Hüseyin Çelik 'Yayın Yasağı'nın Gerekçesini Açıkladı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'İnsanların Acılarını Derinleştirmemek İçin Yayın Yasağı Gerekliydi'

"Ben bunlara nöbetçi terör örgütü diyorum. Çözüm sürecine girdik, bu huzur havası birilerine battı, bu hainleri ülkemizin tanıması gerekiyor"

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik , Reyhanlı saldırısından sonra neden medyaya yayın yasağı getirildiğini açıkladı. Çelik, "İnsanların acılarını derinleştirmemek için yayın yasağı gerekliydi" dedi.

Hüseyin Çelik, NTV canlı yayınında Reyhanlı'daki patlamalarla ilgili soruları yanıtladı.

Çelik'in yanıtlarından satır başları şöyle:

"Ülkemizdeki bir grup hainden oluşan bir terör örgütü haince bir saldırı, 9 kişi içeride. Anneler gününde sevinemediler. Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırılarından biri. Terör suçsuz günahsız insanları hedef alıyor.

Hatay’ın farklı bir özelliği var. Çok dinli, dilli, etnisiteleri olan bir vilayetimiz. Esad’ın zulmünden kaçıp gelenlerin yaşadığı bir yer. Farklı bir mozaik, bir yapı var, bunu provoke etmeye çalıştılar. Halkımızın sağduyusuyla üzerinden geleceğiz. Sayın Başbakan ile bugün Ankara’da tekrar değerlendireceğiz. Malum Türkiye bir nasırdan kurtulmaya çalışıyor. Ben bunlara nöbetçi terör örgütü diyorum. Çözüm sürecine girdik, bu huzur havası birilerine battı, bu hainleri ülkemizin tanıması gerekiyor.

Türkiye bu işten nasıl sorumlu olabilir? Suriye’deki saldırıları Türkiye mi yaptı? Bazı gazeteler Suriye Enformasyon Bakanı’nın düdüklüğünü yapıyor. İçimizdeki hainler bunu yapıyor.

Suriyeli muhaliflerle ilişkilendirilen iddialar kesinlikle yalan.

Bir yangın meydana gelirken önce o yangın söndürülür. Sonra birinin hatası var mı o ortaya çıkartılır. Güvenlik zafiyeti var mı? İstihbarat zafiyeti var mı, o araştırılır. İçişleri Bakanlığı’mız bunu inceler varsa ortaya koyar. Terör alçakça yöntemler kullandığı için nerede, ne zaman ortaya çıkar kestiremezsiniz. Devlet ve hükümet çok boyutlu inceliyor.

Bakan orada kesinleşmiş bilgileri paylaşıyor, halkı bilgilendiriyor. Gazeteciler kulis haberlerini, sokaktan geçen birinin de anlattığını haber yapıyor. İnsanların acılarını derinleştirmemek için yayın yasağı gerekliydi."

T24

Haberin Tamamı İçin:

Hüseyin Çelik 'Yayın Yasağı'nın Gerekçesini Açıkladı

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Reyhanlı saldırısından sonra neden medyaya yayın yasağı getirildiğini açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bu sabah NTV canlı yayınında Reyhanlı'da 46 kişinin hayatını kaybettiği patlamalarla ilgili soruları yanıtladı.

Çelik'in yanıtlarından satır başları şöyle:

"Ülkemizdeki bir grup hainden oluşan bir terör örgütünün alçakça bir saldırısıdır. Şu anda 9 kişi içeride, suçlarını itiraf ettiler. Maalesef Türkiye, bir anneler gününü böyle kötü bir günle geçirdi. Anneler, anneler gününde sevinemediler. Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırılarından biri. Terör suçsuz günahsız insanları hedef alıyor.

'NÖBETÇİ TERÖR ÖRGÜTÜ'

Hatay’ın farklı bir özelliği var. Çok dinli, dilli, etnisiteleri olan bir vilayetimiz. Esad’ın zulmünden kaçıp gelenlerin yaşadığı bir yer. Farklı bir mozaik, bir yapı var, bunu provoke etmeye çalıştılar. Halkımızın sağduyusuyla üzerinden geleceğiz. Sayın Başbakan ile bugün Ankara’da tekrar değerlendireceğiz. Malum Türkiye bir nasırdan kurtulmaya çalışırken bakıyorsunuz birileri başka taşeronları devreye sokmaya çalışıyor. Ben bunlara nöbetçi terör örgütü diyorum. PKK frene basınca bunlar gaza basıyorlar. Çözüm sürecine girdik, şehit cenazeleri gelmiyor, bu sukunet, huzur havası birilerine battı, bu hainleri halkımızın tanıması gerekiyor.

'SURİYELİ BAKANIN HOPARLÖRLÜĞÜNÜ YAPIYORLAR'

Suriye Enformasyon Bakanı’nın "Bunun sorumlusu Türkiye'dir" beyanatını manşetine taşıyan gazetelerimiz var. Bakana hoparlörlük, yapan onun düdüğü haline gelen gazeteler var. Türkiye bu işten nasıl sorumlu olabilir ki? Suriye’deki saldırıları Türkiye mi yaptı? Türkiye kardeş kanının akmamasını istiyor.

Suriyeli muhaliflerle ilişkilendirilen iddialar kesinlikle yalan. Yapılan ilk araştırmalardan bunun doğru olmadığını bakanlarımız açıkladılar. Böyle bir bağlantı olsa gizlemeyiz. Kim yaptıysa biz onu söyleriz. Beşşar Esad yönetimi "Biz bunu yaptık, yaptırdık" diyemez. Zaten böyle bir şey söylerse bu aleni olarak savaş sebebidir.

'ZAFİYET VAR MI ARAŞTIRILIR'

Bir yangın meydana gelirken önce o yangın söndürülür. Sonra birinin hatası var mı o ortaya çıkartılır. Güvenlik zafiyeti var mı? İstihbarat zafiyeti var mı? O araştırılır. İçişleri Bakanlığı’mız bunu inceler varsa ortaya koyar. Terör alçakça yöntemler kullandığı için nerede, ne zaman ortaya çıkar kestiremezsiniz. Devlet ve hükümet çok boyutlu inceliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanBeşer EsadHatayHüseyin ÇelikReyhanlıSavaşŞehitSuriyeTerör
Görüş Bildir