Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Işığa Dönen Pervaneler Gibi...”

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

“Işığa Dönen Pervaneler Gibi...”

“Işığa Dönen Pervaneler Gibi...”

Bağbozumu Şarkıları’yla 17. Altın Portakal Şiir Ödülü’nü kazanan Şükrü Erbaş: Uzar gider bu. İnsan soyu ortadan kalkmadığı sürece şiir olacaktır ve gelip bizi bulacaktır. Ya da biz, ışığa dönen pervaneler gibi gidip onu bulacağız…

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle düzenlediği 17. Altın Portakal Şiir Ödülü, Bağbozumu Şarkıları adlı eseriyle Şükrü Erbaş’a verildi. 17. Altın Portakal Şiir Ödülü’nün töreni, geçen yıl birinci olan Mahmut Temizyürek’in Şiiri Sempozyumu’nda yapıldı. Antalya Kültür Merkezi’nde yapılan törende seçici kurulun gerekçeli kararını Doğan Hızlan şöyle açıkladı: “Şükrü Erbaş’ın şiiri, zamanın ruhunun birey ve toplum üzerine tahakkümüne karşı direniştir. Onun şiirinin dokusunda, halk şiirinin derin köklerini ve yaşayan gölgesini bulabildiğimiz gibi, modern şiirin büyük ustalarının gözettiği, Türkçeye içkin duyarlığı, vicdanı ve bilinci de şiirsel zarafet içinde bulabilmişiz. Kadim temaları, ölümü, ayrılığı, yalnızlığı ve aşkı kendimizle bir söyleşiye dönüştüren Şükrü Erbaş’ın şiiri, hayatın zorbalığına karşı direniş sığınağı olarak da okunmuştur. Erbaş’ın ana diline özeni, Anadolu’da başka dillerin özgürlüğü için verdiği mücadeleyle tutarlıdır.”

Şükrü Erbaş’ın şiirleri, gelecek yıl 17. Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu’nda ele alınacak. Erbaş’la “şiir” konuştuk...

1987’de Ceyhun Atuf Kansu, 1996’da Orhon Murat Arıburnu, 2002 yılında ise Ahmed Arif şiir ödülünü kazandınız. Şimdi de Altın Portakal Şiir Ödülü. Ödüllerden başlayalım... Ne ifade eder bir şair için bir ödül?

Kusurum çok! 2005’te de Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Şiir Ödülü var. Emeği geçenlere haksızlık olmasın diye söyleme ihtiyacı duydum. Ödüllerle ilgili bir kompleksim yok. Ödül bir sonuçtur. Seçici Kurul’un, şiir beğenileri ve ödülün ölçütleri doğrultusunda bir kitabı, yapıtı işaret etmesidir. Ne insanı şair eder ne de şairliğini elinden alır. Bir öneridir okura, bir dikkat çekme. Şair açısından da, adına ödül konulan kişi ya da kurum açısından da bir değerbilirlik olarak düşünürüm. Ödül töreninde söylediğim bir sözü burada ansam, uzun olmaz umarım: Necatigil ve Külebi’yi anarak, haremini ele güne açmaktan, bir mahcubiyet duygusundan söz etmiş, insani bir tuhaflık demiş ve eklemiştim; sessizce bir sevinç duyarım ama bülbüle şakıması için ödül verilmesini anlayamam yine de…

“Edebiyat dünyası”ndan sanki bile isteye biraz uzak duruyormuşsunuz gibi, yanılıyor muyum?

Hayır, yanılmıyorsunuz. Görünmekle var olmak arasındaki uzaklık kadar bir uzaklık diyelim buna… Halkımızın bir sözü var: Arı kırda, balı pazarda gerek. Metin yerine kendini köpürten, harfler üzerinden bir ayrıcalık yaratmaya, statü edinmeye çalışan, giderek bir kötülük örgütlenmesine dönen insanlardan uzak durmayı, yazmanın da yaşamanın da erdemi sayarım. Yazdıklarıyla yaşadıklarının birbirini büyüttüğü; yazdıklarına, yapıp ettiklerine bakarak yolumu doğruladığım bir avuç dostum var ki, yazmak pahasına birlikte olmaktan derin bir haz duyarım. Bir söyleşide söylemiştim: Tenha, dünyayı işaret eder. Böyle bir uzaklık işte…

Şiirin “eski günler”deki gibi çok okunmadığından dem vurmak niyetinde değilim. Fakat sormadan da duramayacağım: Bugün toplum ve şiir ayrı mı düştü biraz?

Bu tür genellemeler her zaman bir yanlışı taşır içinde. Tek tip bir şiir yazılsaydı yanıtlamak daha kolay olurdu. Şiir kitaplarının baskı sayısından ve “satış”ından böyle bir sonuca varılıyor. Romana, öyküye göre bir doğruluk taşıyor bu. Şiirin, imgesel-dolayımlı-çağrışıma dayalı dilinin yarattığı bir güçlükten, bir uzaklıktan söz edilebilir ama yine de ben o kadar kötümser değilim. Okur, iyi şiiri buluyor. Juan Ramon Jimenez, şiir okurunun azlığı ile ilgili bu kötümser hali çok güzel tanımlar: “Uçsuz bucaksız azınlık.” Gelgeç ilgiler sadece okuru yanıltmaz, daha çok şairi yanıltır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAltın PortakalAntalya
Görüş Bildir