Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Keşke üniversitedeyken bilseydim!” Diyeceğiniz 15 Şey.

-

1. Diğer insanlar da en az sizin kadar gergin ve rahatsız hissediyor.

www.buzzfeed.com

Aslında, kimse üniversitedeyken ne yaptığını bilmez ve bazen bulunduğu ortamı garipser. Yalnız değilsin!

2. Aktivitelere katılın!

www.buzzfeed.com

Olabildiğince erken başlayın! Ne kadar çok şey denerseniz hoşunuza giden şeyler hakkında o kadar çok bilginiz olur. Ayrıca aktivitelere katılmak sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışmak için çok büyük bir fırsattır.

3. Arkadaş edinmek için ne kadar çok çaba sarf ederseniz kurduğunuz arkadaşlıklar da o kadar iyi ve güçlü olur.

www.buzzfeed.com

Üniversitedeki bir çok insan sadece ortak derslerinin olduğu veya evi ona yakın olan insanlarla arkadaşlık kurmaya meyillidir. Bu da gerçekten uyuşmadığız insanlarla takılmanıza neden olup uzun vadede yalnızlık çukurunda mahsur kalmanıza neden olabilir.

4. Tuhaf davranışlar sergilemekten asla korkmayın.

www.buzzfeed.com

Evet asla korkmayın. İnanın bana olduğunuzdan farklı biri gibi davranmak hiç de kolay değil. Ayrıca eğer kendiniz gibi davranırsanız insanlar sizin çok daha ilginç ve hatırlanmaya değer bir insan olduğunuz kanısına varır.

5. Okuduğunuz bölüm hiç önemli değil.

www.buzzfeed.com

Gerçekten! Bu günlerde kimse okuduğu bölümle ilgili bir sektörde çalışmıyor. İnanın bana hukuk bölümünden mezun olup müzisyenlikle uğraşan arkadaşlarım var ve hepsi hayatlarından son derece memnun.

6. Gerçekten ilginizi çeken dersleri seçmeye çalışın (Eğer mümkünse).

www.buzzfeed.com

Üniversite gerçekten ilginizi çeken dersleri almak için iyi bir fırsattır.Bu fırsattan yararlanın. Neler keşfedebileceğinizi asla bilemezsiniz.

7. Her şeyi denemeye çalışın!

Gerçekten ne yapmaktan hoşlandığınızı anlayana kadar ne var ne yok her şeyi yapmaya çalışın. Okul gazetesini takip edin, okul takımlarına girmeye çalışın, münazara klübüne katılın. CANINIZ ne isterse onu yapın! Gerçekte ne yapmak istediğinizi bulduktan sonra sadece ona odaklanın ve başarılı olun.

8. Gönüllü işler yapın!

www.buzzfeed.com

Başkalarına yardımcı olun, hayır işleri yapın ve üniversite hayatının her şey demek olmadığının farkına varın. Kampüs hayatının dışında  çok daha büyük ve karmaşık bir hayat  var. Olaylara başka bir açıdan bakmayı deneyin.

9. İnsanlara açılmaktan, savunmasız kalmaktan korkmayın!

www.buzzfeed.com

Eğer yakın arkadaşlar edinmek istiyorsanız bazen onlarla özelinizi paylaşmanız gerekir. Biliyorum kulağa biraz korkutucu geliyor ama siz kendinizi karşınızdaki arkadaşınıza ne kadar çok açarsanız o da o kadar çok açılacak, sizinle konuşurken o kadar çabuk çözülecek ve kendini daha rahat hissedecektir. Yakın arkadaşlıklar anca bu şekilde kurulur.

10. Düzenli olarak egzersiz yapın.

www.buzzfeed.com

Düzenli olarak egzersiz yapmak ruh ve bedensel sağlığınız için yapabileceğiniz için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biridir.

11. Üniversitedeyken herkes her haftasonu körkütük sarhoş olup daima partilere katılmaz.

www.buzzfeed.com

Bir iki partiyi katılasanız çok şey kaybetmezsiniz, ölmezsiniz merak etmeyin.

12. Eğer zor zamanlar geçiriyorsanız yardım alabileceğiniz yerler var.

www.buzzfeed.com

Üniversitenizde büyük ihtimalle psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi vardır. Eğer konuşmak için birine ihtiyaç duyuyorsanız kolayca randevu alabilirsiniz.

13. İlk işinizle ilgili beklentilerinizi tekrar gözden geçirin.

www.buzzfeed.com

Çoğu insanın ilk işi yorucu, sıkıcı ve zor olur. Çok komik maaşlar için uzun saatler boyunca çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Pek az insan ilk denemesinde hayalindeki işe kavuşma şansına erişir. Çok seveceğiniz ve devamlı olarak yapacağınız, mesleğiniz haline getireceğiniz işi bulmanız yıllar alabilir. Aslında çoğu insan hiçbir zaman işini sevemez ve bu bir sorun değil çünkü hayattan keyif almanız için illaki işinizi sevmeniz gerekmez. Önemli olan iyi çalışmanız ve size en mantıklı gelen yolu izlemenizdir. Bu bir süreç, merak etmeyin atlatacaksınız!

14. Kariyerinize başlamadan önce o dalda uzman olan insanlarla görüşün ve onlardan yaptıkları işle ilgili bilgi alın, mesleğin iç yüzünü öğrenin.

www.buzzfeed.com

Para kazanmak önemlidir ancak tek hedefinizin bu olmaması lazım. İşin erbablarına haftada kaç saat ve hangi günler çalıştıklarını, en büyük hedeflerini, 5 yıl içöerisinde kendilerini nerede gördüklerini sorun. Bu atılacağınız mesleği daha yakından tanımanıza yardımcı olacaktır. Hiçbir meslek sadece filmlerde gördüğünüz, kitaplarda okuduğunuz gibi değildir.

15. Dersleri asma işini fazla abartmayın.

www.buzzfeed.com

Eğer dersleriniz çok sıkıcıysa, bir sonraki dönem daha eğlenceli dersleri seçmeye çalışın. Üniversite tutkularınızı, ilgi alanlarınızı keşfetmek; yeni en iyi arkadaşlarınızla, sevgilinizle tanışmak için çok büyük bir fırsattır. Ayrıca üniversite yılları öğrenmeye en açık olduğunuz, bilginin en ulaşılabilir olduğu zamanlardır, bu fırsatı kaçırmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir