'Kadına Şiddetin Temeli Nereden Geliyor?' Sorusunun Tek Videoda Cevabı

33bPAYLAŞIM

Kadına şiddet toplumumuzun kanayan yarası. Ve bu şiddet her geçen gün azalması gerekirken artıyor. Bazen bir namus cinayeti olarak çıkıyor karşımıza bazen de bir tecavüz vakası. Ama kadınlar şiddet görmekten kurtulamıyor. Seslerini de kimse duymuyor...

Peki kadına şiddetin temeli nereden geliyor? İşte tek videoda cevabı.

Bu videoyu izledikten sonra insan söyleyecek çok fazla bir şey bulamıyor. Kızacak hale gülüyor belki de. Ama durum aslında hiç komik değil. Aksine çok ciddi...

Videodaki çocuğu hiçbirimiz tanımasak da aslında yabancı değiliz. Türkiye'de erkek çocukların yetiştirilme şeklinin adeta bir özeti.

Şiddet odaklı büyütülen, "Kavga et ama dayak yiyip gelme" diye cesaretlendirilen,

Ağladığında her şeyi elde edebileceğine şartlandırılan,

Her şeye hakkının olduğuna ve diğer herkesten özellikle kadınlardan üstün olduğuna inandırılan,

Ve en önemlisi; kız kardeşinin, annesinin, kuzeninin namusundan sorumlu olduğu aşılanarak büyütülen bir çocuk.

Peki bu çocuk büyüdüğünde ne olacak?

Eğer böyle devam ederse; giydikleri kıyafetlere göre kadınları yaftalayacak,

"Aranıyor", "Kaşar", "Kezban" gibi terimleri kullanmakta bir sakınca görmeyecek. "Bacaklarına bakılmasından rahatsız oluyorsan neden mini etek giyiyorsun?" diyecek.

Belki de lisede ayrılmak istedi diye kız arkadaşını öldürmeye çalışacak.

Herkesle sevişmek isteyip, bakire bir kadınla evlenmek isteyecek.

Tecavüze uğrayan bir kadın için, "O saatte orada ne işi varmış?" diye soracak.

Belki de büyüdüğünde namus adı altında cinayetler işleyecek bir çocuk...

Ancak bu tamamiyle o çocuğun suçu değil. Ona kadınlardan daha önemli olduğunu öğreten babanın, "S.k oğlum s.k" diyen annenin suçu.

Kız çocuklarına evde oturmak, "iffetini" korumak öğretilirken; erkek çocuklara da başkasına kötü gözle bakmamaları değil, kendi kardeşlerinin namuslarını nasıl korumaları gerektiği öğretiliyor. Adeta namus teröristleri olarak yetiştirilip sokağa salınıyor.

Kimi zaman sevgili elinden geliyor bu terör, kimi zaman abi/baba tarafından, kimi zaman da hiç tanımadığın bir insan tarafından.

Ama bir kadın yine düzgün yetiştirilemeyen bir erkek tarafından nedensizce öldürülüyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
la-mascherata

Gelismis bir ulkede kesinlikle evlerine sosyal hizmetlerden yetkililerin gitmesi gereken bir aile var videoda, cocugun psikolojik yardim almasi sart. Siddete ugruyor olanin kendisinin olmamasi (en azindan videoda), cocugun siddete zorlandigi gercegini degistirmiyor, uzman olmasam da istismar oldugu fikrindeyim. Italya'da bundan daha az trajik bir cok olayda cocugun ailesinden uzaklastirildigina sahidim. Ama turkiye'de bunun imkansiz oldugu da aci bir gercek.

sophie_rudell

Benim kuzenimi de böyle yetiştiriyorlar maalesef. Sen erkeksin, sen yaparsın... Çocuk haliyle her önüne gelen kadına küfrediyor, aşağılıyor. Annesi de gülüp geçiyor hatta destekliyor onu. Halam da o zihniyette bir insan. Halamı da o şekilde yetiştirmişler, zamanında onu da ezmişler kız diye. Ve şimdi o aynısını kendi oğluna yapıyor. Ben açık bir şey giysem halam namusumu sorguluyor, ben özgür bir bireyim ve kimse benim giyimime karışamaz. Ama erkeklerin o organı var ya o yüzden onlar üstün(!). Sanki o organı kutsalmış gibi öğretiyorlar. Sonra da zavallı kızın biri tecavüze uğrayacak, cinayete kurban gidecek.

aslihanbora

o nasıl şeyya nasıl izin veriyosunuz küçücük çocuğun sizi dövmesini aslında iyi yapıyo belli ki kız yollu

justlikezombies

Araba sürmeye ehliyet veriyorlar. Keşke çocuk sahibi olmaya da verebilseler.

gonul-dogan

bir çocuk bu kadar çok küfürü nasıl edebiliyor? o dayak yiyen kadın ve videoyu çeken teyze dahil herkes küfür ettiği için. çocuğa sevgi sözcükleri öğretemeden küfür etmeyi öğretmek şiddetin başlıca sebebi zaten. 21 yaşında bir evlat olarak daha babamın ağzından bir kere bile bu 3 yaşındaki çaki'den duyduğum küfürleri duymadım. babamın bize olan tavrına mı şükretsem, çocuğun ağzına bu küfürleri yapıştıran ailelere mi üzülsem bilemiyorum.

Görüş Bildir