"İzmirli Kız"dan "Minik Serçe"ye Dönüştüğü Yıllar: Sezen Aksu'nun Plak Döneminden 22 Şarkı

109PAYLAŞIM

1975'te çıkardığı ilk 45'liğiyle başarı merdivenlerini son hızla çıkan Sezen Aksu kariyeri boyunca yaptığı ve söylediği tüm o şarkılarla yaralara derman, sevinçlere ortak oldu. Kariyerinin ilk 11 yılında 45'likleri ve plaklarıyla attığı o adımlar bugünün Sezen Aksu'su oldu. Bugün hâlâ sıkılmadan, çekinmeden dönüp dolaşıp dinlediğimiz efsane ve unutulmaz şarkılara imza attı. 

Biz de sizler için bu iflah olmaz başarıların sahibi kadının plak döneminden Türkçe pop müziğe armağan ettiği şarkılarını derledik, videoların altında küçücük bir özgeçmişiyle. Buyrunuz...

1. Sezen Aksu - Olmaz Olsun

Minik Serçe'miz, pop müziğin demir tahtının sahibi Sezen Aksu, ilk albümü Allahaısmarladık ile 1977'de girdi hayatımıza.

2. Sezen Aksu - Kusura Bakma

Ama bu ilk albümün öncesinde dört tane 45'lik çıkarmıştı: Haydi Şansım / Gel Bana (1975), Kusura Bakma / Yaşanmamış Yıllar (1976), Olmaz Olsun / Seni Gidi Vurdum Duymaz (1976), Allahaısmarladık / Kaç Yıl Geçti (1977).

3. Sezen Aksu - Yaşanmamış Yıllar

İlk iki 45'liği ile hafif bir rüzgar estirse de asıl başarısını üçüncü 45'liği olan Olmaz Olsun / Seni Gidi Vurdum Duymaz (1976) ile kazanmıştı.

4. Sezen Aksu - Allahaısmarladık

Dördüncü 45'liği olan Allahaısmarladık / Kaç Yıl Geçti (1977) ise çok sevilmiş, listelerin bir numarasına kısa sürede oturmuştu.

5. Sezen Aksu - Kaybolan Yıllar

Öyle ki Kaç Yıl Geçti Aradan, dönemin ünlü dergisi Hey tarafından yılın en sevilen bestesi seçildi.

6. Sezen Aksu - İçime Sinmiyor

Bu son 45'liğin hemen arkasından Ekim 1977'de yayınlanan ilk albümü Allahaısmarladık, piyasaya iddialı girdi, çok iyi eleştiriler aldı ve hızla yükseldi.

7. Sezen Aksu - Sızı

Çok geçmeden pop müzikteki yerini sağlama almasına ön ayak olacak yeni 45'liği Kaybolan Yıllar / Neye Yarar (1977) ile ortalığı kasıp kavurdu.

8. Sezen Aksu - Kaç Yıl Geçti Aradan

Ardından bir fırtına da Gölge Etme / Aşk (1978) 45'liğini yayınlayarak koparırken ikinci albümünün çalışmalarını da sürdürüyordu.

9. Sezen Aksu - Hata

Bu çaba 1978'de Serçe plağıyla taçlanıp kendisine büyük başarı getirmişti; aynı zamanda da Aksu'yu zirveye taşıyarak pop müzikte kalıcı bir yer edinmesini sağlamıştı. Ve tabii ki bugün onu "Minik Serçe" olarak anmamızın da temellerini atmıştı.

10. Sezen Aksu - Uzaklarda Bir Çizgide

1980'de 12 Eylül öncesinde çıkan "Sevgilerimle" plağı ise artık tanınmış, başarılı ve sevilen bir sanatçının eseriydi. Bu albüm için Naim Dilmener'in yazısından şu ifadeyi paylaşmak isteriz: "Bu albüm, büyük bir kısmımız için 'sığınılacak bir liman' olmuştur; o zaman da, bu zaman da..."

11. Sezen Aksu - Yalnız Kullar

Aksu'nun dördüncü plağı "Ağlamak Güzeldir" çoook yara almış bir ülkede doğdu, 1981'de. Sadece "yaraları sarmayı" değil aynı zamanda "yanında olmayı" vadeden bir albümdü. Nitekim öyle de oldu, o müzikseverleri kucakladı, müzikseverler de onu...

12. Sezen Aksu - Lunapark

Elbette Sezen Aksu'nun yanında pay biçilecek dört isim daha vardı: Attila Özdemiroğlu, Onno Tunç, Aysel Gürel ve Özdemir Erdoğan...

13. Sezen Aksu - Biliyorsun

Hemen sonraki sene 1982'de ise "Firuze"yi çıkardı. Çok sevilmişti, çok başarılı olmuştu ancak Sezen Aksu'nun arabeske doğru gittiğine dair başlayan eleştiri ve tartışmaların ilk ayağı olmuştu bu albüm.

14. Sezen Aksu - İkinci Bahar

15. Sezen Aksu - Firuze

Albümün asıl bekleneniydi Firuze, daha çıktığı ilk günden müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmıştı esasında. Sözlerini Aysel Gürel ve Sezen Aksu'nun birlikte yazdığı bu şarkının çok naif bir hikâyesi var bir de. Yine Naim Dilmener'in yazısından alıntılayacağız: "O sıralarda (aşağı yukarı 1981'in sonu-1982'nin başında) 'Sezen Aksu Aile Gazinosu' perdelerini açmaktaydı Şan'da; hemen hemen her gece ve tıklım tıklım dolu bir seyirciye. Ama ne gazinoydu; ne eğlenceli, ne şen şakrak, ne keyifli. Ne de hüzünlü! Ve de, ne sıkı şarkılı. Hem oynayan (ki, 'Minik Serçe' filmi sonrası, bu alanda da kendine güvenmeye başlamıştı Aksu ve hiç de haksız değildi) hem de gürül gürül şarkı söylemekte olan sanatçı, müzikalin ikinci yarısının ortalarında bir yerde, şöyle bir anonsu müteakiben yeni bir şarkısını söylemekteydi: 'Bu şarkı yeni; Attila Özdemiroğlu'nun bestesi, sözleri ben ve Aysel Gürel birlikte yazdık, bakalım beğenecek misiniz?' Ve başlardı şarkısına: 'Bir gün dönüp bakınca, düşler içmiş olursa yudum yudum yudum yıllarını, ağla ağla Firuze ağla, anlat bir zaman ne, dayanılmaz güzellikte olduğunu…'"

16. Sezen Aksu - Bir Zamanlar Deli Gönlüm

17. Sezen Aksu - Geri Dön

1984'te yayınladığı Sen Ağlama albümü de arabeskin yükseldiği bu dönemde buhranla yoğrulan insanların yüreklerine değdi, çıktığı günden itibaren çok sevildi ve pop müziğin kıvılcımlarını yeniden yangına dönüştürdü.

18. Sezen Aksu - Bu Gece

Albümün bir diğer önemli özelliği ise albümde 6 şarkının bestesine imza atan Onno Tunç idi. Son iki albümünde küçük küçük birlikte çalışan Aksu ve Tunç bu albümle birlikteliklerini pekiştirmiş, efsaneye dönüşecek bir yolculuğun önemli adımını atmış olmuşlardı.

19. Sezen Aksu - Bindokuzyüzkırkbeş

20. Sezen Aksu - Değer Mi?

Son plağındaki başarısı 1986'da yayınlanan "Git" albümü ile perçinlendi. Ali şarkısı haricinde tamamen bir Onno Tunç ortaklığı da söz konusuydu bu albümde. Sözlerin çoğunu Aysel Gürel yazmıştı. Bu yüzden de albüm Türkçe pop'un demirbaşı oldu diyebiliriz.

21. Sezen Aksu - Beni Unutma

Ayrıca bu albüm Sezen Aksu'nun plak formatında yayınlanan son albümüydü. Murat Meriç'in albüm üzerine yazdığı yazıda şöyle ifade ediyor: "...o dönemde çok ilginç bir yöntemle piyasaya sunulmuştu; kapağındaki Sezen Aksu fotoğrafının yer aldığı bir poşetin içinde satılıyordu. Az basıldı, hemen tükendi... Bugünün en çok aranan plaklarından biri olduğunu ve çok yüksek fiyatlara el değiştirdiğini de ekleyelim."

22. Sezen Aksu - Kolay Değil

Bir yıldız kolay doğmuyor neticede, değil mi ama! 😍

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
_kprnibrhim

şu kadını canlı dinleyemeden ölüp gidicez ya...

haylazadam

bir şarkı olsam #13 olurdum

nazlisevvim

sezen Aksu'yu sevmeyen tek insan benim galiba şu dünyada. ne şarkılarını ne de kendisini hiçbir şekilde sevmiyorum. Allah'ta beni böyle yaratmış, napalim.

gameover

Beste fabrikası gibi kadın, Türkiye nin tarihe geçecek sanatçılarından biri.

mustafa-yilmaz104

iyide sezen aksu izmirli değil denizli sarayköylüdür..sallayısonız herseyi siz böyle oohooo

phalan

Denizli doğumlu evet ama çocukluğu, gençliği orada geçmiş; üstelik kariyerine de orada başlamış Sezen Aksu. Yani fahri izmirli, o yüzden izmirli diye anılıyor.

Görüş Bildir