Kapalıçarşı'dan Bankalara İsyan

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Kapalıçarşı'dan Bankalara İsyan

'Kapalıçarşı'dan Bankalara İsyan

Bankalara şubelerden Cumhuriyet ve ziynet altını alıp satma yetkisi verildi. Kapalıçarşı’daki kuyumcular karara tepkili: “Altın ticareti yapan bankalarla rekabete girer, altın sattırmayız”

Bankalara Cumhuriyet ve ziynet altını satma yetkisi verildi. Vatandaş bugüne kadar kuyumcudan satın aldığı tam ve yarım Cumhuriyet altını ile takı olarak kullanılan çeyrek altınları, bundan böyle banka şubelerinden satın alabilecek. Altın ticaretinin kalbinin attığı Kapalıçarşı’daki kuyumcular ise, “Altın alım satımı yapan bankalarla savaşırız, POS cihazlarını sökeriz, kredi kartlarını iptal ederiz” diyerek karara sert tepki gösterdiler.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) “Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına ve Alacaklarından Dolayı Edindikleri Emtia ve Gayrimenkullerin Elden Çıkarılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EFT sistemi kurulacak

Yayımlanan yeni yönetmelik sayesinde artık vatandaş, bankalardan ziynet altını alıp satabileceği gibi, altın hesabı açtırmak suretiyle altını havale olarak da gönderebilecek. Vatandaş bankada açtıracağı altın hesabıyla, kendi hesapları ya da başka müşterilerin altın hesapları arasında havale yapabilecek. Vatandaş ayrıca, banka şubelerinden ya da internet bankacılığı kanalıyla fiziki altın taşıma riski almadan, kendi hesapları arasında ya da başka müşterilerin hesaplarına altın transferi yapabilecekler. Başka bankalara transfer işlemi ise henüz mevcut bir sistem olmadığı için şimdilik yapılamıyor.

Bankamatikten ‘külçe’ satıyorlar

Bir süre önce altın hesabı uygulamasıyla altın toplamaya başlayan bankalar şimdi de şubelerden altın satacak. Yastık altındaki altınları para piyasalarına çekebilmek amacıyla vadeli, vadesiz altın hesabının yanı sıra birikimli altın hesabı ve ana para korumalı altın yatırım fonu gibi birçok tasarruf paketini uygulamaya sokan bankalar, şimdi de doğrudan altın alım satımıyla kuyumcuların iş alanına girdiler. Daha önce yapılan düzenlemelerle vatandaş bankalardan sadece 24 ayar, bir gram ile 1 kilo arasında değişen ölçülerdeki külçe altınları satın alabiliyordu. Hatta bazı bankalar bankamatiklerden altın satışına bile başlamışlardı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınKapalıçarşıtransfer
Görüş Bildir