"Kadın Kadının Düşmanıdır." Gibi İlkel Ön Yargılara İnat Kadın Kadının Nesidir?

-

Sosyal medyada ve günlük hayatımızda birçok kez "Kadın kadının düşmanıdır. Kız kardeşlik yalandır." gibi cümlelerle karşılaştık. Kimimiz hak verdi kimimiz de bu düşüncelerin karşısında durdu. Peki kadın kadının düşmanı değilse nesiydi? Bu soruyu kendimize sorduk ve sizlere kısaca kız kardeşlik kavramını ve kadının düşman değil de ne olduğunu anlatmaya çalıştık. 

Keyifli okumalar! 

Bazı insanlar şu tarz fotoğrafları profillerine yükleyip "Kadın kadının düşmanıdır!" cümlesini ne kadar kolay yazabiliyor değil mi?

Bu cümleleri yazarken de hiçbir zaman kadınların yaşadıkları travmaları  akıllarına bir türlü gelmez. Bir kadın tarafından üzüldüğü için, tüm kadınları harcayabilir. Ve erkekler de bu düşünceyi onaylamak için sırada bekler.

"Kadın kadını kıskanır, arkasından kuyusunu kazar ya da onun dedikodusunu yapar." gibi düşüncelerle kız kardeşliğe zarar vermek için can atarlar.

Bunun yanı sıra kız kardeşliğin bir yalandan ibaret olduğunu da söylerler. Peki bu kız kardeşlik kavramı kadınlar arasında neden bu kadar önemli?

Kadınların bugüne kadar maruz kaldıkları ezilmişliklerden yola çıkarak ortaya atıldı bu kavram. Artık birlikte hareket etmeye ihtiyaç duyulduğu için.

Kız kardeşlik, özellikle erkek egemen ve kadınların bir şekilde 2. cins sayıldığı toplumlarda “birlikte güçlüyüz" mesajını vermek için kadınlar için oldukça önemli.

Ve bu kavram aslında ne kadar zararsız olsa da bazı kesimlerin “ayır ve yönlendir” yöntemine bir şekilde ters olduğu için bu zamana kadar zararlı bir hareketmiş gibi görüldü ve görülmeye de devam ediyor.

Anlayacağınız, kadınların bir arada olmasını istemeyen ve birlikte bir güç olmalarını engellemek isteyenler için hiç de iyi bir düşünce değil…

Kadınların birbirlerine düşman olduğu ve toplum yapısına uygun olarak erkek tarafından yönlendirilen kadın figürleri yaratılmak isteniyor.

Bu her ne kadar geçmişte yoğun olarak görülse de günümüzde de sık sık “kadın kadının düşmanıdır!” düşüncelerine rastlıyoruz.

Biz de "Kadın kadının düşmanı değildir!" sözünden yola çıkarak, "Peki kadın kadının neyidir?" sorusuna kısa da olsa cevap vermek istedik.

Öncelikle kadın kadının artık pes etme noktasına geldiği zamanlarda onu yeniden hayata bağlayan umududur.

Ne yapacağını bilemediği günlerinde onun doğru yolu bulmasını sağlayan pusulasıdır.

Yaptıklarıyla ve yaşadıklarıyla onu hiçbir zaman sorgulamayan dostudur.

Bir erkek tarafından şiddete uğradığında sığındığı limanıdır.

Cinsel saldırıya, tacize uğradığında hiç düşünmeden yanında olacak güvendiği dağıdır.

Tüm zorbalıklara, ezilmişliklere beraber göğüs gerdiği kahramanıdır.

Belki de hiç tanışmayacağı yol arkadaşıdır.

Kısacası kadın kadının her şeyidir.

Artık suçun biz de değil de kadını kadına kırdıranlarda olduğunu artık kavramamız gerekiyor. Kısasıyla uzunuyla, genciyle yaşlısıyla, kilolusuyla zayıfıyla ve daha birçok özelliğiyle biz kadınlar birlikte güzeliz, birlikte güçlüyüz!

Unutmadan; elbette ki kadınlar bazı kadınlar tarafından üzülüyor, kırılıyor fakat kişisel olarak yaşadığımız olayları kız kardeşlik kavramına zarar vermeyecek şekilde dile getirmeliyiz. 😇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
canbaz67

herkes herkesin düşmanı ve ya kardeşi olabilir. cinsiyet farketmez.

jokeren

bırak ya erkek arkadaşlarım daha anlayışlıydı. kızlar tam şeytan. iyi olanlrda var tabi. ama erkekler daha çok anlayışlı çünkü yılanlık yok onlarda.

aleni-merit

İnsanın içinde s.ktir çekme isteği uyandıran şeyler no-5_feminist zırvaları Dünyaya gözünü 3 gün önce mi açtın? Fikirsel kardeşlikten öte onedio editörüyle hısım akraba olma ihtimali: %55

pekala

"Kadın Kadının Düşmanıdır." gibi bir cümle ne kadar yanlışsa "kadın kadının her şeyidir." gibi bir cümle de o kadar gerçek dışı kadınlara destek olacak kişi kadınlardır erkekler kadının düşmanıdır anlayışını bırakın artık

burakbal...

Bırakın bu yalanları.Bazı yalanlar var bu dünyada kadınlar sanki anlaşmış gibi kendi türlerini koruma içgüdüsü ile hep o yalanları tekrar ederler.Hepsini bir tutmayaraktan söylüyorum bunları.Bir yerde doğru,mantıklı,başarılı bir kadın var ise hakkını veririm her türlü ama yalansınız arkadaşlar.İşin kötüsü size kanan o kadar çok insan var ki.Erkeklerden bir gram iyi değilsiniz.Hiçbir zaman olmadınız.Herkesin kötüsü iyisi vardır.İnsanları genellemek her zaman saçmadır.

Görüş Bildir