"İphone Dine Aykırı, Telefonlarınızı Yakın"

 > -

"İphone Dine Aykırı, Telefonlarınızı Yakın"

"İphone Dine Aykırı, Telefonlarınızı Yakın"

İsrail’de Ultra-Ortodoksların en kıdemli hahamlarından biri, iPhone’un yasak olduğunu söyleyerek telefonlarını yakmalarını söyledi.

İsrail basını “Satışları etkileyecek” yorumunu yaptı. İsrail’in önde gelen hahamlarından Haim Kanievsky, Apple’ın akıllı telefonu iPhone’u günah ilan ederek halktan akıllı telefonlarını yakmalarını istedi. Kanievsky, ultra-Ortodoks Yated Ne’eman gazetesinin ilk sayfasından yayımlanan açıklamasında, telefonların zararını silahlarla bir tuttu. Telefonların kullanılmasına itiraz eden haham satılmalarını da kınadı. Haham iPhone sahibi Yahudilerin bunları başkalarına satmasının yasak olduğunu söyleyerek tek çarenin yakmak olduğunu kaydetti.

Kanievsky, akıllı telefon karşıtı açıklamada bulunan ilk din adamı değil. 12 Eylül’de bir başka haham Lior Glazer, bir iPhone parçalama etkinliği düzenlemişti. Eda Haredit adlı kuruluş da akıllı telefonların ‘ruhani soykırım’ olduğunu söyleyerek yasaklanmasını talep etmişti. İnternetin günah olduğuna inanan ultra-Ortodoks Yahudiler, ‘koşer cep telefonu’ kullanıyor. İnternet bağlantısı bulunmayan ‘koşer telefonlar’da kısa mesaj özelliği de bulunmuyor. Ultra-Ortodokslar birçok ‘zararlı’ bilgi içerdiği için internetin günah olduğuna inanıyor. Mayıs ayında New York’ta bir stadyumda toplanan ultra-Ortodoks Amerikan Yahudilere seslenen hahamlar, internet kullanımının yasaklanması gerektiğini, iş yerinde internet bağlantısı bulunanların da mümkün olduğunca kullanmaktan kaçınmalarını öğütlemişti. İsrail Demokrasi Enstitüsü’nden Profesör Yedidya Stern, genellikle gettolarda yaşayan ultra-Ortodoks Yahudileri yönlendiren hahamların, internet nedeniyle cemaatlerinin kimliklerinin değişmesinden endişe ettiklerini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAppleİsrailcep telefonuiPhone
Görüş Bildir