'IŞİD, Esad'dan Öncelikli Hedefimiz'

75PAYLAŞIM

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Suriyeli muhaliflere sağladıkları eğitim ve ekipman programının yalnızca IŞİD ile savaşmakla ilgili olmadığını, muhaliflerin bunları Esad rejimiyle savaşta da kullanabileceklerini söyledi.

Şu anda öncelikli tehdidin IŞİD olduğunu bildiren Psaki, muhalefetin aynı anda hem IŞİD hem Esad rejimi ile savaştığını, bu nedenle IŞİD’in zayıflatılmasının muhaliflerin elini güçlendireceğine inandıklarını belirtti.

Psaki, günlük basın toplantısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türkiye’nin Kobani’nin IŞİD’in eline düşmemesi için ne gerekiyorsa yapabileceğine yönelik sözlerinin sorulması üzerine, Suriye’de, İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle IŞİD’e karşı ek hava saldırıları düzenlediklerini belirtti. IŞİD’in Halep ile Türkiye sınırı arasında muhaliflerin egemen olduğu kentleri alarak Türkiye sınırında kontrolü ele geçirmeye çalıştığını vurgulayan Psaki, “Türk liderlerin açıklamalarını gördük. Bunun yanında, Türkiye sınırına yakın yerler de içinde olmak üzere, bu kentlerin bazılarında, birçok muhalif grupların, birlik olmak için hem Kürt hemde Sünnilerden oluşan fiili koalisyonlar oluşturduklarını görüyoruz. Bunlara da yardımcı oluyoruz. Ağırlıklı olarak bazı Kürt bölgelerinde şu anda devam eden hava saldırıları, onlar IŞİD’e baskı uygularken Kürtlere ve muhalif güçlere yardım ediyor” dedi.

Psaki, Türkiye’nin bir askeri girişiminin olup olmayacağına yönelik soru üzerine, Irak ve Suriye’deki terörist örgütlerden Türkiye’ye yönelebilecek saldırıların önlenmesini öngören Başbakanlık tezkeresinin TBMM’den dün geçtiğini ama bu yetkinin nasıl kullanacağına henüz karar verilmediğini belirtti. Psaki, bu konunun ABD Başkanı’nın IŞİD’e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen ile yardımcısı ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk’un Türkiye ziyaretinde ele alacakları konulardan biri olacağını belirtti.

Psaki, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceliklerinin Şam yönetiminin uzaklaştırılması olduğuna yönelik sözlerinin hatırlatılması ve “Bu tür bir çabayı destekliyor musunuz” sorusu üzerine, “Hayır, çünkü bizim odaklandığımız Suriye’de değişimi getirecek siyasi çözümün bulunması” yanıtını verdi. 

  • DHA
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir