'İnsanlığın Son Umudu' Denilen ve Türkiye'nin de Tohum Gönderdiği 'Kıyamet Ambarı'na Su Sızdı

-
Abone ol

Küresel bir felaket senaryosu karşısında, bitki türlerinin yeniden kök salması için inşa edilen ve 'insanlığın son umudu' olarak nitelendirilen 'Kıyamet Ambarı'na, geçtiğimiz sonbaharda artan sıcaklıklar nedeniyle eriyen buzlardan arta kalan sular sızdı. 

'Ambar' 2008 yılında Norveç ve Kuzey Kutbu arasında bulunan Svalbard buzullarının üzerine inşa edildi.

2 milyar 250 milyon tohum kapasiteli tesisin içinde şu an 500 milyona yakın tohum muhafaza ediliyor.

Plataberget Dağı’nın yaklaşık 120 metre içerisinde yer alan mahzene en çok tohum gönderen ülkeler arasında Türkiye 15. sırada yer alıyor.

Türkiye, ambara bugüne kadar toplam 7 milyon 616 bin 532 tohum örneğiyle katkıda bulundu.

Peki tohumların korunması için yeterli soğukluğa sahip olmayan 'ambar' içinde nasıl işlem yapılıyor?

Fotoğraflardan gördüğünüz kadarıyla böyle bir ihtiyacın neden kaynaklandığını düşünmüş olabilirsiniz. Bunun cevabını ise sistemin yönetimini üstlenen ve Nordik Gen Bankası’nda koordinatör olarak çalışan Asmund Asdal veriyor: 

'Tohumlar bir dağın dehlizlerinde depolanıyor. Bu alanda sıcaklık eksi 18 dereceden daha fazla olmamalı. Zaten bölgenin normal koşullardaki sıcaklığı da yaklaşık eksi 4 civarında, geriye kalan eksi 14’lük kısmı da ekstra soğutma sistemleri kurarak gerçekleştiriyoruz. Bunun için gereken enerjiyi, bölgede kömürle çalışan elektrik üretim santrali sağlıyor. Böylece işletme faturalarımız da kabarık olmuyor.'

Geçtiğimiz günlerde, Norveç'in 9 milyon dolar bütçe ayırdığı projede, olası bir sorunun eşiğinden dönüldü.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi mahzenin üzerini kaplayan buzul tabakası aşırı sıcaklar nedeniyle eridi ve giriş kapısına sızdı. 

Ancak tohumların sığınağa aktarılmasından sorumlu olan tedarikçi Statsbygg firmasının sözcüsü Hege Njaa Aschim'in söylediğine göre endişe edecek bir durum yok.

Tohumların sulardan zarar görmediğini söyleyen Aschim bununla birlikte işlerini şansa bırakmayacaklarını ve sızmalardan doğabilecek olası zararı engellemek üzere tünelin girişinde bir dizi önlem alacaklarını açıkladı.

'World Arctic Archive' adıyla kıyamet günü kütüphanesi de burada kuruldu.

Kitapları bin yıl boyunca saklayacak kıyamet kütüphanesine ilk kitap gönderen ülkeler ise Norveç, Brezilya ve Meksika oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir