'Kanlı 1 Mayıs'ta İlk Kurşun Otelden

 > -

'Kanlı Bayram'da İlk Kurşun Otelden

'Kanlı Bayram'da İlk Kurşun Otelden

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden TBMM Darbe Komisyonu'na gönderilen bir kroki 1977'deki 'Kanlı 1 Mayıs'a ışık tuttu. Olaydan sonra hazırlandığı anlaşılan belge, yıllardır tartışılan 'ilk kurşun nereden ateşlendi' sorusuna da yanıt veriyor: Inter Continental Otel'den

Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'na ulaşan belgeler arasında, 1977'deki 'Kanlı 1 Mayıs'la ilgili rapor ve kroki de çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gönderilen kroki, 34 kişinin yaşamını yitirdiği güne ilişkin önemli ipuçları veriyor. Olayın ardından hazırlandığı anlaşılan ve ilk kez gün yüzüne çıkan 35 yıllık krokide ilginç detaylar var. Bunlardan biri de kanlı 1 Mayıs'ta 'ilk kurşunun nereden ateşlendiği'ne ilişkin ifadeler. Zira krokide, ilk kurşunun ateşlendiği yer olarak 'Inter Continental Oteli' gösteriliyor.

POLİS RAPORUYLA ÇELİŞİYOR

Birçok tanığın ifadesini doğrulayan krokiyle polisin olaylara ilişkin tutanak ve raporları arasındaki çelişki dikkat çekiyor. Emniyet görevlilerinin 1 Mayıs 1977 olaylarına ilişkin tutanak ve raporlarında, ilk kurşun sesinin geldiği yer olarak Tarlabaşı Caddesi ile Taksim Meydanı'nın kesiştiği mevkiye işaret ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısDarbeTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir