Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hükümet'ten CHP'ye KHK Yanıtı: ‘AYM Yolu Kapalı’

 > -

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kanun Hükmünde Kararname'leri iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürecekleri yolundaki açıklamasına yanıt veren Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "KHK’lar için AYM yolu kapalı. Çünkü Anayasa Mahkemesi’nin bakacağı işler anayasamızda belli. Kanunları götürebilirler ve Meclis İçtüzüğü’nü götürebilirler" dedi.

Milliyet'ten Serpil Çevikcan'a konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kanun Hükmünde Kararname'ler (KHK) için Anayasa Mahkemesi yolunun kapalı olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

"Çünkü Anayasa Mahkemesi’nin bakacağı işler anayasamızda belli. Kanunları götürebilirler ve Meclis İçtüzüğü’nü götürebilirler. Bir de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı var. O da kanun iptalinde değil. Dolayısıyla KHK’ları Anayasa Mahkemesi’ne götüremezler. Anayasa bu yolu kapatmış. bununla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin aldığı örnek bir karar da var.

'Meclis'te bunlar kanunlaşırken düzeltilebilir ya da bazı maddeleri tamamen kaldırılabilir'

Ama bizim şöyle bir yaklaşımımız var: Zaten KHK’ları Meclis’e sunduk. Meclis’te bunlar kanunlaşırken düzeltilebilir ya da bazı maddeleri tamamen kaldırılabilir. Meclis iradesi esastır. Düzeltilecekler varsa bunun yolu o zaman açılır. Bir kısım KHK’larla yaptığımız işler başlayıp biten işlerdi. Hükmü o gün uygulanan ve biten KHK’lardı. (KılıçdaroğluBaşbakan ile bir araya geleceklerini söylemiş. Aslında yüz yüze gelseler bunlar hangi amaçla yapılıyor tekrar konuşulur.”

Mahmut Tanal: 'Bal gibi götürürüz'

Veysi Kaynak'ın açıklamalarının basına yansımasının ardından Gazete Duvar'dan Hülya Karabağlı'ya konuşan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, "Bal gibi götürürüz" diye yanıt verdi.

Tanal, OHAL döneminde çıkarılan kararnamelerin Anayasa’ya uygunluğunun esas olduğunu belirtirken, bu dönemde çıkarılan kararnameler için aynı şeyin söylenemeyeceğine dikkat çekti. “Anayasa’nın OHAL kararnameleri için çizdiği çerçevenin dışına çıkılmış” diyen Tanal, temel hak ve özgürlüklerin dışına çıkıldığı için Anayasa’nın 15. Maddesinin de ihlal edildiğini söyledi.

Tanal’ın kararnamelerle Anayasa’nın temel hak ve özgürlüklerinin ihal edildiğine dikkat çektiği anayasa maddesi şöyle:

"MADDE 15. – Savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde, milletlerarası hukuktan doğan yükümlülükler ihlâl edilmemek kaydıyla, durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir."

Ne olmuştu?

Bayram sonrası kendilerini yoğun bir mesainin beklediğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilk Kanun Hükmünde Kararname haricindeki tüm kararnamaleri iptal talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini açıklamıştı.

CHP, İlk KHK Dışında Hepsini İptal Talebiyle AYM'ye Taşıyacak - onedio.com
CHP, İlk KHK Dışında Hepsini İptal Talebiyle AYM'ye Taşıyacak - onedio.com

Görevden almalarla mağduriyetlerin de oluştuğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu'nun bayram sonrası Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesi ve KHK'lar ile oluşan mağduriyetlerin tespiti için kurduğu komisyonun aktardıklarını Yıldırım'a iletmesi bekleniyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir