"Katliama Destek Olan da Günaha Ortaktır"

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

"Katliama Destek Olan da Günaha Ortaktır"

"Katliama Destek Olan da Günaha Ortaktır"

İslam Hukuku uzmanı Prof. Dr. Karaman, katliamlara destek olan BAE ve Suudi Arabistan'ı eleştirerek, "Akıtılan her damla kana ve sıkılan her kurşuna iştirak ediyorlar" dedi.

İslam Hukuku uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Suriye ve Mısır'da yaşanan katliama destek olan İslam ülkelerinin yöneticilerinin aynı suça ortak olduğunu belirterek, "Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, 16 milyar dolar yardımda bulundu. Bu, akıtılan her damla kana ve sıkılan her kurşuna iştirak etmektir. Bu, suça katılma anlamına ve suçun mesuliyetini paylaşmaktır" dedi.

Karaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zulme sessiz kalan yöneticilerin uluslararası güçler tarafından kullanıldığını ve tek ümitlerinin Müslüman halklar olduğunu vurguladı.

Yaşanan olaylarda zalim ve mazlumun çok net biçimde belli olduğunu anlatan Karaman, "Bu, mazlum ve zalim çok nettir. Suriye'de mazlum olan, öldürülen halktır. Mısır'da da yine halkın büyük bölümünü oluşturan ve oyların çoğunluğunu alan Müslümanlardır. Bugün Müslüman Suriye ve Mısır halkları mazlumdur, onların kanını akıtan diktatörler de zalimdir" diye konuştu.

İslamiyet'te de suça ortaklık kavramı bulunduğuna dikkati çeken Karaman, şöyle devam etti:

"Suçu doğrudan işleyen yani öldüren, bir de destek olan var. Destekler de çok çeşitli oluyor. Mesela ABD, Mısır'daki olaya 'darbe' demeye tereddüt etti, hatta o zaman 1,5 milyar dolarlık yardımı verme konusunda tereddüt yaşadı.

Müslüman olmayan ABD bile Mısır'a yardım konusunda tereddüt yaşadı ama körfezdeki Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, 16 milyar dolar yardımda bulundu. Bu, akıtılan her damla kana ve sıkılan her kurşuna iştirak etmektir. Bu, suça katılma ve suçun mesuliyetini paylaşmaktır."

Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çok ağır tabirler kullanmak lstemiyorum. 'Yaptıkları küfürdür' demek istemiyorum, öyle bir ihtimal olduğu halde bunu söylemek istemiyorum ama bu, büyük bir günahtır. Bu zulme yardım edenlerin büyük günaha girdiğinden şüphem yoktur. Allah, onlara izan nasip etsin."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşik Arap EmirlikleriDarbeMısırSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir