'Isırma' Tartışmaları Sürdü: Anayasa Değişikliği Teklifinde 3 Madde Daha Kabul Edildi, İşte Detaylar...

 > 
49PAYLAŞIM

Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeler, önceki gün yaşanan sözlü ve fiili şiddet olaylarının ardından dünkü oturuma da gergin başladı. AKP ve CHP'li milletvekilleri bazı vekillerin yaralanmasıyla sonuçlanan kavgayla ilgili birbirlerini suçladı.  

Oylanan 6. maddeye 343, 7. ve 8. maddeye ise 340 'evet' oyu çıktı. 

Teklifin çok tartışılan 8. maddede yer alan düzenlemeyle, anayasanın "cumhurbaşkanının görev ve yetkilerine" ilişkin değişiklik yapılıyor ve cumhurbaşkanına, "devlet başkanı" sıfatı getiriliyor. Devletin başı olan cumhurbaşkanına, yürütme yetkisi de veriliyor...

Gelin yaşananlara yakından bakalım...

DHA

Meclis Genel Kurulu, anayasa değişikliği görüşmelerine devam edilecek olan dördüncü güne gergin başladı. Genel Kurul saat 14.00'te, Çarşamba gecesi yaşanan ve AK Parti'den 2 milletvekilinin yaralanmasıyla sonuçlanan kavganın gölgesinde açıldı. Kavga sırasında hasar gören kürsü ve kırılan mikrofonlar tamir edildi. Henüz paketin görüşmelerine geçilmeden gündem dışı konuşmaların yapıldığı bölümde AKP ve CHP grup başkanvekillerinin gece yaşanan kavgada birbirlerini suçlamaları üzerine Genel Kurul'da tansiyon yükseldi.

Dün Meclis Genel Kurulu'na yaşanan kavgalar damga vurmuştu

Burası Milletin Meclisi: Anayasa Görüşmelerinde Kaos ve Şiddet - onedio.com
Burası Milletin Meclisi: Anayasa Görüşmelerinde Kaos ve Şiddet - onedio.com

AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin’in dün geceki kavgada burnu kırılmıştı

AKP ve CHP'li vekiller arasındaki gerginlik sürünce oturuma ara verildi

Zahidin Köşüş - Al Jazeera

AKP'li ve CHP'li grup başkanvekilleri karşılıklı söz alarak birbirlerini eleştirirken Genel Kurul'da tansiyon yükseldi. Bunun üzerine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın oturuma ara verdi. Ancak verilen araya rağmen vekiller yerlerinden kalkarak birbirlerine doğru yürüdü. Sözlü tartışmalar devam ederken, bazı milletvekillerinin birbirlerine karşı hamleleri araya giren diğer milletvekilleri tarafından engellendi.

'Isırma tartışmaları' sürüyor...

Fotoğraf: Zahidin Köşüş - Al Jazeera

AKP Trabzon Milletvekili Muhammet Balta'nın dün Meclis'te yaşanan kavga sırasında ayağından ısırıldığını iddiaları üzerine başlayan tartışma sürdü. Tetanos aşısı yaptırdığını ve antibiyotik tedavisi gördüğünü belirten Balta, “Kim olduğunu gördüm ama yüzü aşağı doğruydu. Bir milletvekili olarak tahmini bir şey söylemek bize yakışmaz. Belli olduktan sonra yargı süreci devam edecek” dedi.

Yaşanan olayın ayrıntılarını haberimizden okuyabilirsiniz 👇

Milletvekilleri Yeni Anayasa Görüşmeleri Sırasında Birbirini mi Isırıyor? - onedio.com
Milletvekilleri Yeni Anayasa Görüşmeleri Sırasında Birbirini mi Isırıyor? - onedio.com

AKP İstanbul Milletvekili Belma Satır, Trabzon Milletvekili Muhammet Balta'nın ayağından ısırıldığı iddiaları üzerine 'Köpek Giremez' afişi paylaştı

CHP Milletvekili Eren Erdem ise bu iddiaya sert sözlerle karşılık verip 'doku testi' yaptıralım dedi

"Isırılma’ tartışması sırasında Bahçeli’nin güldüğü görüldü.

Fotoğraf: Zahidin Köşüş - Al Jazeera

6. Madde 343 oyla kabul edildi

AA

Yaşanan tartışmaların ardından 6. maddenin oylamasına geçildi.

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin altıncı maddesine 343 kabul, 137 ret oyu verildi.

Madde, yasamanın yürütmeyi denetlemesi, Bakanlar Kuruluna KHK çıkarma yetkisi vermesi, yasamanın görev ve yetkileri arasından çıkarılması ile hükümeti gensoru yoluyla denetleme yetkisini kaldırmayı öngörüyor.

Erken seçim tehdidiyle siyasi sonuç almaya kalkışanları kınadığını söyleyen Baykal, "Eğer bu bir tehdit ise, yakışıksızdır" dedi.

DHA

Anayasa değişikliği teklifinin 7. maddesinin görüşmeleri sırasında söz alarak konuşan CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal, MHP lideri Devlet Bahçeli ve AKP Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'un "Eğer anayasa Meclis'ten geçmezse seçime gidilir" sözlerine tepki gösterdi.

Erken seçim tehdidiyle siyasi sonuç almaya kalkışanları kınadığını söyleyen Baykal, "Eğer bu bir tehdit ise, yakışıksızdır" Eğer bu bir tespitse, zamansızdır. Eğer bu bir tehditse; böyle bir tehdidi Meclis'imize de, buradaki teker teker her bir vekilimize de hakaret sayarım." dedi.

CHP’den Erken Seçime Evet: Hodri Meydan!

Baykal'ın konuşması ardından CHP grubunun bulunduğu bölümde ayağa kalkarak söz isteyen Grup Başkanvekili Levent Gök, erken seçim kararının hemen alınması gerektiğini söyledi. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de yaptığı açıklamada, "Sayın Genel Başkanımızın varlığında, Genel Başkanımızın talimatlarıyla, bugün böyle bir rejim değişikliğine kalkışmaktansa, bugün akşam gelecek bir erken seçim kararına Cumhuriyet Halk Partisi tam destek veriyor" dedi.

Ayhan Bilgen: "Milli güvenlik siyasetini tek başına belirleyen bir genel başkan sistemi geliyor"

Cumhurbaşkanı adaylığı ve seçimini düzenleyen 7. madde kabul edildi

DHA

Yeni düzenleme şu şekilde:

"Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip, Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir. Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterebilir. Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer. Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir. İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılır. Aday, geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilir. Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması halinde, sadece Cumhurbaşkanı seçimi yenilenir. Seçimlerin tamamlanamaması halinde, yenisi göreve başlayıncaya kadar mevcut Cumhurbaşkanının görevi devam eder. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin diğer usul ve esaslar kanunla düzenlenir.”

Teklifin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz 👇

Cumhurbaşkanı'na yürütme yetkisi veren ve 'Devlet Başkanlığı' sıfatı getiren 8. madde de 340 oyla kabul edildi.

Teklifin, cumhurbaşkanının görev ve yetkilerine ilişkin 8. maddesi de 340 'evet' oyu ile kabul edildi. Sandıktan 5 boş, 1 de geçersiz oy çıktı.

8. maddede yer alan düzenlemeyle, Anayasanın "cumhurbaşkanının görev ve yetkilerine" ilişkin maddede değişiklik yapılıyor ve cumhurbaşkanına, "devlet başkanı" sıfatı getiriliyor. Devletin başı olan cumhurbaşkanına, yürütme yetkisi de veriliyor.

Cumhurbaşkanı, "yürütme yetkisine ilişkin konularda" Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek, milli güvenlik politikalarını belirleyerek gerekli gördüğü tedbirleri alabilecek.

Cumhurbaşkanı ayrıca, "kanunların, TBMM İçtüzüğü'nün tümünün veya belirli hükümlerinin anayasaya şekil veya esas bakımından aykırı oldukları gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açabilecek".

Peki süreç nasıl işliyor?

Değişiklik paketinde 18 madde bulunuyor. Yasa gereği, anayasa değişikliklerinin iki tur oylamayla yapılması gerekiyor.

Her madde görüşüldükten sonra, gizli oylama yapılıyor.

Genel Kurul'da yapılan birinci tur oylamalar, maddelerin ikinci tur oylamada 330'u geçip geçemeyeceğini göstermesi açısından önem taşıyor.

İlk tur oylamalar yapıldıktan sonra anayasa değişikliği görüşmelerinde birinci tur bitmiş olacak; ikinci ve son tur oylamalara geçilecek.

İkinci tur oylamada en az 330 oy alan maddeler kabul edilecek.

Ardından anayasa değişikliği paketi referanduma götürülecek.

AJT, BBC Türkçe, Onedio, Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir