'İdari Mahkeme Kararı 16:9'u Yıktırmaz'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'İdari Mahkeme Kararı 16:9'u Yıktırmaz'

'İdari Mahkeme Kararı 16:9'u Yıktırmaz'

İstanbul Dördüncü İdare Mahkemesi bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Her gördüğümde kahroluyorum" dediği Onaltı Dokuz projesi ile ilgili planları iptal kararı çıkardı. Ancak, binalar yapıldığı için hukuktaki kazanılmış hak konusu devreye girecek ve binalar yıkılmayacak.

KONUŞUYORLAR, KONUŞSUNLAR

Başbakan'ın "Tıraşla dedim. Tıraşlamadığı için 5 yıldır küsüm, konuşmuyorum" dediği müteahhit Mesut Toprak da The Wall Street Journal Türkiye'ye konuştu. Ortada kazanılmış hak olduğunu, idari mahkeme kararının da binaların yıkılacağı anlamını taşımadığını belirten Toprak Yargıtay'a gider misiniz sorumuza "Hukuki sürece göre hareket edeceğiz. Her türlü karara da saygı gösteririz. Ama ortada bir yıkım kararı yok" cevabı verdi

Başbakan'ın açıklamalarının ardından bina ile ilgili olarak çok sayıda açıklama yapıldığını hatırlattığımız Toprak "Hiç iletişim kurmaya çalıştınız m?" Sorumuza cevaben "Herkes konuşuyor. Herkes de konuşabilir" yanıtı verdi. Mesut Toprak aynı zamanda İstanbul'da Four Seasons otellerinin de sahibi.

Görüştüğümüz sektör temsilcileri de binanın yıkılmasının bu karar ile mümkün olmadığına dikkat çekerek "Devlet bir bina yıkmak istiyorsa yapımı bitmiş binanın planını iştal etmez. Gider istimlak eder. Çünkü plan iptali yıkım anlamına gelmez. Aslında iskanı da alındığı için hiçbir anlama gelmez. Devlet sadece istimlak ile yıkabilir. Bedelini öder, istimlak eder ve yıkar. Zaten yapılmış bina bu şekilde yıkılırsa bu yatırımcıyı çok korkutur" dediler.

Başbakan'ın 'Silüeti bozdu' diyerek suçladığı Onaltı Dokuz Projesi 30 dönüm razi içerisinde ve denize 200 metre mesafede bulunuyor. 3 bloktan oluşan projede bu blokların en büyüğü 36 en küçüğü ise 27 katlı. Uzunlukları 123 metre ile 137 metre arasında değişiyor. Projede teslimlerin geçtiğimiz yıl Haziran ayında başladığı ifade ediliyor.

Onaltı Dokuz Projesi uzun süredir eleştiriliyor. Daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da "Zeytinburnu'nda gökdelenlere izin veriliyor" diyerek projeye gönderme yapmıştı. Projeye olan tepkiler nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarihi yarımadanın silüetinin bozulmaması için 10 ilçede Yükseklik sınırı getirmişti. Buna göre artık Zeytinburnu'nda en fazla 70 metre yüksekliğinde binalar inşaa edilebilecekti. Ancak, sınır Onaltı Dokuz projesinin inşaatından sonra getirildiği için bu proje durumdan etkilenmemişti.

AYŞEGÜL AKYARLI GÜVEN WSJ Türkiye

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk Partisiİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip ErdoğanYargıtay
Görüş Bildir