#JusticeforNoura: Kendisine Tecavüz Eden Kocasını Öldüren Nura İdam Cezasına Çarptırıldı

 > 
122PAYLAŞIM

Sudan'da Şeriat Mahkemesi, kendisine tecavüz eden kocasını öldüren Nura Hüseyin'e idam cezası verdi. 3 yıl önce 16 yaşında zorla evlendirilen ve eğitimini yarıda bırakan Nura Hüseyin'in idam edilmemesi için Twitter'da #JusticeforNoura etiketiyle kampanyalar düzenlendi.

Çocukken zorla evlendirilen Nura Hüseyin, bugüne kadar birçok defa evden kaçmaya çalıştı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Nura Hüseyin, birçok defa kocasının evden kaçmaya çalıştı ve 3 yıl önce başararak teyzesine sığındı. Tek amacı eğitimini tamamlayarak öğretmen olmak olan Nura Hüseyin, yanında kaldığı teyzesinin yanından ikna edilerek ailesinin evine döndü.

Ailesi de Nura'yı yine kocasına teslim etti.

Nura Hüseyin, kocasına teslim edildikten 6 gün sonra kocasının tecavüzüne uğradığını ve kocasının kuzenlerinin de tecavüz sırasında kendisini zorla yere yatırıp kocasına yardım ettiklerini iddia etti.

Kocasının bir gün sora yine kendisine tecavüz etmeye çalıştığını söyleyen Nura Hüseyin, bıçakla kocasını öldürdü.

Nura Hüseyin, kocasını öldürdükten sonra ailesinin yanına sığındı ancak ailesi kendisini polise teslim etti. Şeriat Mahkemesi tarafından geçtiğimiz ay yargılanan Nura Hüseyin, kasıtlı adam öldürmekten suçlu bulundu ve Perşembe günü asılarak idam edilmesine hükmedildi. Avukatların temyiz için 15 gün süresi var.

'Kocasının ailesi ölümü seçti, idam cezası da onayladı'

@AirKnight95

Şeriat Mahkemesine göre kocasının ailesinin maddi tazminat ya da idam seçeneğinin olduğunu söyleyen Afrika Gençlik Hareketi aktivisti Bedir Eldin Salih, Reuters'a yaptığı açıklamada kocasının ailesinin idamı seçtiğini ve cezanın da onaylandığını söyledi.

'Karar bizi şaşırtmadı'

Mahkemenin kararı bozması için kampa yürüten insan hakları kuruluşlarından Şimdi Eşitlik adlı grup üyesi Yasemin Hasan, verilen kararın kendilerini şaşırtmadığını söyleyerek şöyle devam etti: 

''Sudan çok ataerkil bir yer, toplumsal cinsiyet normları güçlü bir şekilde uygulanıyor. Burası kız çocuklarının 10 yaşında evlenmesine izin verilen bir yer. Erkekler kadınlar üzerinde yasal hamilik yapıyor. Kadınlardan dümdüz dar bir çizgide yürümeleri, emirleri çiğnememeleri isteniyor. Nura çok cesur bir kız. Eğitim almak, bu dünyada iyi biri olmak isteyen bir kız. Başına gelenlerin esiri oldu, o bu sistemin kurbanı.''

'Nura Hüseyin'e verilen ceza kabul edilemez'

Nura Hüseyin'e verilen idam cezasının devlettin ülkedeki; çocuk yaştaki evlilik, zorla yapılan evlilik ve aile içi tecavüz olaylarıyla yeterince ilgilenmediğinin göstergesi olduğu belirten Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Seif Magango asıl kurbanın Nura Hüseyin olduğunu söyledi:

''Asıl kurban Nura Hüseyin'dir. Ona verilen ceza, kabul edilemez bir zulümdür. Sudanlı yetkililer bu haksız cezayı bozmalı ve hafifletici sebepler göz önüne alınarak Nura'nın adilce yeniden yargılanmasını sağlamalarıdır.''

Twitter'da açılan #JusticeforNoura etiketiyle Nura Hüseyin için adalet isteniyor👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir