'Kimyasal Silah Kullanıldı Diyemiyoruz'

 > Amerika-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Kimyasal Silah Kullanıldı Diyemiyoruz'

'Kimyasal Silah Kullanıldı Diyemiyoruz'

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Obama’nın iddialarla ilgili bilgi toplamaları yönünde istihbarat birimlerine talimat verdiğini söyledi ve ekledi: “Şu an için kimyasal silah kullanıldı diyemiyoruz.”

Psaki, günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Jarba, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile Fransa, Ürdün, Katar dışişleri bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton ile ayrı ayrı telefon görüşmeleri yaptığını kaydetti.

AA'nın haberine göre, görüşmelerinde Kerry'nin, ABD'nin sahada yaşananlarla ilgili bulguları elde etmeye odaklanmasına yönelik taahhüdünü ifade ettiğini belirten Psaki, "Bu aynı zamanda diğer ülkelerin neler duyduğunu tartışmaya dönük yönetimin çabalarının bir parçasını oluşturuyor" dedi. Bunun yanında Kerry-Jarba görüşmesine değinen Psaki, Kerry'nin Suriye halkına içten başsağlığı ve acil şifalar dileklerini ilettiğini ve tüm muhalefeti, araştırmaları sırasında BM ile işbirliği yapmaya teşvik ettiğini bildirdi.

ABD kendi araştırmasını da yapacak

Bir soru üzerine, dün Suriye'den gelen görüntüler karşısında şok olduğunu belirten Psaki, BM'nin araştırma ekibinin yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama'nın da ABD istihbarat birimlerine acil biçimde kendi araştırmalarını yapma talimatı verdiğini söyledi.

Psaki, "Bu ne anlama geliyor? Bu, sahadaki görgü tanıklarından bilgi toplamak, açık kaynaklardan raporlar edinme, inceleme yapma, bilimsel veri toplama anlamına geliyor. Ancak sahada kendi ekibimiz olmadığından bazı kapasitelere sahip sınırlı kaynaklarımızın olduğunun farkındayız. Ancak, bilgi paylaşımı, diğerlerinin (ülkelerin) neler bildiği ve uygun adımlar konusunda dünya genelindeki mesleştaşlarımızla çalışmak için herşeyi yapıyoruz" ifadesini kullandı.

"Şu anda kimyasal silah kullanımını kesin olarak tespit edemiyoruz"

Psaki, "Şu anda kimyasal silah kullanımını kesin olarak tespit edemiyoruz ama bu olay olduğundan bu yana, konuya kesin yanıt bulabilmek için gücümüz altındaki tüm imkanları kullanarak, her dakikaya odaklanıyoruz" dedi.

Sahada ne olduğunu bulmak için dünya genelindeki meslektaşlarıyla işbirliği ve koodrinasyon da dahil, kendi kaynaklarını kullanmak için herşeyi yaptıklarını dile getiren Psaki, "Eğer bu haberlerin doğru olduğunu bulursak, o zaman kimyasal silah kullanımının korkunç derecede arttığına yönelik kanaatimiz olacak. Başkan, ulusal güvenlik ekibinin elbette alacağı kararlar olacak ve aralarında karar verecekleri bir dizi seçenekleri bulunacak. Bu tartışma aynı zamanda şu anda devam ediyor" diye konuştu.

"Rusya'nın kimyasal silahları muhalefetin kullanmış olabileceğine" dair görüşünün sorulması üzerine Psaki, "Biz hala muhalefetin kimyasal silah kullanma kapasitesine sahip olduğunu düşünmüyoruz. Bu görüşümüz değişmedi" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBirleşmiş MilletlerFransaKatarRusyaSuriyediziolay
Görüş Bildir