Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Salman Rushdie: “Karakterime Ağladığım Anlar Oldu”

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

“Karakterime Ağladığım Anlar Oldu”

“Karakterime Ağladığım Anlar Oldu”

Yazarken kahramanları tarafından ele geçirildiğini belirtiyor Salman Rushdie. Öyle ki hikâyeleri yazarı kimi zaman ağlatmış ve kendisini onlar için masa başında yas tutarken bulmuş.

İki ayda bir yayımlanan edebiyat-kültür dergisi İzafi’de Salman Rushdie ile yapılan uzun bir söyleşi dikkat çekiyor. Jack Livings imzalı söyleşide (çev. Didem Çelik Yılmaz) edebiyat hayatından siyasete kadar birçok konuda fikrini açık yüreklilikle beyan eden Rushdie, yazdıklarından çok yazmak istediklerine değiniyor. Apolitik kitap yazabileceğini, buna insanlar hakkında yazmak istediği için gereksinim duyduğunu söyleyen yazar, politik romanların özel hayat ile halkın önündeki hayat arasında boşluklara neden olduğunu savunuyor.

Yazarken kahramanları tarafından ele geçirildiğini belirtiyor Rushdie. Öyle ki hikâyeleri yazarı kimi zaman ağlatmış ve kendisini onlar için masa başında yas tutarken bulmuş. Kahramanlarının gitmek istediği yeri kimi zaman kendilerinin belirlediği söyleyen Rushdie, kitabını yazarken her an öngöremediği şeylerle karşılaştığını da ekliyor: “Soytarı Şalimar’da da tuhaf şeyler oldu. Bu insanlar tarafından öylesine ele geçirilmiş hissettim ki, kendimi yarattığım karaktere ağlarken bulduğum anlar oldu. Kitapta Boony’nin babasının meyve bahçesinde öldüğü an var örneğin. Buna dayanamadım, masamda kendimi yas tutarken buldum. Sonra Keşmir köyünün yok oluşunu anlattığım bir kısımda, bunu yazma fikrine bile katlanamadım.”

Duş bile almadan masa başına

Rushdie yazması için gizli ve tuhaf ritüellere sahip olmadığını; sadece yataktan kalkıp duş bile almadan, gazete okumadan, e-postalarına bakmadan, birilerini aramadan, pijamalarıyla masasına oturduğunu ve bunun oldukça işe yaradığını düşünüyor: “Sabah ilk uyandığımda önceki gün yazdıklarımı okurum. Ogün iyi yaptığımı düşünmem önemli değil, her zaman yaratıcılığın ötesinde kalan, eklenip çıkarılacak şeyler olacaktır. Bu eleştirel tekrar okuma işi kitabın derisinin altına inmenin başka bir yoludur.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kitapmeyve
Görüş Bildir