"İsrail Bu Tehlikeli Yoldan Dönmeli"

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

"İsrail Bu Tehlikeli Yoldan Dönmeli"

"İsrail Bu Tehlikeli Yoldan Dönmeli"

Ban, İsrail'in kararı ve Suriye kriz ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in yeni yerleşim yeri kararı almasının Ortadoğu'daki barış umutlarını tehlikeye attığını belirterek, ''İsrail'i takip ettiği bu tehlikeli yoldan geri dönmeye çağırıyorum'' dedi.
"Ortadoğu'daki Barış Süreci Derin Dondurucuda"
Ban, 2012 yılını değerlendirmek için yaptığı basın toplantısında Ortadoğu barış sürecine değindi. İsrail ve Filistin arasındaki ateşkesin sağlanması için büyük çaba gösterdiklerini kaydeden Ban, ''Ortadoğu barış süreci derin dondurucuda. İki tarafta da daha fazla kutuplaşma var. Oslo sürecinden bugüne iki devletli çözüme hiç bu kadar uzak olunmamıştı'' diye konuştu.
"İsrail'in Kararı Ateşkesi Tehdit Ediyor"
İsrail'in yeni yerleşim yerleri kurma kararının ateşkesi tehdit ettiğini dile getiren Ban, ''Bu karar Filistin devletinin kurulma çabalarını tehdit ediyor. İsrail'i takip ettiği bu tehlikeli yoldan geri dönmeye çağırıyorum. Bu durum diyalog yoluyla Filistin ve İsrail'in huzurlu gelecek umutlarını zayıflatmaktadır. Çok geç olmadan barış süreci görüşmelerine geri dönülmelidir'' görüşünü belirtti.
"Açıkça Uluslararası Hukuk Çiğneniyor"
Geçmişte birçok defa yasa dışı yerleşimleri kınadığını hatırlatan Ban, ''Bu açıkça uluslararası hukukun çiğnenmesidir. Bu yerleşimler Ortadoğu barış sürecini olumsuz etkilemektedir. Ateşkes hassas bir süreçte ve bu hassas süreçte taraflar provokatif adımlardan uzak durmalılar'' ifadesini kullandı.
Suriye İle İlgili Kaygılı
Basın toplantısında Suriye'deki son duruma da değerlendiren Ban, Suriye'de mezhepsel çatışma ve askeri çözüm arayışının artmasından derin endişe duyduğunu kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerFilistinİsrailSuriye
Görüş Bildir