Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Avuç Cesur İnsanın Hikâyesi: Suruç'ta Yaşanan Bombalı Saldırı ve Dahası

 > -
Abone ol

Her şey şu şekilde başladı:

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) 17 Temmuz'da Facebook üzerinden bir kampanya başlattı. Sloganı “Beraber savunduk, beraber inşa edeceğiz” olan kampanyayla hedef savaştan yeni çıkan Kobanê'de hastane, okul, kreş, Kobanê’de hayatını kaybedenler ve Berkin Elvan için hatıra ormanı ve kütüphane inşa etmekti.

Facebook'tan paylaştıkları bir form aracılığıyla kampanyaya gönül verecekleri davet ettiler.

Gerçeğe yakın olan hayallerini bu videoda dile getirmişlerdi

SGDF Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç: “Hastanelerin ve okulların yapımında çalışma gerekiyor. Yapacağımız işlerden birisi de Kobane’ye çocuk parkının inşa edilmesi olacak. Kobane’de savaşırken ölen Emre Aslan’ın adına çocuk parkını inşa edeceğiz. Oyuncaklar toplanıyor. Kobane Kantonu’nun kreş olarak düşündüğü binanın inşasına dahil olacağız. Kreşin yeniden çalışır hale gelmesi için hepimize düşen sorumluluk var. Resimler çizebilen herkesi, çocuklara ders verebilecek herkese ihtiyaç var.”

"Kobanê'yi Yeniden İnşa Ediyoruz" kampanyasına sosyal medyadan pek çok destek gelmişti

Cahit Berkay

Hüsnü Arkan

Tehditlere rağmen yılmadılar

Cihatçı sosyal medya kullanıcılarından @MiracKaraaslan, yaptığı paylaşımda, Suruç'ta katledilen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi gençleri hedef aldığı ortaya çıkmıştı.

Yeni bir hayat kurmaya gönüllü cesur insanlar Türkiye'nin dört bir yanından Suruç'a doğru yola çıktılar

Suruç merkeze vardılar ve Kobaneye geçmek için beklemeye başladılar.

Videoda basın açıklaması sırasında 300 kişinin bulunduğu alandaki patlama anı gösteriliyor. Şimdiden söyleyelim yüreğiniz kaldırmayabilir.

"Cesetler her yere yayıldı ve hatta biz cesetlerin altında kaldık.": Patlama anını yaşayan Garip Çelik'in olay hakkında söyledikleri

"Basın açıklaması yapıldığı sırada fotoğraf çekmeye çalışırken çok şiddetli bir patlama oldu. Hangi koşullarda Kobane'ye geçeceğimize dair kaymakamlıktan bilgi alıyorduk. Cesetler her yere yayıldı ve hatta biz cesetlerin altında kaldık. Canlı bomba da olmuş olabilir, bomba da olabilir. Profesyonelce hazırlanmış bir patlamaydı. Tam insanların bulunduğu yerde gerçekleşti. Patlama sonrasında kargaşa oldu. İnsanlar şoka girdi, ne yapacağını bilmez halde sağa sola bakındılar. Daha sonra yaralıları taşımaya başladılar. Ambulans çok geç geldi. İstanbul'dan sinema kollektifi adına geldik. Kobane'nin inşa sürecini anlatan bir belgesel çekimi yapmak için geldik. Patlamada birlikte yolculuk yaptığımız iki arkadaşımızı kaybettik."

Güncellenen son listeye göre saldırıda yaşamını yitiren ve kimliği tespit edilmiş olan insanların listesi şu şekilde:

Kanlı saldırının ardından pek çok ilde insanlar sessiz kalmadı ve protesto gösterisi düzenlediler: Ankara (ODTÜ)

Antalya

Mersin (Mersin'de protesto eylemine silahlı saldırı gerçekleştirildi)

Muğla

Eskişehir

Kayseri

Bitlis

Denizli

Antalya

Hatay

İstanbul-Kadıköy

Adana

Çanakkale

Ankara-Batıkent

Antep

İstanbul-Taksim

Kocaeli

Ülke sınırlarını aştı: Berlin

Almanya-Duisburg

İsveç-Malmöde

Yaşanan bu katliam sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zebrakafa

abd de ırak a barış götürecekt!! biz de inandık.. götünüzden kahraman götünüzden şehit uydurmayın..

kamil-duruakan

Savcımızı Şehit Eden Örgütün Geberen Leşlerine mi Üzüleceğiz ?

kamil-duruakan

Kardeşim Ben Sınırda Askerim Bu Şerefsizlerin Ne Bok Olduğunu Biliyorum K*rtlerden Adam Olmaz Bunu Bilir Bunu Söylerim Ben

kamil-duruakan

Duayla Olmaz Kardeşim Artık Dua Faslını Geçti Artık İnsanlara Sadece Dua Etmeyi Öğrettiler Ama Haklarını Savunmayı Öğretmediler Şükretmeyi Öğrettiler Çalışıp Kazanmasını Öğretmediler

15101988m

basın açıklaması sırasında hdp milletvekilleri de olacaktı, özellikle eski sgdf eski başkanı hdp eş genel başkanı ne hikmetse bomba patladığında ortalarda yok. bi de sosyalistlerden başka herkesin uyutulduğundan bahsederler

Gizli Kullanıcı

akp islamist bir ırkçılıkla insanları dışlıyor hdpliler de özgürlük sosyalistlik adı altında kürt ırkçılığı yaparak TC ve suriye topraklarında başka bir toprak olduğunu dayatıyor, bir de bunlar çözüm süreci adı altında masaya beraber oturuyorlar(!), amerika ikisini de alttan alttan destekliyor birbirine kırdırıyor, ergenekon balyoz adı altında cemaat-akp-pkk işbirliğiyle bir sürü insana iftira atılıyor ve o insanlar yokmuş gibi davranılıyor ve kürt ırkçıları o mazlumları duymazlıktan geliyor, diğeri şeriat istiyor insan haklarını ayağının altına alıyor, olan bu ülkenin vatanseverlerine oluyor, büyük bir medya desteğiyle ve hdplilerin emperyalist saldırıyla katledilerek işid ve RTE üzerinden TCye düşmanlık güdülüyor.. Atatürk'ü anlasaydınız birbirinizi yemekten vazgeçip kahrolsun Amerikan diktatörlüğü diye bağırırdınız ama siz kolayı seçtiniz ve ölüm bile insanların birbirinden nefret etmesine sebep oldu. Cesur hikayeler birlik içinde oluşturulan hikayelerdir bunlar sadece kirli hesaplaşmalardır.

1zey

Ya ben inanamıyorum. İnsanların bu kadar saçma olabildiğine. Ya siz neyi savunuyorsunuz allah aşkına? Bu nasıl bir mantıksızlık? Cesur insan ne ya? Bunlar mı cesur? Aynı gün şehit verdik, o haber oldu mu bu kadar? Yok. Sizin beyninize sıçayım. Peki bugün? 2 tane polis şehit verdik biz. 2! Senin vatanının polisi, siktiğimin AKP'sinin polisi falan değil. Onların ana babası yok mu? Evlerinde uyurken öldürüldüler. Hiç mi vicdanınız sızlamıyor, bu içerikleri paylaşırken? Kaç kişi şehidim var diye sokağa döküldü, kaç kişi şehidim var diye milli yas istedi, kaç kişi şehidim var diye ayaklandı lan? Ben sizin beyninize sıçayım. Yazıklar olsun. KATLİAM adı altında toplanan milyonlarca insanı görünce içim acıdı. Bu kadar mı gözümüz kör, vicdanımız kör diye içim acıdı. Katliammış. Asıl katliam şark görevinde şehit düşen askerim, polisim.

yasemin-duygu-zirek

haklısınız polislerimiz de şehit düştü onun acısını da yaşıyoruz ancak size sormak istediğim bir şey var. orada ölenler de can değil miydi? orada ölen o kadar gençte insan değil miydi? Aynı havayı soluduğumuz kişiler; ülkemizin vatandaşları değiller miydi?

1zey

Elbette candı kimse bunu inkar etmiyor zaten. Ama ben bu zamana kadar kendi devletinin, bak devlet diyorum hükümet demiyorum, polisi askeri için sokaklara dökülmedi. Kimse bir haber paylaşma zahmetinde bile bulunmadı. Ki zaten bulunmasınlar. Bırakın benim polisim, askerim bana kalsın. Sen elini vicdanına koy, haberlere öyle bak olur mu? Neyin savunmasını yapıyorsun? Bir otobüs dolusu polis veya asker aynı şekilde ölseydi sence bu kadar gündem olur muydu? Hayır, çünkü halk kendi polisinden kendi askerinden nefret ediyor. Ben bir polis kızıyım mesela. Önceden bunu göğsüm kabara kabara söylerdim fakat artık bunu söylerken çekiniyorum bu ne kadar korkunç bir şey. Her gün izlerken haberleri ya babam olsaydı diye içim gidiyor. Çok şükür babam beni bilinçli yetiştirdi. Bırak bana onları savunma, benim polisime, benim askerime taş atan, pusuya düşüren nefretle bakan insanlar için üzülemem. Ayrıca şu insanlara şehit demekten de vazgeçin bir an önce. Umarım cevabını almışsındır.

Görüş Bildir