Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na Sert Tepki

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Kılıçdaroğlu'nun Siyaset Yapması Yasaklanmalı'

'Kılıçdaroğlu'nun Siyaset Yapması Yasaklanmalı'

BAŞBAKAN Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da demokratik bir muhalefetin nasıl olacağın konusunda ders verdiğini iddia etti.

CHP Parti Meclisi'ne tavsiyede bulunan Bozdağ, 'Kılıçdaroğlu'nun CHP ve Türkiye'yi fazla rezil eden durumlara sokmaması için parti meclisi bir karar almalı ve Kılıçdaroğlu'nu Türkiye toprakları dışında, hatta CHP grup toplantıları dışında siyaset yapmasını yasaklamalıdır' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Türkiye İmam Hatipliler Vakfı tarafından düzenlenen 'Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu'na katılmak için Konya'ya geldi. Bozdağ, sempozyum öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı.

'SWOBODA, KILIÇDAROĞLU'NA DERS VERDİ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda arasında yaşanan gerginlik hakkında soru üzerine Bekir Bozdağ, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaşadıklarının Türkiye ve muhalefetin seviyesini gösterdiğini, Türkiye ve CHP adına üzücü bir hadise olduğunu kaydetti.

Swoboda'nın Kılıçdaroğlu'na ders verdiğini iddia eden Bozdağ, şunları söyledi:

'Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, CHP'ye demokratik bir muhalefetin nasıl olacağını dair bir ders vermiştir. Tabi her seçimde milletimiz CHP'ye ders veriyor. Ama Türkçe verdiği için Kılıçdaroğlu belki anlamadı. Ama AP Sosyalist grup başkanı Swoboda, bu defa İngilizce ders verdi. Umarım, Türkçe anlamadığını, İngilizce anlamış olur.'

Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'de hakaret, sövme ve iftira üzerine bina ettiği bir muhalefet anlayışı bulunduğunu ama Swoboda'nın Avrupa'da bu tür siyaset anlayışının olmadığını gösterdiğini belirtti. Bozdağ, 'Umarım CHP, buradan bir ders alır. Çünkü Avrupalılar, sayın başbakanımıza nasıl bakıyor, sayın Kılıçdaroğlu'na nasıl bakıyor' dedi.

'KILIÇDAROĞLU'NU ADETA KoVDULAR'

Avrupalıların, Beşer Esad'a, Suriye'deki hadiselerden dolayı eli kanlı diktatör olarak baktığını ama CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun heyet üzerine heyet gönderip Esad'ı meşrulaştırmaya çalıştığını ve bunun içinde Avrupa kapılarını dolandığını ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'deki karşılanması yönünde kıyaslamada bulunan Bozdağ, 'Dün iki kabul vardı. Biri ABD'de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın gördüğü kabul. Sayın Obama ve ekibi, başbakanımıza, başbakan olmasına rağmen devlet başkanı protokolüyle karşıladı. Öte yandan CHP'nin genel başkanlığı görüşmesini iptal ettiler ve görüşme konusunda verilen izinleri ortadan kaldırıp bu üslupla bizim çatımız altında konuşmazsınız diye adeta kovdular oradan. Tabi üzücü olan bir şeydi. Kendi konuşmalarında Swoboda'nın açıklamalarında da kapıya kadar gidiyor. Kabul edilmeyince geri dönüyor, ama Türkiye'ye iner inmez, ben iptal ettim diyor. Bu kadar Avrupa'nın gözünde bizi rezil edecek yalanı, o insanla yaşadıkların ortada iken söyleme, ama maalesef alışkınlık haline gelince, Türkiye'ye gelince aynı yalanı bir kez daha söyledi' diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NA SİYASET YASAKLAMASI

CHP Parti Meclisi'ne tavsiyede bulunan Bozdağ, şöyle devam etti:

'Kılıçdaroğlu'nun CHP ve Türkiye'yi fazla rezil eden durumlara sokmaması için parti meclisi bir karar almalı ve Kılıçdaroğlu'nu Türkiye toprakları dışında, hatta CHP grup toplantıları dışında siyaset yapmasını yasaklamalıdır. Çünkü ancak CHP grubu içindekiler Kılıçdaroğlu'nu alkışlıyorlar. Onun dışındakiler alkışlamıyor. Çünkü ideolojik bir körlüğün içinde olduğunuzda gerçekleri göremiyorsunuz. O yüzden CHP genel başkanına parti meclisi, yurt dışı seyahat yasağı koysa, grupta yaptığı iftira ve hareket yalan üzerine konuşmaları grup dışında tekrarlamama kararı alırlarsa, o zaman belki CHP genel başkanı, CHP'ye daha az zarar verir diye düşünüyorum. Umarım parti meclisi bu seyahati değerlendirir ve ona göre karar verir.'

Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun her gittiği yerde Türkiye'yi şikayet ettiğini, gambazladığını ama bunun ahlaki olmadığını ifade etti.

'CHP SOLCU DEĞİL, RADİKAL SAĞDA BİR PARTİDİR'

Bozdağ, CHP'nin solcu bir parti olmadığını da iddia ederek, 'CHP solcu bir parti değil. Esasında radikal sağda olan bir partidir. Şu an radikal sağda olan partilere baktığımızda en uçta MHP duruyor. En uçta duran MHP'nin solunda bir partidir. Yoksa soldaki bir parti değildir. Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı'da CHP'nin solcu bir parti olmadığını zaten görmüştür ve onun içinde onunla görüşmesini solcu bir partinin ortaya koyacağı anlayış ve refleksle ortaya koyduğu için iptal etmiştir' dedi.

ALKOL YASAĞI

Alkollü içki satış ve pazarlama kurallarını yeniden düzenleyen teklif hakkındaki soru üzerine Bozdağ, 'İçki yasağı diye bir şey söz konusu değil. Her zaman çarpıtılan bir konu. Şu anda TBMM'de görüşülen kanun teklifi içinde, içki içmeyi yasaklayan tek bir düzenleme yoktur. Yapılan nedir? ABD ve Avrupa'da içkinin satışının yapıldığı yerler, reklamı dahil diğer hususlar dahil Avrupa kurallarını Türkiye'ye taşımaktır. ABD kurallarını Türkiye'ye taşımaktır, bizim yaptığımız. Bu Avrupa ve ABD'nin içki vatandaşa ulaşana kadar geçen kısımdaki imalattan, ambalajına, reklamına, satılacağı alan ve açılacağı yerlere ilişkin, Avrupa'nın, Amerika'nın standardını biz Türkiye'ye taşıyoruz. Yoksa içki yasağı getirmiyoruz. Bu tamamıyla çarpıtmadır, gerçek dışıdır' diye konuştu.

Mehmet Kayhan YILDIZ- Hasan DÖNMEZ/KONYA,(DHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağBeşer EsadCumhuriyet Halk PartisiHadiseKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir