“Kitapların Kapağına Gizlenmiş Bir Sanat: Ekslibris” Galeri Işık'ta

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

“Kitapların Kapağına Gizlenmiş Bir Sanat: Ekslibris” Galeri Işık'ta

“Kitapların Kapağına Gizlenmiş Bir Sanat: Ekslibris” Galeri Işık'ta

500 yıl önce kitapların sahibini belirtmek için kullanılan ve üzerinde dikkat çekici resimlerin olduğu “ekslibris”lerin Türkiye’de tanınması ve yaygınlaşması için yoğun çaba harcayan Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar – Grafik Tasarım Bölümü ve İstanbul Ekslibris Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasip Pektaş’ın “Resimler, Ekslibrisler” adlı sergisi tarihleri arasında Galeri Işık’ta sanatseverlerle buluşacak.

Ekslibris nedir?

Sözcük olarak “…’nın kitaplığından, …’nın kütüphanesine ait” anlamına gelen Ekslibris/Exlibris (Bookplate); kitapların kaybolmasını önlemek ve sahibini belirtmek için kitapların kapaklarının iç kısmına bir mülkiyet işareti koyma fikrinden ortaya çıkmıştır. Kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları, üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu bu baskı resimler/bu grafik çalışmalar kitapla sahibi arasındaki bir bağdır.

Bir ihtiyaç grafiği olarak doğmasına karşın, estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlar olan Ekslibris önemli bir iletişim aracıdır. Uzun bir geçmişe sahip bu sanat dalı, aynı zamanda yapıldığı dönemin kültürel özelliklerini günümüze taşır. Sanatçı, tasarımcı, sanatsever ve koleksiyoncu arasında bir köprü görevini yerine getirir.

Her kitap için özel olarak üretilen çizimler, zamanla kitaba özgü bir işaret olmaktan çıkıp, özgün bir grafik çalışma olarak bağımsızlaşmıştır. Ekslibris’ler günümüzde işlevleri kaybolmuş olsa da taşıdığı sanatsal ve nostaljik değerle bir sanat dalına dönüşmüş ve gözde koleksiyon objeleri arasında yer almaktadır. Bugüne kadar yapılmış yaklaşık 3.000.000′un üzerinde ekslibrisin, 2.000′den fazla da ekslibris koleksiyonun olduğu tahmin edilmektedir.

Türkiye’de, Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ekslibrislerin yer aldığı kitapların, ikinci el satışlarla ülkemize gelmesiyle tanınmaya başlayan ekslibris 2000′li yıllardan bu yana ülkemizde, özellikle güzel sanatlar eğitimi veren kurumlarda baskıresim ve grafik tasarım öğretim görevlilerinin özendirmeleriyle, ekslibris yapan gençler yetişmeye başlamıştır.

Galeri Işık Teşvikiye

Adres: Teşvikiye Cad. No:152 Nişantaşı – İstanbul

İlgili Kişi: Berna Barlas (Galeri Yöneticisi)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKitapNişantaşı
Görüş Bildir