'İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları' Yeniden Raflarda

 > 
28PAYLAŞIM

Louis Althusser denildiğinde akla hemen Marksizm gelir. Ünlü akademisyenin yapısalcılık okullarına ilgisi olmamasına ve yapısalcılık düşüncesine önemli eleştiriler yöneltmesine rağmen, yapısalcı Marksist olarak kabul görür.

Baskısı bulunmayan İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları, Ekim 2014 ayında tekrar raflardaki yerini aldı. Kitap Alp Tümertekin çevirisiyle ve İthaki yayın evinin basımı ile biz okuyuculara sunuluyor.

Kitabın arkasında ise Ahmet Öz’ün kaleminden;

“Karl Polanyi, “yoksulluk” toplumda süren “doğa”dır, demişti. Çoktandır sadece kendilerini ve kendileri gibi düşünenleri ideolojinin dışında, başkalarını da daima ideolojinin içinde gören siyasi, felsefi, dini, ahlaki, kültürel ve etnik kamplarla kuşatılmış haldeyiz. Üstelik her meselede sadece kendilerini haklı başkalarını haksız, kendilerini iyi başkalarını kötü, kendilerini doğru başkalarını yanlış görmekteler. Güzellik ise sadece onlara has, başkaları çirkin de üstelik… Ve en kötüsü, aynı/özdeş olanı dost ve başka/farklı olanı daima (inkar ve asimilasyon işe yaramadığında) imha edilmesi gereken düşmanlar olarak görüyorlar, tıpkı “doğa” durumunda olduğu gibi! Althusser, işte bunun, yani ideolojinin neden, nasıl ve niçinini anlatıyor, belli ki kimsenin okuduğu yok bu kitabı!” yazıyor.

  • Süper Karga
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir