'Kanımızın Son Damlasına Kadar Direneceğiz!'

-

Rize’nin İkizdere ilçesi Şimşirli köyünde HES protesto sırasında emniyet güçlerinden tarafından darp edilen köylülerden Havva Bir ile eşi Bahri Bir 5N1K’ya konuk oldu.

HES inşaatında ağaç kesildiği için oturma eylemi yapan köylülere müdahale sırasında yaralanan köylüler duruma tepki göstermişti. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partsinin grup toplantısında çıkan olaylarda yaralanan Havva Bir’in bacağının fotoğrafını göstermişti.

Bu fotoğrafın grup toplantısında gösterilmesinin ardından bir anda Türkiye’nin gündemine oturan Havva Bir ile eşi Bahri Bir, 5N1K’da Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtladı.

“Tek suçum, evlatlarım için suyumu, ağaçlarımızı korumak” diyen Havva Bir, devlet büyüklerinin bu konuda anlayış göstermesi gerektiğini söyledi. ”Askerler bizi hiç uyarmadı” diyen Havva Bir şöyle konuştu:

“Bizi copladılar, anons dahi yapmadılar. Ayağımın acısını hiç hissetmedim. Köyümü, ormanımı korumaya çalışıyordum. Asla pişman olmadım. Sonuna kadar çocuklarımızın suyunu koruyacağız. Kararlıyız. Ya kanımız çıkacak ya da biz caymayacağız. Kimsenin bizim yaşamımızı elimizden alma hakkı yoktur. Beylerimiz arkamızda olmasa dahi direneceğiz. Bizim azıcık suyumuz var. Yarın çocuklarımız bize sormayacak mı? “Bir içecek suyu bile bize çok gördünüz” demeyecek mi? Başkaları rahat etsin diye başkalarının hayatlarını yıkıyorlar.”

Dipnot

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiCüneyt ÖzdemirKemal Kılıçdaroğlu
Görüş Bildir