Erdoğan'dan Kabine Değişikliği Sinyali

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

"İç Hesaplaşma" İhtimali

"İç Hesaplaşma" İhtimali

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Paris'te 3 kadının öldürülmesine ilişkin, ''Burası (cinayetin işlendiği yer) aslında içeriden kilitlenen ve bu kilit de öyle tek kilit falan değil, şifreli kilitler. Bu şifreyi bilmeyenlerin açabileceği bir şey değil. O üç kişi bunu açıyor. Onlar da her halde tanımadıkları insanlara kapıyı açmaz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Gabon, Nijer ve Senegal'i kapsayan Afrika ziyaretinin ardından dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Bu iyi niyetli adımları kesmeye yönelik adımlar olabilir''-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Paris'te 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili yaptığı ilk değerlendirmenin hatırlatılarak,'' Paris'teki cinayetlere ilişkin bazı ihtimallerden bahsettiniz. Bu ihtimallerden provokasyon ihtimali biraz daha güçlendi mi?'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

''Fırat News'in yaptığı bir haber var. O yayını duyduysanız orada aslında ciddi bir sıkıntı var. Yani bölücü terör örgütünün biliyorsunuz farklı fraksiyonları var. Bunlardan bir tanesinin Fırat News vasıtasıyla yaptığı açıklamada bir defa barışı kesinlikle istemediklerini ve bu sürecin aynı şekilde devamı konusunda, 'gereği neyse bu yapılmalıdır ve bu uygulama da bunun bir ifadesidir' şeklinde bir açıklamaları var. Benim yaptığım açıklamada dikkat ederseniz bundan önce yapılmış ve bunu işaret eden bir şeydi. Neydi o geçmişte de iyi niyetli atılan adımlar maalesef kötü niyetliler tarafından hep engellenmiştir ve akamete uğratılmıştır. Burada da yine kendi içinde hesaplaşmanın neticesi olabilir veyahut da şu anda bizim atmakta olduğumuz bu iyi niyetli adımları kesmeye yönelik adımlar olabilir. Onun için de sonucunu tabi beklememiz gerekir.''

''Şifreyi bilmeyenlerin açabileceği bir şey değil''-

Başbakan Erdoğan, Paris'te işlenen cinayetlere ilişkin bazı bilgilerin bulunduğunu ifade ederek, ''Bazı teknik bilgiler de geldi; onlar da ilginç. Burası (cinayetin işlendiği yer) aslında içeriden kilitlenen ve bu kilit de öyle tek kilit falan değil, şifreli kilitler. Bu şifreyi bilmeyenlerin açabileceği bir şey değil. O üç kişi bunu açıyor. Onlar da her halde tanımadıkları insanlara kapıyı açmaz. Tanıdıkları, bildikleri insanlara açıyorlar'' diye konuştu.

Erdoğan, gazetecilerin, ''O zaman kendi içlerinden olabilme ihtimali güçleniyor'' sözleri üzerine ''O güçleniyor yani'' karşılığını vererek, soruşturmayı Fransa hükümetinin yürüteceğini de sözlerine ekledi.

İmralı'daki koşullar-

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ''İmralı'yla görüşmeler konusunda BDP'nin talepleri var. Selahahittin Demirtaş, Öcalan'ın koşullarının 'görüşmeye müsait hale getirilmesini' istedi'' sorusu üzerine, şöyle konuştu:

''Bir defa İmralı'nın koşulları dünyada hiçbir ülkede olmayandan çok daha iyi koşullardır ve burada adeta özel bakım söz konusudur. Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş kişilere kendi yakınları rahatlıkla gidebiliyor, görüşebiliyor hiçbir manisi yok. Bunun yanında da özel izne tabi olarak Adalet Bakanlığımız kendi inisiyatifiyle yeri geldiği zaman uygun olanlara müsaade edebilir, izin verebilir. Bunları da yapıyor zaten.''

Erdoğan, gazetecilerin, ''Orayla ilgili yeni bir adım beklemeyelim o zaman'' sözlerine de ''Orayla ilgili adımlarımız belli. Başka farklı bir şey beklemeyin. Yani yapılacak şeyler buna benzer şeylerdir'' karşılığını verdi.

''Her an her şey olabilir''-

Başbakan Erdoğan, gazetecilerin, ''Kabine revizyonu'' iddialarını anımsatarak, ''Başbakan Erdoğan, Afrika'dan dönünce Kabine değişikliği yapacak' deniyor. Revizyonun tarihi bile konuşuluyor'' sözleri üzerine, esprili bir şekilde, ''İsimleri de bana verin. Bana yardımcı olun'' dedi.

Erdoğan, gazetecilerin kabine revizyonunda değişecek bakanlara ilişkin isimlerin de gündeme gelmeye devam ettiğini hatırlatması üzerine ise ''Allah Allah... Arkadaşlar her an her şey olabilir'' karşılığını verdi.

Çalışan gazeteciler gününü kutladı-

Başbakan Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını cevapladıktan sonra muhabirlerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü pasta ikram ederek kutladı. Erdoğan, daha kendi elleriyle kestiği pastayı gazetecilere ikram etti.

Bazı iş kollarıyla birlikte basın çalışanlarının ''yıpranma hakkı''na yeniden kavuşmasını sağlayan yasa değişikliğinin 10 Ocak'ta TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini de söyleyen Başbakan Erdoğan, ''Gazeteciler gününüz kutlu olsun. Yasa değişikliği de tüm gazetecilere hayırlı olsun'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

'Kabinede her an her şey olabilir'

Başbakan Erdoğan, Senegal dönüşü uçakta kabine revizyonu konusunda ''Her an her şey olabilir'' açıklamasında bulundu

Gazetecilerin Erdoğan’a, “Başbakan Afrika’dan dönünce kabine değişikliği yapacak deniyor, tarihi bile yazıldı” hatırlatması üzerine, “ İsimleri de bana verin bana yardımcı olun” dedi.

Gazeteciler “Beş isimden bahsediliyor, Sağlık Bakanı, Kültür Bakanı, Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı” deyince Erdoğan gülerek, “Arkadaşlar her an her şey olabilir” yanıtını verdi.

İŞTE O İSİMLER

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Her an herşey olabilir" diyerek uzun bir süredir beklenen kabine değişikliğinin işaretini verdi. Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından da gözler, kabinede yapılacak değişiklikle kırmızı plakalı makam otolarına veda edecek bakanların kimler olacağına çevrildi.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Kabine Değişikliği Sinyali

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyareti dönüşünde kabinede değişiklik olacağı yönündeki söylentileri, "Her an her şey olabilir" şeklinde değerlendirdi. Afrika ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere konuşan Erdoğan, söylentilerin sorulması üzerine, "İsimleri bana da verin, bana yardımcı olun" dedi. Erdoğan, Sağlık, Maliye, İçişleri gibi bazı bakanların isminin zikredilmesi üzerine, "Arkadaşlar her an her şey olabilir" diye ekledi.

UÇAKTA GAZETECİLERE PASTA KESTİ

Başbakan Erdoğan, Afrika ziyaretinin son ayağı Senegal'den ayrıldıktan sonra gazetecilerin ve işadamlarını da taşıyan uçağı gezdi. Afrika ziyaretini takip eden gazetecilerin yanına gelince Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Erdoğan, gazeteciler için pasta kesti ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan ayrıca burada gazetecilerin sorularını cevapladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanFransaİmralıRecep Tayyip ErdoğanTerörTürkiye Büyük Millet Meclisipasta
Görüş Bildir