel kıyafetlerini kendi tasarımları gibi alıp kullanması. Gelin bakalım...

Kaynak: https://www.boredpanda.com/dior-copy-tra...

Geçen yıl Dior, sonbahar öncesi koleksiyonu tanıttı ve daha sonra insanlar bazı kıyafetlerin kendilerine tanıdık geldiğini fark ettiler.

Dior'un tasarım kıyafetleri aslında Romanya'nın küçük bir bölgesi olan Bihor'a aitti. Daha doğrusu tasarımları Bihor'un geleneksel kıyafetlerine çok fazla benziyordu. Dior bu kıyafetlerden 30,000 euro kazanırken Bihor halkı bu paradan gelir elde etmiyor.

Bihor'da yaşayan insanlar bu tarz geleneksel kıyafetlere sahip olmaktan gurur duyuyorlar.

Halk, bu durumu fark ettikten sonra Dior'a savaş açmak için muazzam bir çözüm buldu ve Romanya'ya ait moda dergileri de yardım etti. Bihor'lu bir zanaatkâr ve tasarımcının da yardımıyla kültürlerini korumak adına kendi markalarını yarattılar. Ve böylece "Bihor Couture" markası doğmuş oldu. Bu proje sayesinde moda severler Bihor kültürüne ait kıyafetleri çok daha ucuza alabiliyor.

Geleneksel kıyafetleri Bihor halkını, diğer bölge ve kültürlerden farklı kılıyor.

Fakat Dior'un geçen seneki koleksiyonu ve Bihor'un geleneksel kıyafetleri arasında yok denilecek kadar az bir fark var.

İşte o benzer kıyafet tasarımlarından bazıları:

Kültürel miraslarını korumak adına, Romanyalı magazin dergisi Beau Monde mükemmel bir kampanya başlattı.

Bihor kültürü ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ve Youtube hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Bu olay hakkında sosyal medyada insanların yaptığı yorumlar ise şöyle:

"Delirdim. Hiçbir fikirleri yok!! Kültürü bilmiyor ve saygı duymuyorlar, sadece çalıyorlar. Bu bir kültür, moda değil!"

"Anlamıyorum... Romanyalıların bunu öğrenemeyeceğini mi düşündüler? Romanyalıların mağarada mı yaşadığını düşünüyorlar? Gerçekten!"

"Dior'un gelirinin en az %0.05'inin Romanya müzelerine gitmesi gerekiyor, bu neredeyse kopyala-yapıştır..."

Bu videodan ise Bihor moda eleştirmenlerinin Dior hakkındaki fikirlerini öğrenebilirsiniz:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli.unsal2

Karadeniz Havası esti azda olsa

sikrabil

kıyafeterden once ismide kopyalamıs

u18

Helal olsun !! Bir moda dergisinin (veya herhangi bir derginin) işlevi sadece gündeme dair şeyleri yazmak, trendleri takip etmek değildir ! aynı zamanda sanatın hangi alanında hizmet veriyorsa o alana dair eleştirilerinin de kalifiye yazarlar tarafından dile getirilmesidir. Adamlar kendilerini salak yerine koyan ve bunun üzerinden para kazanan moda endüstrisinin kilit taşı olan markalardan birini çok güzel bir şekilde eleştirmişler ve kendi kültürlerini korumak için anti propaganda geliştirmişler. Aynı durum bizde olsa alkışlarız "ooo as bayrakları as..dior bizim kültürü öğrenmiş ve çarpmış" diye. Tıpkı mutfak kültürü olmayan yunanlıların bizim yemekleri aparması ve ülkemizde adına şef denen numunelerin bu durumu kabul etmesi gibi.

psaiidfl

Parası olan Dior'dan, parası olmayan Bihor'dan.

uyeolamayanuye

Kaliteli hırsızlık olmuş direk. Fakat benzer durum ise son zamanlarda bölgemizde var. Uzakdoğu kültürlerini direk kopyalıyoruz. Kimonolar, japon desenleri, çin ipekleri her yerde acaba uzakdoğulular bunu moda altında kullanmamıza ne diyor

suspicious

esinlenmek başka şey, kendin bulmuşsun gibi davranmak başka şey. bizde de çalındıysa/yapıldıysa ve duyulmadıysa yeterince ünlü olmadıkların olabilir belkim.

Görüş Bildir