'Kaçak Bedeli Dağıtımın İçine Gizlendi' İddiası

 > 
7PAYLAŞIM

Elektrik tarifelerinde enerji bedeli yüzde 4.2 artarken dağıtım bedeli yüzde 28.5 arttı.

Tüketicilerin faturalarında değişiklik yapılmamasına rağmen, dağıtım şirketlerine kaynak aktarımı için muhasebe oyunu yapıldığını öne süren Elektrik Mühendisleri Odası ise “Kaçak bedellerinin dağıtım bedeli içine giydirme yöntemine başvurulmuştur” açıklaması yaptı.

‘57.2 milyon TL aktarılacak’

EPDK’nın ulusal tarifelerine göre, 2014’ten 2015’e, meskenler için geçerli olan çıplak elektrik fiyatı kilovatsaat başına 20.79 kuruştan, 21.67’ye çıktı. Elektrik fiyatına yüzde 4.2’lik zam yapılan bu dönemde şirketyerin tüketicilerden tahsil ettiği dağıtım bedellerinde ise dikkat çekici artış yaşandı. Dağıtım bedelleri 2.8 kuruştan 3.6 kuruşa çıktı ve bu kalemde yüzde 28.5’lik artış meydana geldi.

Elektrik Mühendisleri Odası’ndan dün yapılan açıklamada ise 2015 yılında azaltılması gereken kayıp ve Kaçak bedel tutarı faturanın başka kalemine aktarıldığı öne sürülerek, şunları kaydedildi:

“Faturalardan çıkarılması gereken kayıp ve kaçak bedellerinin dağıtım bedeli içine giydirme yöntemine başvurulmuştur. Dağıtım bedeli zammı nedeniyle elektrik faturaları aracılığıyla 2014 yılı itibarıyla 29 milyon 337 bin 454’e ulaşan mesken abonesinden aylık asgari tüketim gerçekleştirdikleri varsayılsa bile 57.2 milyon lira şirketlere haksız yere yurttaşların parası aktarılacaktır... Kayıp ve kaçak hedef oranları doğrultusunda faturalarda azaltılan kayıp ve kaçak bedeli, yine faturadaki dağıtım bedeline kaydırılarak, kayıp ve kaçak oranlarını indirseler de indirmeseler de şirketlerin aynı paraları faturalardan tahsil etmesine olanak sağlanmaktadır.”

Mithat Yurdakul, Milliyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir