'Kanser Dünya Genelinde Artıyor'

 > -

'Kanser Dünya Genelinde Artıyor'

Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman "Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı son raporlara göre, 2008'de 12,7 milyon yeni kanser tanısı konmuş, bu sayı 2012 yılında 14,1 milyona ulaşmıştır. 4 yıllık artış oranı yüzde 11'dir" dedi

Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman Duruman, kanserin vücudun her bölgesini etkileyebilen hastalık türü olduğunu belirterek kanserin tek bir hücreden ortaya çıktığını söyledi.

Kanserin olağan sınırların ötesinde ilerleyen ve vücudun komşu organlarını ele geçirip, diğer organlara yayılabilen anormal hücrelerden meydana geldiğini ifade eden Duruman, sürecin "metastaz" olarak anıldığını ve bunun kanser ölümlerinin temel nedeni olduğunu kaydetti.

Duruman, normal bir hücrenin tümör hücresine dönüşmesi için çok aşamalı bir süreçten geçmesi gerektiğini dile getirerek "Uluslararası Kanser Araştırma Kuruluşu (IARC) olan Dünya Sağlık Örgütü, kansere neden olan etkenlerin bir sınıflandırmasını yapmıştır. Yaşlanma, kanser gelişimi için önemli bir faktördür. Kanser olgusu yaşla birlikte önemli ölçüde artmaktadır. Bunun nedeni, büyük bir olasılıkla yaşla birlikte artan belirli kanser risklerinin oluşumudur. Sigara kullanımı, alkol kullanımı, sağlıksız diyet, fiziksel hareketsizlik, dünya çapındaki temel kanser risk faktörleridir. Kronik hepatit B, hepatit C virüslerinden kaynaklanan enfeksiyonlar ve bazı İnsan Papillom Virüsü (HPV) çeşitleri, düşük ve orta gelirli ülkelerde kanser için öncü risk faktörleridir" diye konuştu.

EN TEHLİKELİSİ AKCİĞER KANSERİ

Dünyada 2012 yılında 1,7 milyon kişiye meme kanseri tanısı konulduğunu ifade eden Duruman, aynı yıl tedavi gören meme kanseri hasta sayısının 6,3 olduğunu söyledi.

Duruman "Meme kanseri görülme oranı, 2008’den bu yana yüzde 20’den fazla, bu hastalık nedeniyle ölümler de yüzde 14 oranında artmıştır" diyerek en ölümcül kanser türlerinin akciğer, mide, karaciğer, kolorektal, meme ve servikal kanserleri olduğunu kaydetti.

8,2 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Duruman, kanser ölümlerinin yüzde 30’dan fazlasının bireylerin yaşam tarzında temel risk faktörlerinin değiştirilmesi veya bunlardan uzak durmasıyla önlenebileceğini belirterek "Bu faktörler, sigara kullanımı, obezite, az meyve ve sebze tüketimini içeren sağlıksız diyet, fiziksel aktivite eksikliği, alkol kullanımı, şehirdeki katı mineral yakıtların evde kullanılmasından kaynaklanan kapalı ortam dumanıdır" şeklinde konuştu.

Duruman, Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı son raporlara göre, 2008’de 12,7 milyon yeni kanser tanısı konulduğunu anlatarak "Bu sayı 2012 yılında 14,1 milyona ulaşmıştır. 4 yıllık artış oranı yüzde 11’dir. 2012’de yayılma oranına göre, geçtiğimiz 5 yıl içerisinde kanser tanısı konmuş ve şu an yaşamakta olan 32,6 milyon kişiyi göstermektedir. 2008’de kanser nedeniyle 7,6 milyon kişi hayatını yitirmiş, bu sayı 2012 yılında 8,2 milyona ulaşmıştır. Ölümlerdeki artış oranı yüzde 8’dir. Bu rapora göre, 2025’de yıllık kanser vakası 19,3 milyona ulaşacaktır. Akciğer yüzde 13, meme yüzde 12 ve kolorektal yüzde 10’la en çok rastlanan türlerdir" diye konuştu.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir