'İsrail'e Karşı Tavır, Vicdani ve Ahlaki Sorumluluktur'

 > 
14PAYLAŞIM
'İsrail'e Karşı Tavır, Vicdani ve Ahlaki Sorumluluktur'

Halkların Demokratik Partisi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayarak; “İsrail Devleti’nin sistemli sivil katliamını şiddetle kınıyoruz ve başta İsrail halkları olmak üzere, tüm dünya halklarını bu insanlık suçuna karşı tepki göstermeye çağırıyoruz. İsrail’in saldırılarına karşı tavır geliştirmek en başta vicdani ve ahlaki bir sorumluluktur” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği operasyonlar kınandı. Açıklamada, İsrail’e saldırıları durdurma çağrısı yapılarak, AKP hükümetinden de İsrail ile yapılan askeri ve ekonomik anlaşmaları askıya alması istendi. HDP tarafından yapılan açıklama şöyle:

“7 Temmuz’dan bu yana özellikle Gazze’ye yönelik devam eden bombardımanlar neticesinde yüzlerce çocuk ve kadın hayatını kaybetti. İsrail’in başlattığı kara saldırısıyla sivil kayıplar artıyor. Bölgedeki yıkım vahşet düzeyine ulaşıyor.

İsrail Devleti’nin sistemli sivil katliamını şiddetle kınıyoruz ve başta İsrail halkları olmak üzere, tüm dünya halklarını bu insanlık suçuna karşı tepki göstermeye çağırıyoruz. İsrail’in saldırılarına karşı tavır geliştirmek en başta vicdani ve ahlaki bir sorumluluktur. İsrail Devleti’nin bu insanlık dışı saldırılarına karşı uluslararası toplumun sessiz kalması, saldırıların daha da artacağı ihtimalini açığa çıkarıyor. Bu sebeple tüm halkları ve demokrasi güçlerini sadece İsrail’i değil, bu saldırılara sessiz kalan hükümetleri ve uluslararası örgütleri de teşhir etmeye çağırıyoruz. İsrail Devleti’ni saldırıları durdurmaya, askerlerini derhal geri çekmeye, verdiği zararları tazmin etmeye çağırıyoruz. AKP Hükümeti’ni, söylemden ziyade pratik bir tavır ortaya koymaya; sanki karar yetkileri kendi ellerinde değilmiş gibi hamasi çıkışlar yapmak yerine, ilk adım olarak askeri ve iktisadi anlaşmaları askıya almaya çağırıyoruz. Halkların Demokratik Partisi olarak direnen Filistin halkının yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. Hayatını kaybeden sivillere rahmet, tüm Ortadoğu halklarına başsağlığı diliyoruz.” 

Zete

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir