Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'IŞİD İçin Çok Önemli Birkaç İsim Takasta Kullanılmış'

 > 
20PAYLAŞIM
'IŞİD İçin Çok Önemli Birkaç İsim Takasta Kullanılmış'

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika’ya giderken kendisine sorulan, “Türk rehinelerin kurtarılması için takas yapıldı mı?” sorusuna “Velev ki olsa dahi böyle bir takas olmuş olsa bile ben şuna bakarım: Benim 49 vatandaşımızın karşılığı hiçbir şeyle değişmez, hamdolsun ailelerine kavuştu diye düşünürüm” diye cevap vermişti.

Yeni Şafak gazetesi yazarı ve Ankara temsilcisi Abdülkadir Selvi, konuyu araştırdığını söyledi ve  "49 kişinin karşılığında “IŞİD için çok ama çok önemli olan birkaç isim takasta kullanılmış” diye yazdı.

İşte Selvi'nin yazısının bir bölümü:

"Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'ye giderken, rehinelerin kurtarılması için takas yapılıp yapılmadığı yönündeki soruya, 'Velev ki takas oldu' şeklinde verdiği karşılık, bu konuda merakları kamçıladı.
Bu durum Erdoğan'ın, başörtüsü konusunda ki, 'Velev ki' demesine benzemiyor ama biraz işin perde arkasını araştırdım, mutfakta bir şeyler olmuş. IŞİD için çok ama çok önemli olan birkaç isim takasta kullanılmış. Bu MİT'in çok önemli bir operasyonel başarısı. Her türlü imkan devreye sokulmadan, böylesine muazzam bir başarı elde edilebilir miydi?
Rehineler kurtuldu, Türkiye'nin IŞİD politikası değişecek mi? Hadi daha açık olarak sorayım, Türkiye, IŞİD'e karşı oluşturulacak koalisyonda yer alacak mı?"

Peki IŞİD ile takas yapıldıysa bunun yasal bir zemini var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan serbest kalan rehineler için "Velev ki takas oldu" ifadesini kullandı. Takasa imkan veren düzenleme, kamuoyunda MİT Yasası olarak bilinen ve 17 Nisan'da Meclis'ten geçen 6532 Sayılı Kanun'da yer almıştı. Buna göre, Türkiye'de bulunan yabancı tutuklu ve hükümlüler başka bir ülkedeki tutuklu ve hükümlülerle takas edilebiliyor.

6532 Sayılı Yasa'nın 6. maddesi şöyle:

"Türk vatandaşları hariç olmak üzere, tutuklu veya hükümlü bulunanlar, millî güvenliğin veya ülke menfaatlerinin gerektirdiği hâllerde Dışişleri Bakanı'nın talebi üzerine, Adalet Bakanı'nın teklifi ve Başbakan'ın onayı ile başka bir ülkeye iade edilebilir veya başka bir ülkede tutuklu ve hükümlü bulunanlar ile takas edilebilir."

Yeni Şafak ve Al Jazeera 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir