'İzmir'de Neden Patlama Olmuyor?' İfadesine Suç Duyurusu: 'Demokratik Toplumlarda Düşünce Özgürlüğünün Mutlak Sınırı Şiddettir'

 > 
485PAYLAŞIM

İzmir Barosu, 10 Aralık’ta İstanbul’daki patlama sonrası sosyal medya üzerinden ‘Neden İzmir’de patlama olmuyor’, ‘Yoksa gavur gavura rahat rahat yaşıyorlar mı’ diye yazan E.Ş. hakkında suç duyurusunda bulundu. Şüphelinin ifadelerinin açıkça şiddet içerdiği belirtilen dilekçede "Düşünce özgürlüğünün demokratik toplumlardaki mutlak sınırı ’şiddet’tir. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekte, aşağılamakta ve nefret suçu işlemektedir" denildi. 

İzmir Barosu’nun suç duyurusu dilekçesinde “Türkiye, Beşiktaş’ta gerçekleşen terör saldırısında şehitlerini henüz uğurlarken, birlik ve beraberlik içerisinde yaraların sarılması gereken şu günlerde, E.Ş. adında bir sosyal medya kullanıcısı açıkça halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekte, aşağılamakta ve nefret suçu işlemektedir” denildi.

Dilekçede bahsi geçen paylaşımın TCK’nın 216’ıncı maddesinde ifade edilen ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçunun unsurlarını oluşturduğu vurgulandı.

Baro, şüphelinin ifadelerinin açıkça şiddet içerdiğini vurgulayarak, “Düşünce özgürlüğünün demokratik toplumlardaki mutlak sınırı ise ‘şiddet’ tir. Bu ifadeler aynı zamanda kamu barışı açısından açık ve yakın bir tehlike oluşturmakta, şiddete doğrudan hedef gösterme amacı ve sonucu taşımaktadır” yorumunu yaptı.

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan konuya ilişkin yaptığı açıklamada "İzmir’e ve İzmirlilere yapılan bu hakareti içimize sindirmemiz mümkün değildir" dedi ve şöyle devam etti 👇

İzmir’e ve İzmirlilere yapılan bu hakareti içimize sindirmemiz mümkün değildir. Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşununun atıldığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır!’ diyerek onurlandırdığı güzel İzmir’in halkı, vatanın her karış toprağında yaşanan acıları yüreğinde hissetmektedir. Anadolu’da patlayan her bomba, katledilen her insanımız için ayrımsız acı duyan bir kentin insanlarına yönelik ayrımcılık kokan bu paylaşım bizi derinden yaralamıştır ve Avukatlık Kanunu’nun barolara yüklediği, ‘hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak’ hükmü gereğince İzmirliler adına şikayetçi olma gerekliliğimiz doğmuştur.”

Paylaşım sosyal medyada da da tepkilere neden olmuştu...

Sosyal Medyayı Şoke Eden "Neden İzmir'de Patlama Olmuyor?" Sorusu ve Gelen Tepkiler - onedio.com
Sosyal Medyayı Şoke Eden "Neden İzmir'de Patlama Olmuyor?" Sorusu ve Gelen Tepkiler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir