Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Kimyasal Hadım' Nedir? Cinsel Saldırı Suçlarına Yönelik Uygulama Hakkında Bilinmeyenler

-
Abone ol

Tecavüz ya da diğer cinsel saldırı suçlarının cezalandırılması için kullanılan "Kimyasal hadım" yani kimyasal kısırlaştırma yöntemi yeniden Türkiye'nin gündeminde. Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Çocuk istismarı konusunda kimyasal hadım konusu birkaç gün içinde gündeme gelebilir" dedi. 

Peki kimyasal hadım nedir? Sizler için mercek altına aldık... 

Adalet Bakanı Gül Açıkladı: Cinsel Saldırı Suçlarında 'Kimyasal Hadım' Yeniden Gündemde - onedio.com
Adalet Bakanı Gül Açıkladı: Cinsel Saldırı Suçlarında 'Kimyasal Hadım' Yeniden Gündemde - onedio.com

Kimyasal hadım olarak bilinen yöntem, herhangi bir cerrahi müdahale olmadan birinin cinsel faaliyetlerini sonlandırmaya yarıyor.

Kimyasal hadım; kimyasal kısırlaştırma veya kimyasal kastrasyon olarak da adlandırılıyor. Kimyasal hadıma maruz kalan kişinin cinsel isteği sıfıra yakınsıyor, libidosu dibi görüyor. Yani bir daha aynı suçu tekrarlamasının teknik olarak önüne geçiliyor.

Birçoklarına göre tecavüzcüyü idam etmek ya da hapiste ıslah olmasını sağlamaktan çok daha faydalı ve sonuç odaklı bir yöntem bu.

Çeşitli ilaçlar kullanılarak yapılan tedaviyi, kısırlaştırmayla karıştırmamak gerekiyor.

Zira kısırlaştırmanın aksine, sürdürülmezse, tedavinin öznesi eski haline dönebiliyor.

Tabii bir takım yan etkileri bulunmuyor değil. Tedavi tamamen sonlandırılsa bile ilerleyen zamanlarda kardiyovasküler problemler, kemik problemleri (osteoporoz) baş gösterebiliyor.

Bu uygulama, geçmişten günümüze tecavüzcülere, cinsel saldırganlara ya da pedofillere yönelik cezalandırma işlemlerinde kullanıldı ve kullanılmaya devam ediliyor.

Tedavi ilk olarak 1944 yılında geliştirildi ve uygulandı.

1981'de farklı maddeler kullanılarak bir seri düzenlemeye maruz bırakıldı ve daha az yan etkiyle kullanıma uygun hale getirildi. Bu defa, cinsel suçlu olarak geçmişi bulunan 42 deneğin 40'ının cinsel isteğini tamamiyle ortadan kaldırmış ve onları tekrardan topluma adapte edebilecek ortamı yaratmıştı. İleriye yönelik gözle görülür bir yan etkisi de yoktu.

Ünlü matematikçi Alan Turing de, bu tedaviye maruz bırakılan tarihi kişiliklerden biri.

Yanlış anlaşılmasın, Turing kimseye tecavüz etmemişti. O sadece bir homoseksüeldi. Ve homoseksüel olmak dönemin İngiltere'si için suç teşkil ediyordu. 

İngiliz hukuku, kendileri için bir halk kahramanı sayılan Turing'i hapse girmek ya da kimyasal hadım işlemine maruz kalmak arasında bir tercih yapmaya zorladı. Turing ikinci yoldan gitti, ama böyle bir yaşama fazla dayanamayıp siyanür enjekte ettiği bir elmayı ısırarak yaşamına son verdi.

Kimyasal hadım, dünyanın dört bir yanından pek çok ülkede kullanılıyor.

Birleşik Krallık, Polonya, Moldova, Estonya gibi Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Hindistan, İsrail, Rusya, Güney Kore ülkeler, bu tedaviyi yakın bir zamanda çeşitli cinsel saldırı vakalarında kullandı.

Tedavi, dün yayımlanan Resmi Gazete sayısının ardından Türkiye'de de uygulanmaya başlanacak.

Kullanımına mahal verecek olayların yaşanmaması temennimiz. 

Sizce bu yöntem tecavüz vakaları için caydırıcılık teşkil eder mi?

Elbette eder.
Sanmıyorum. Tecavüz edecek olan yine eder.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bts-jimin

bugüne kadar ne bok yiyorlardı daha yeni mi akıllarına geldi hadım edilmesi

reshontheway

Hadım edilip, bir robot/cihaz tarafından tecavüze uğratılacaksa olur. Her iki tarafdan da cezalandırılmalı.

layd

hadım kesinlikle uygulanmalı, 3-5 örnekten sonra bunu duyan sapıklar kendilerini kontrol etmeyi eşek gibi öğrenecek. ya adam olacak yada hadım.

gamze-hc

saçmalık tecavüzcülere acıdığımdan değil sırf homosexual diye bu ilaca maruz kalıp sonra intihar eden birey yüzünden tecavüzcüden ne farkınız var aq sapık zihniyetiniz olduktan sonra önce çocuklarınıza öğretin her şeyi

utku-yilmazer

okuduğunu anladığına emin misin? hangi zamanda olmuş o olay tekrar bir bak istersen. günümüz ile alakası yok

berenkizil

Anlayana anlayana bunu mu anladın bu içerikten

vilyimvolis

bu sapıklar hadım edildiğinde yaşama hakkı devam mı edecek ! bence nefes almamalılar..

Görüş Bildir