'İlk Türk Mumya' Filmi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'İlk Türk Mumya' Filmi

'İlk Türk Mumya' Filmi

Aydın incirinin tanıtıldığı ‘Süper İncir’ adlı kısa reklam filmiyle izlenme rekorları kıran yönetmen Kerem Sarı, ilk uzun metrajlı filmi çekimlerine Aydın'ın Çakırbeyli köyünde başlandı.

Yapımcı ve yönetmen Kerem Sarı, filmin çekimleri öncesinde köy meydanında yaptığı konuşmada, tüm Aydınlılar'ın bir araya gelerek, kültürel anlamda örnek bir eseri Türkiye'ye kazandıracağını ifade etti.

Filmin çekimlerinin 5 hafta süreceğini, çalışmanın tamamının Çakırbeyli köyü ve yöredeki tarihi mekanlarda yapılacağını belirten Sarı, “Film aynı zamanda Türkiye'nin ilk mumya filmi olacak. Bu film büyük festivallerde gösterilecek. Kısıtlı imkanlarla büyük bir proje yapmaya çalışıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan filmin vizyona girme aşamasında destek sözü aldık. Aydınlılar'ın da desteğini bekliyoruz” dedi.

Vali Al da tarihi bir meydanda güzel bir işe “bismillah” dediklerini ifade ederek, “İlimizin tanıtımına, ekonomisine, kültürüne katkısı olacak tüm etkinliklere destek vermek istiyoruz. Bu filmin amacı budur. Dilerim kaliteli bir film ortaya çıkar. Şimdide emeği geçenleri kutluyorum ve başarılar diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından filmin çekimlerine Aydın Valisi Kerem Al'ın komutuyla başlandı.

Filmin ilk gün çekimlerini, Aydın Valisi Kerem Al, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Aydın Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Ali Parmaksız, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu ile köylüler de izledi.

"Hayde Efem"

Fantastik komedi türündeki film, 2 bin yıl sonra dirilen bir mumyanın, efe dedesinin etkisi altındaki Aydınlı genç ile aşk için giriştiği mücadeleyi konu ediniyor.

Başrollerini Volkan Baş, Çoşkun Kemer ve Hülya Böcekli'nin üstlendiği filmin senaryosu, Aydın'daki Tralleis Antik Kenti'nde bulunan ve dünyada notaya dökülmüş en eski yazılı kayıt kalıntısı olan “Seikilos Mezar Yazıtı”ndan yola çıkıyor.

Filmde, intihar etmeden önce Mısır'dan getirdiği uzmanlara, öldürdüğü platonik aşkı Euterpe ve sonrasında kendi cesedini mumyalatan Seikilos, 2 bin yıl sonra bir çobanın yanlışlıkla mezarını açması sonucu gözlerini yeniden açar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınİntiharMısıraşk
Görüş Bildir