'İçkinin Kur'an'da Cezası Yok' Diyen İlahiyatçı İhsan Eliaçık'ın Başlattığı Tartışma Gündeme Bomba Gibi Düştü

730PAYLAŞIM

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Soner Yalçın 2016 yılında yazdığı köşe yazısında Kur'an'da içkinin yasak olup olmadığını ele almış ve konu büyük tartışmalara sebep olmuştu.

Yalçın'ın ayetlerle verdiği ilk örnekler şöyleydi:

Ayet (Nahl-67) şöyle diyor:

“Hurma ve üzüm gibi meyvelerden sarhoş edici bir içecek ve güzel bir rızık elde edersiniz. İşte bunda, aklını işleten bir topluluk için kesin bir mucize vardır.”

İçkiyle ilgili ilk ayet işte budur.

Burada bir yasaklama yok.

Aksine “hasenen” yani “güzel” sözcüğü geçiyor. “Güzel rızık”, Allah'ın nimeti demek.

Bu ilk ayete göre içkiyi yasaklamak söz konusu değil.

Sonra…

Nisa Suresi'nin 43. ayeti geldi:

“Ey iman edenler, sizler sarhoş ve zihinsel uyuşukluk halindeyken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de, yolları mescitten geçenler hariç, gusledinceye kadar namaza, mescide yaklaşmayın.”

Yani…

Dediği açıktır:

Sarhoş iken namaza yaklaşmayın!

İçkili camiye gelmeyin!

Bu ayette de toptan bir yasaklama söz konusu değildir"

Ancak Yalçın, yazısının sonunda Maide suresinin 90. ayeti ile Kur'an'da içkinin kesin bir dille yasaklandığını şu sözlerle yazmıştı.

Uhud Savaşı'ndan sonra…

Yani, İslam'ın doğuşundan 15 yıl sonra…

Maide Suresi'nin 90. ayeti geldi:

“Ey iman edenler! (aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.”

Nihayet…

Kur'an bu ayetiyle içkiyi kesin olarak tamamen yasakladı.

Peki…

Bilinir ki; Allah yanılmazdır.

Neden ilk ayetlerde bu kadar keskin bir ifade yoktu?

Madem içki “şeytan işi pislik” ise neden ilk başta yasaklanmadı?"

Soner Yalçın'ın yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Bu tartışmanın üstünden 3 yıl geçti. Ancak İlahiyatçı İhsan Eliaçık, konuyu şu tweet'le yeniden gündeme getirdi ve her kesimden farklı görüşlerle karşılaştı.

R. İhsan Eliaçık

1. 

Şehzade

2. 

Tuğrul 61

3. 

Mehmet C. Devrimci

4. 

Mert

5. 

Gökhan Görgülü

6. 

Muhsin Altun

7. 

Yusuf Doğru

8. 

Bayrak1938

9. 

fatihp

10. 

Osman er

11. 

81Memmed

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fenni-sunnetci

hayatinizi salak gibi Arab'in mesrebine gore ayarlarsaniz siz de boyle gotun gotun yuzersiniz martinin kuyrugu suya degdi mi degme di mi ? bu ulke kurtulusu islam da aradigi surece olmayacak bu isler.

akatsuki1971

mehmet okuyan gibi tipler artık açıkça kurandaki ayetleri inkara varan şeyler söylüyorlar yani maskeleri düştü artık. Hz ibrahime kurban emri gelmişken hayır gelmedi diyor adam. Hz Musa'nın kuşları öldürüp dağlara dağıtıp sonra çağırdığında gelmesini reddediyor.Hz meryemin babasız çocuk doğurmasını aklım almıyor deyip çift cinsiyete bağladı. halbuki kuranda açıkça isanın doğmu aynen ademin olması gibidir yazıyor.kızıl denizin açılmasını reddediyorlar neymiş med cezir miş.ya arkadaş en büyük ateistler bile böyle saçmalamıyorlar

akatsuki1971

Son yıllarda bir proje uygulanıyor islama karşı açılan savaşta. Vahabi kafasındakiler kuranda olmayan herşeyi islamdaki uygulamalardan çıkartaya reddetmeye çalışıyorlar. Bunun en büyük cephesini de hadis-i şerifleri reddetmek konusunda açtılar. Özellikle kütüb-ü sitte denen en büyük kabul görmüş 6 hadis kitabında hatta bunların içinde en güveniliri olan ve islam aleminde kuran dan sonra en güvenilir kitap olan Buharinin hadis kitabını bile reddeden bir savaş açtılar. Bunlar kuranda olmayan hiç bir hükmü hadisi şerifi kabul etmiyorlar. Kuarnda açıkça resul ne verirse onu alın. Biz ona kuranı ve bir okadar da himet verdik. O asla nefsinden konuşmaz o ancak vahiyle konuşur diye pek çok ayet varken ısrarla hadisleri reddediyorlar.Aslında kuranı reddediyor.

akatsuki1971

Bunlara sormaktan bıktık yine soralım kuranda olmayanı almıyorsanız. Namazı nasıl kılıyorsunuz. Kimden öğrendiniz, kuranda namazın nasıl kılınacağı yazmıyor.Abdest almayı oruç tutmayı zekat vermeyi hac vazifesini nerden öğrendiniz bunların uygulamaları açıkça kuranda yazmıyor. Peygamber ipeği ve altını erkeklere yasakladı, bu kuranda yok. Peki en ufak bir uygulama ve yorum hatasında hemen cebrail gelip uyarıda bulunuyorken Hz peygamber kafasına göre mi iş yaptı ömrünce ve hiçbir uyarı gelmedi diyorsunuz. Bırakın bu işleri amacınızı söyleyin biz inanmıyoruz diyin olsun bitsin

devredenakil

Her halt tamam içki eksik kaldı Kuran önce insan olmayı emrediyor kimsenin umuru değil. Tecavüzde adam öldürmede kadına şiddette dünya birinciliğine oynuyoruz. Asıl haram insanın insana bu kötülükleri yapması. Ama öncelik sıramızda sakızın orucu bozup bozmayacağı, içkinin günah derecesi vb. şeyler var ve acilen çözülmesi lazım çünkü bunlar daha önemli tabi.

Görüş Bildir