Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Kadına Şiddete Hayır!" Cümlesi Bir Kampanya Olmaktan Öteye Gidemiyor mu?

-

"Kadına Şiddete Hayır!" herkesin dilinde olan bir cümle. Televizyonlarda, gazetelerde, otobüs duraklarında, sokaklarda sıklıkla rastlarız bu cümleye... Ama gelgelelim bu bir reklam kampanyası olmaktan öteye gidemiyor...

"Asıl şiddet nerededir?" diye soracak olursak, asıl şiddet içimizdedir.

Küçük yaştan beri kadına bir köle gibi davranıp erkeği gökyüzüne taşıyan zihniyet yüzündendir şu an yaşadığımız kadın şiddetleri, kadın cinayetleri… "Erkektir yapar." cümlesi veya "Sen kızsın açık giyinme, oranı kapat, bu saatte dışarı çıkamazsın." vs. cümlesidir erkeğin bu duruma gelmesine neden olan.

İşte bu yüzdendir ki bu ülkede Münevverler, Özgecanlar, Ayşeler, Fatmalar gençliklerinin baharında iken yaşama hakları ellerinden alınmıştır...

Namus kavramını beyinle değil farklı yerlerle algılayan, deyim yerindeyse bu karanlığa bir mum yakacağına daha da körükleyen insanlar... Kızlarını, "Kızlar okula gitmez." diyerek okula göndermeyenler ne ironiktir ki karısını hastaneye götürdüğünde kadın doktor ararlar...

Yağmuru kim döküyor, Ünzile kaç koyun ediyor; demiş 1986 yılında Sezen Aksu.

Şarkılara bile konu olan kadın şiddeti, kadın cinayeti, çocuk gelinler yıllardır süregelen bir problemdir. Şimdi düşünün ki kadınsınız. Aileniz son derece modern yetiştirmiş sizi, herkes aklı başında; babanız, amcanız, dedeniz hepsi olgun modern insanlar.

Yani sizin yaşadığınız çevrede kadının hor görülmesi söz konusu değil.

Sevgiliniz, arkadaşlarınız, yani kısacası çevrenizdeki herkes de öyle, aklı başında ve kadına saygılı insanlar. Dersiniz ki bu durumda korkmaya ihtiyacım yok, çünkü benim çevremde düzgün insanlar var; ama hayır öyle değil işte.

Bir gün sokakta evinize dönerken saldırıya ya da tecavüze uğrayabilir, hatta size tecavüz eden kişi tarafından öldürülebilirsiniz!

Tecavüz veya cinayet olmasa bile, biri size dokunarak sizi taciz edebilir... Böyle bir hakkı görür kendisinde. Sadece kadın olduğunuz için... Başka bir suçunuz yok(!)

Taksiye binerken bile hep bir tedirginlik olur içinizde, "Başıma bir şey gelir mi, kaçırılır mıyım?" korkusu duyarsınız.

Toplu taşıma, hatta şirket servisinde bile yaşarsınız bu tedirginlikleri. Hah bu ülkede kendi ayakları üzerinde duran, her anlamda bağımsız olan kadınlar bile bu korkuları yaşayabiliyorsa; varın evinde fiziksel ya da psikolojik şiddet görenin hali nicedir, siz düşünün.

Söz gelimi insan önce, insan olabilmeyi öğrenmelidir...

İnsan olabildikten sonra, kadın olmuşsunuz erkek olmuşsunuz ne önemi var ki? Mesele insan olabilmekte...

İnsanca kalmamız ümidiyle…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir