IŞİD Militanları İstanbul'u Kana Bulayacaklardı

 > 
8PAYLAŞIM

Gaziantep'te, polisin durdurmak istediği otomobilden polise el bombası atmaya çalışan IŞİD üyesi 2 kişi ile sonradan yapılan operasyonda gözaltına alınan 7 kişi tutuklandı. Valilik, IŞİD üyelerinin yakalanmasalar seçim öncesinde İstanbul'da bir siyasi partinin il başkanlığına intihar saldırısı yapacaklarını açıkladı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Gaziantep’teki Mücahitler Mahallesi’nde polisin ‘Dur’ ihtarında bulunmasına rağmen sürücüsü Y.C.’nin durmayıp kaçtığı 21 FN 027 plakalı otomobilden polise el bombası atılmış, ancak patlamamıştı. Polisler, kısa süreli kovalamacanın ardından durdurdukları otomobilin sürücüsü Y.C. ve yanında bulunan A.D.’yi gözaltına aldı. Ekipler, otomobilde yaptıkları aramada 1 intihar yeleği, tabanca ve 2 el bombası ele geçirdi.

Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda soruşturmayı genişleten Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, kentteki 7 farklı adrese eş zamanlı operasyon yaptı. Yapılan operasyonlarda IŞİD ile bağlantılı ve kimlikleri açıklanmayan 7 kişi daha gözaltına alındı. 

Operasyon yapılan adreslerdeki aramalarda ise; 8 gram 750 miligram patlayıcı madde, 4 el bombası, 1 bomba düzeneği, 4 tabanca, 2 av tüfeği, 135 fişek, 3 otomobil, araç 10 bin 15 Türk Lirası, 9 bin 755 dolar, 1 bilgisayar, 2 harddisk, 3 USB, 19 sim kart ve 9 cep telefonu ele geçirildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin adresi de çıkmıştı

Gazetenin İstanbul ve Ankara'daki bürolarında polis güvenlik önlemi almıştı

Polis, ayrıca aramalar sırasında Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara merkez binasına ait adres ile İstanbul’un Şişli İlçesi’ndeki temsilciliğine ait olduğu değerlendirilen çeşitli notlar da ele geçirdi.

İstanbul’da bir parti binasına saldırı hazırlığı

Polis, IŞİD üyelerinin, Suriye’deki üst düzey örgüt yöneticilerinden aldıkları talimatla İstanbul’da bir siyasi partinin il başkanlığına intihar saldırısı düzenleyeceğini belirledi. 

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 9 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konulurken; Gaziantep Valiliği, soruşturmayla ilgili basın açıklaması yaptı.

IŞİD mensuplarının, Gaziantep’ten temin ettikleri otomobille İstanbul’daki bir siyasi partinin il başkanlığına intihar saldırısı yapacağının duyurulduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yakalanan şahıslar yere düşen el bombası ve araçta bulunabilecek başka bir patlayıcı riskine karşı araçtan uzaklaştırılarak, olay yerinde bomba uzmanı ve olay yeri inceleme ekiplerince gerekli çalışmalar yapılmıştır. Şahısların örgütsel irtibatlarının tespitine yönelik olay yeri ve 7 adreste yapılan operasyonel çalışmalar neticesinde, DAEŞ terör örgütü mensuplarının Suriye’de bulunan üst düzey örgüt mensuplarından aldıkları talimat sonucu; ilimizden temin ettikleri araçlarla İstanbul ilinde bir parti il başkanlığı binasına canlı bomba ve silahlı saldırı eylemleri gerçekleştirmek üzere İstanbul iline gidecekleri, aramalar neticesinde ulusal yayın yapan bir gazetenin Ankara merkez binasına ait adres ile aynı gazetenin Şişli/İstanbul temsilciliğine ait olduğu değerlendirilen notun olduğu tespit edilmiştir. Örgüt mensupları eylemde kullanacakları araçlar, el bombaları, patlayıcı madde ve silahlarla birlikte yakalanmış, Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde korku ve kaos ortamı yaratmaya yönelik kanlı eylemleri engellenmiştir. Örgüt mensuplarının ilişki ve irtibatlarının tespiti ve deşifre edilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.” 

DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir