'Hrant Dink'in Öldürüleceğini Arayıp Haber Verdim'

 > 
5PAYLAŞIM

Fotoğraf: Flickr / Yavuz Karaburun

Hrant Dink davasında önemli bir gelişme yaşandı. 8 yıl önce işlenen Hrant Dink cinayetiyle ilgili soruşturmanın kritik ismi, dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç'in kısa süre önce "şüpheli" sıfatıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek ifade verdiği ortaya çıktı.

CNN Türk'te yer alan habere göre, halen İstihbarat Daire Başkanlığı görevini yürüten Dinç, "Dink suikastında Trabzon Emniyeti İstanbul'u bilgilendirmedi" suçlamasını reddetti.

İstanbul Emniyeti ve İstihbarat Dairesi'ne hem yazılı hem de telefonla şifahi bilgi verdiklerini söyleyen Dinç, Trabzon Emniyeti'nin üzerine düşen vazifeyi yerine getirdiğini, cinayetteki ihmalden İstanbul'un sorumlu olduğunu ileri sürdü.

Dinç'in ifadesi Cerrah ve Güler'le çelişiyor

Dinç'in ifadesi Cerrah ve Güler'le çelişiyor
Dinç'in ifadesi Cerrah ve Güler'le çelişiyor

Celalettin Cerrah ve Ahmet İlhan Güler

Dinç'in sözleri, daha önce şüpheli sıfatıyla ifade veren dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'in ifadeleriyle çelişiyor. Cerrah ve Güler savcılık sorgularında Dink'in öldürüleceğine dair istihbarat notunun İstanbul'a gönderilmediğini söylemişti.

"Telefonla arayarak bilgilendirdim"

Dinç, ifadesinde "Tuncel'den Dink suikastına ilişkin en önemli bilgiyi 15 Şubat 2006'da aldık. Bu bilgiyi 17 Şubat 2006'da rapora dönüştürerek Ankara ve İstanbul'a ilettik. Yasin Hayal'in Hrant Dink'e yönelik bir eylem yapmayı planladığı hususu Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün 17 Şubat 2006 tarih ve 027248 sayılı yazısı ile gereği için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bilgi için İstihbarat Daire Başkanlığı'na bildirildi. Ayrıca İstanbul İstihbarat Şube Müdürü'nü telefon ile arayarak konuyu kendisine şifahen bildirdim" ifadesini kullandı.

Dinç, Yasin Hayal'in eylem hazırlığında olduğunu öğrenince Erhan Tuncel'i bizzat uyardığını ve Hayal'i eylemden vazgeçmeye ikna etmesini istediğini de öne sürdü.

"İki kurum görevlilerinin de sorumluluğu var"

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, Dinç'in ifadesinin Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü'nün cinayetteki sorumluluğunu bertaraf etmeyeceğini söyledi.
Bakırcıoğlu, Dinç’in isminin hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararında hem de 1 Temmuz 2014 tarihli Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararında geçtiğini, şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınmasının önemli olduğunu ifade etti.

“Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü’nün İstanbul Emniyeti ve İstanbul İstihbaratına bilgi verdiğini biliyorduk. Dinç ifadesinde bunu sadece teyit etti. Ancak  İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nün sorumluluğu Trabzon İl Emniyet'in sorumluluğunu bertaraf edemez. Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü, cinayetin işleneceği bilgisine sahip olmasına rağmen örgüte operasyon düzenlemedi. Bu nedenle iki kurum görevlilerinin de cinayette sorumluluğu vardır.”

Beş kişi tutuklanmıştı

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü, şüpheli olarak aralarında eski İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek, C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görevli şube müdür yardımcısı Ercan Demir, komiser Özkan Mumcu ve polis memuru Muhittin Zenit’in ifadesini almıştı. İfadesi alınan beş isim tutuklanmıştı. 

CNN Türk ve Bianet

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir