'Kck Davalarındaki Uygulamalar 12 Eylül'ü Aştı'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Kck Davalarındaki Uygulamalar 12 Eylül'ü Aştı'

'Kck Davalarındaki Uygulamalar 12 Eylül'ü Aştı'

Ankara - BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, KCK İstanbul davasında savunma avukatlarına yönelik saldırının 12 Eylül mahkemelerini de aştığını belirterek, adil yargılama ve savunma hakkını savunan tüm baro ve hukuk kurumlarını mesleğe ve savunma hakkına yapılan bu saldırı karşısında göreve davet etti.

BDP’nin Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan 124’ü tutuklu 205 siyasetçinin yargılandığı KCK İstanbul Ana Davası’nın dünkü duruşmasında avukatlara yönelik coplu müdahaleye ilişkin açıklama yaptı.

Müvekkillerinin yasalarca tanınmış olan savunma hakkını korumak uğruna mahkeme başkanının talimatı üzerine zorla duruşma salonundan çıkarılan avukatların, duruşma salonunun içerisinde askerin saldırısına uğradığını kaydeden Beştaş, yargılanan Kürt siyasetçilerin haklarına, savunmanın onuruna, temel insan haklarına yönelik böylesi bir saldırı 12 Eylül döneminde bile yaşanmadığını kaydetti.

Özel Yetkili Mahkemeler’in KCK davalarında sergiledikleri birçok tutum ve son olarak bu pratiğin adeta “Kürt halkının savunmanlığını yapmayın” mesajı verdiğine dikkat çeken Beştaş, “KCK davalarında anadilde savunma hakkı verilmeyerek tümüyle susturulmaya çalışılan tutukluların avukatlarının konuşmasına da tahammül edilememektedir. Savunma makamını temsil eden avukatlara yönelik tutumun hiçbir şekilde izahı yoktur. Yargı mercileri bu yasa ve hukuk tanımaz halleri ile adeta siyasi arenanın bir ringi haline dönüşmüştür. Bu kapsamda Mahkemenin tutumu Kürt halkına yönelik uzun süredir uygulanan düşman ceza hukukunun açık bir örneğidir” dedi.

Beştaş, adil yargılama ve savunma hakkını savunan tüm baro ve hukuk kurumlarını mesleğe ve savunma hakkına yapılan bu saldırı karşısında göreve davet etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBarış ve Demokrasi Partisiİstanbul
Görüş Bildir