Ergenekon Gizli Tanığı: 'Hizbullah'ı Devlet Kurdu'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Hizbullah'ı devlet kurdu'

'Hizbullah'ı devlet kurdu'

Ergenekon davasında dinlenen gizli tanık 'Ahmet', 25 yıla yakın bir süre Hizbullah içinde yaşadığını belirtti ve "Örgütün devlet içindeki bir güç tarafından kurulduğunu düşünüyorum" dedi

Ergenekon davasında dinlenilen gizli tanık 'Ahmet', ''Hizbullah terör örgütünün, devletin içindeki bir güç tarafından kurulup, yönlendirildiğini ve korunduğunu düşünüyorum'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada beyanı alınan gizli tanık 'Ahmet', 20-25 yıl Hizbullah terör örgütünün içinde kaldığını belirterek, örgütün cemaatleri dışında İran'la irtibatı bulunan kişiler konusunda hassasiyet gösterdiğini, bunun da kendisinde başka bir yere verilmek üzere bilgi toplandığı izlenimi yarattığını söyledi.

1994-95 yıllarında cemaatin içinden bazı arkadaşlarının kaybolduğunu, hiçbir zaman arkadaşlarının örgüt tarafından kaçırılıp, sorgulandıktan sonra öldürüldüklerini düşünmediğini anlatan gizli tanık ''Ahmet'', bunları cemaatin içinde yer alan JİTEM'le bağlantısı olan kişilerin yaptığını düşündüğünü kaydetti.

Hüseyin Velioğlu'nun, dünyanın en güvenli evinde dahi olsa kendisini rahat hissetmediğini belirten gizli tanık 'Ahmet', şunları söyledi:

''Gaffar Okkan'ın şehit edilmesinin kesinlikle ve kesinlikle örgüt tarafından yapılamayacağını düşünüyorum. Devletin içinde bazı güçlerin yardım etmesi gerekir. Örgütün, devletin içindeki bir güç tarafından kurulup, yönlendirildiğini ve korunduğunu düşünüyorum.''

'GONCA KURİŞ'İ BİR AN ÖNCE TEMİZLEYİN'

Gonca Kuriş'le ilgili bilgisi sorulan gizli tanık ''Ahmet'', ''Gonca Kuriş'in televizyonlara çıkıp, alimmiş gibi konuşması tepki çekiyordu. Hüseyin Velioğlu'nun ona diş gıcırdattığını biliyorum. Yanındakilere, 'Şu kadını bir an önce temizleyin'' dediğini de duydum'' dedi.

ÖZKÖK'ÜN İFADESİ BALYOZ'A

Gizli tanığın beyanlarının tamamlanmasının ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanıklar ve avukatlarına tanık dinleme taleplerini ayrıntılı olarak sunmaları için 7 gün süre verildiğini söyledi.

Öte yandan geçen hafta dava kapsamında tanık olarak dinlenen eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün ifade tutanaklarının 'Balyoz Planı' dava dosyasına gönderilmesi kararlaştırıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıErgenekonGenelkurmay BaşkanıHizbullahİranİstanbulŞehitTerör
Görüş Bildir