Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Kafamı Koyduğum Yer Evimdir" Anlayışına Sahip Seyahat Tutkunlarının 12 Özelliği

-
Abone ol

Seyahat etmek pek çok insan için çok keyiflidir. Ancak bazıları vardır ki, adeta seyahat etmek için yaşarlar. Bu içerikte söz konusu seyahat tutkunlarının 12 özelliğini sizlerle paylaşıyoruz:

1. Uzun süre aynı şehirde yaşamak demek, onlar için ölüm demektir.

Her gün aynı sokaklardan, caddelerden geçmek, akşamları aynı eve dönmek onları epey yıpratır. Vakitlerini boşa geçirdiklerini düşünürler ve o anda olmak istedikleri yerleri düşünerek ya da görsellerde aratarak hüzünlenirler.

2. Bağlayıcı ilişkilerden nefret ederler.

Ne olursa olsun, geçici olarak bulundukları yerdeki insanların onlara çok fazla alışmasını istemezler. Hiç kimseden sadık ya da vefalı olmasını beklemezler ve kendilerinden de bunun beklenmemesi gerektiğini düşünürler.

3. Varacakları yeri düşünmeksizin yolda olmak onlar için en değerli şeydir.

Onlar, kendileri için yeni olan her yerden keyif almasını bilirler. Issız bir yol kenarı, moteller, kurulan geçici otostop ilişkileri hayattaki en büyük eğlenceleridir.

4. Özgürlük hislerini zedeleyecek davranışlardan kaçınırlar.

Onlar için emir almak, bir şeyi yapmak zorunda olmak ya da uzun vadeli planlar yapmak can sıkıcı şeylerdir. Hiçbir tür bağı istemezler. Bunlara banka birikimi, ev, araba, eş dost da dahildir. Anı yaşamak gibisi yoktur.

5. Dünya düzenini anlamsız ve sağlıksız bulurlar.

Onlara göre insanlığın kurduğu medeniyet ve kurumlar anlamsızdır. Herkesin eşit haklara sahip olması gerektiğini düşünürler ve yardıma ihtiyacı olanlar için ellerinden geleni yaparlar. Bu sebeple herkese yalnızca insan oldukları için değer verirler ve ayrımcılık yapmazlar.

6. Diğer insanların kendileri hakkında ne düşündüğünü önemsemezler.

Bu insanlar özgür ruhlu ve doğasever oldukları için kendi içlerinde bir tür bilgelik geliştirmişlerdir. Bu yüzden kendileri hakkında söylenen şeyler onlar için önemsizdir. Kendilerinin ne olduğunu bilirler ve bu yüzden iyi ya da kötü yorumlardan etkilenmezler.

7. İşlerini halletmenin tek yolunun paradan geçmediğini bilirler.

Kısa süreli de olsa, çabuk ilişki kurabilen, sıcakkanlı insanlardır. Kendilerinden bir şeyler beklenmediği sürece arkadaşlıklarını devam da ettirebilirler. Bu sayede otostop arkadaşlıklarıyla istedikleri yere ulaşabilirler ve geceyi yeni tanıştıkları kişilerin evlerinde geçirebilirler.

8. Rahatı ve konforu çok fazla kafaya takmazlar.

İyi bir seyyah olmak demek, bedensel olarak esnek ve dayanıklı; psikolojik olarak da güçlü olmak demektir. Seyahatleriniz sırasında karşılaşılması kaçınılmaz olan zor durumları sağlam bir şekilde atlatabilmeniz için bu niteliklere ihtiyacınız olacaktır.

9. Dolu dolu bir hayat yaşamak en büyük arzularıdır.

Ve ileride, hayatlarına dönüp baktıkları zaman bir tür tatmin hissi duyumsamak. "Şunu da yapamadım" dememek. Her renge boyanıp da renk vermemek.

10. Hayal güçleri, diğer insanlara göre oldukça geniştir.

Herkes gibi, kendilerini belirli bir yere ve belirli bir yaşama hapsetmedikleri için çocuk taraflarını kaybetmezler. Onlar için imkansız diye bir şey mevcut değildir. Farklı kültürleri de tanıma fırsatı bulmuş iseler, pek çok değişik bakış açısına sahip olurlar.

11. Hayatlarına müdahale edilmediği sürece mutlu ve huzurlu insanlardır.

Keşfe ve yeniye duydukları merak sayesinde ilgilerini devamlı canlı tuttukları sürece bu insanların mutsuz olmak gibi bir ihtimalleri yoktur. Güneşin doğuşuyla birlikte uyanmak ve çadırın fermuarını açınca karşında yemyeşil bir arazi görmek. Hayali bile güzel...

12. Hayatta tüm istediklerini başarabilecek yapıda insanlardır.

Bunun sebebi ise, kimseden bir şey beklemeden, her işleriyle kendileri uğraşmaları ve sahip oldukları her şeyi yoktan var etmeleridir. Diğer insanlar gibi alıştıkları yaşama yapışıp kalmazlar ve zor olanı seçerler. Hayatlarını sıfırdan inşa ederler. Ya da hiç etmezler. Onlara göre hayatı hayat yapan alışılmış kalıplar değil, maceranın kendisidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
durden-durden

13. Paraları çoktur.

erdemeren

başlıktan yaptığım çıkarıma göre editörümüz metallicacı :D iyi iyi sevindim. where i lay my head is home !

yuce-turk

ya peki bu insanlar parayı nerden buluyo

mezzgi

7. İşlerini halletmenin tek yolunun paradan geçmediğini bilirler.

borayovski

Yahu insanın evi gibisi yok

borayovski

2 numara çok saçma amk seyahat tutkunluğu ile sadıklığın ne alakası var her yere gidebilirsin ama bu da her gittiğin yerde yeni birini bulucaksın anlamına gelmez

Görüş Bildir