Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Keşke Annem Babam Bana da Kitap Okusaydı” Dedirtecek 5 Neden

2.6bPAYLAŞIM

Belki anneniz - babanız size çocukken pek kitap okumadı ama lütfen siz öyle yapmayın. Çocuklarınıza bolca kitap okuyun ve çevrenizi de bilinçlendirin diye 5 aşırı önemli bilgiyi sizler için derledik:

1. Henüz okuma-yazma bilmeyen çocuklara, erken yaşlardan itibaren kitap okursanız, gelişmesini sağlayacağınız en önemli şey hayal gücü ve kelime dağarcığı olur.

2. Hayal gücü ve kelime dağarcığının gelişmesi, çocukların kendilerini doğru bir biçimde ifade eden, eleştirel bakabilen, sorgulayan ve yaratıcı bireyler olmalarını sağlar.

3. Birlikte kitap okursanız ilişkileriniz gelişir, birbirinizle paylaşımınız artar.

4. Kendisine okunan kitabı, kafasında canlandıran, hayal eden çocuklar, okuma becerisinden önce dinleme becerisini kazanmış olur. Ayrıca düşünme ve anlama becerileri yaşıtlarına göre belirgin bir oranda gelişir.

5. Beyin gelişimlerinin yanında, duygusal, sosyal, davranışsal ve bilişsel gelişimlerine katkı sağlanmış olur.

Erken yaşlarda çocuklara kitap okumak işte bu kadar önemli. Peki Türkiye’de kitap okuma durumu nasıl?

Türkiye’de sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çocukların %93’ünün en fazla 2 tane kitabı var; bu nedenle aileleri onlara pek fazla kitap okuyamıyor.

Eğitim seviyesi  yüksek ailelerde yetişen çocuklar 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime duyarken, bu koşullarda yetişmeyen  çocuklar ise sadece 13 milyon kelime duyuyorlar. Eksik kelime bilgisine sahip çocuklar, okul yılları ilerledikçe diğer çocuklara kıyasla okuma becerileri bakımından geri kalıyor.

Dezavantajlı koşullarda yaşayan ailelerin %67’sinde çocuklara HİÇ kitap okunmuyor.

Sonuç olarak da ülkemizdeki çocuklar, eğitim haklarından eşit şekilde faydalanamıyor.

Siz de çözümün bir parçası olmak isterseniz AÇEV’in “Okuyan Bir Gelecek” projesine destek olabilirsiniz. AÇEV olarak 5 Mart Runatolia Maratonu'nda “Okuyan Bir Gelecek” için koşacağız. Bizimle birlikte eğitimle dolu bir geleceğe koşmak isterseniz detaylar için tıklayabilirsiniz: ’16-’17 Maraton Kampanyası | Açev 'le Harekete Geç!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Rahmetli babaannem 1919-1969 yılları arasında 50 sene öğretmenlik yapmış bir kadındı. Kitabı okur, üstüne bir de kitaptan sözlü yapardı :)

Görüş Bildir