Görüş Bildir

'Kim Jong-un Öldü' İddiası: Çin, Kuzey Kore'ye Doktorlardan Oluşan Bir Heyet Göndermiş

Anasayfa > Gündem

Çin, son günlerde sağlığı konusunda spekülasyonlar yapılan Kim Jong-un için aralarında doktorların da bulunduğu bir heyeti Kuzey Kore'ye gönderdi. Sosyal medyada Kuzey Kore liderinin öldüğüne dair pek çok iddia dile getirilmişti.

Kalp ameliyatı geçirdiği bildirilen ve önemli etkinliklerde boy göstermeyen Kim Jong-un'un sağlık durumu üzerine spekülasyonlar bir süredir devam ediyor.

CNN International, adı açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Kim Jong-un’un geçirdiği bir ameliyat sonrası durumunun ağırlaştığına dair istihbaratın takip edildiğini belirtmişti.

Yine adı açıklamayan bir diğer ABD’li yetkili ise Kim’in sağlığıyla ilgili kaygıların doğru olduğunu ama durumunun ağır olup olmadığına dair bir değerlendirme yapmanın zor olduğunu ifade etmişti.

Çin heyeti perşembe günü Kuzey Kore'ye gitti

Çin heyeti perşembe günü Kuzey Kore'ye gitti

Reuters haber ajansına konuşan isminin açıklanmasını istemeyen üç kaynak Çin'in Kim Jong-un'un sağlık durumunun incelenmesi için Kuzey Kore'ye tıp uzmanlarından oluşan bir ekip gönderdiğini söyledi.

Kaynaklara göre, Çin Komünist Partisi'nin uluslararası irtibat departmanının kıdemli bir üyesi başkanlığındaki bir heyet perşembe günü Pekin'den Kuzey Kore'ye gitti.

Çinli doktor ve yetkililerin ziyaretinin, Kuzey Kore liderinin sağlığına dair çeşitli iddiaların dolaştığı günlerde gelmesi soru işaretlerine neden oldu.

Trump, 'haberler doğru değil' demişti

Trump, 'haberler doğru değil' demişti

Seul merkezli haber sitesi Daily NK hafta başında, Kim'in nisan ayında geçirdiği kalp ameliyatı sonrası iyileşmekte olduğunu bildirmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ise perşembe günü, Kim'in ciddi bir hastalığı olduğuna yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını söylemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
55
19
15
9
7
7
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?